Kefir wodny
Tym razem przyszła pora na kefir wodny. To moje wspomnienie z dzieciństwa kefir wodny zostało odświeżone na nowo po wielu, wielu latach przerwy. Nie wiem czy wiecie ale kefir wodny powstaje dzięki całemu sztabowi mikroorganizmów, które fermentują cukier rozpuszczony w czystej przegotowanej wodzie do postaci lakto – sfermentowanego napoju. Kefir wodny jest odpowiednikiem kefiru mlecznego, jeśli chodzi o zapach, smak, właściwości prozdrowotne. Jedyna i bardzo znacząca różnica polega na tym, że powstaje bez udziału mleka. To rewelacyjna alternatywa dla produktów mlecznych, jeśli ich nie pijecie z powodów alergicznych, smakowych czy przekonań. Kefir wodny zawiera całą baterię bakterii kwasu mlekowego i drożdży, które współdziałają symbiozie . Między innymi Lactobacillusy (L. brevis, L. casei, L. hilgardii, L. hordei, L. nagelii), Leuconostoc (L. citreum, L. mesenteroides) Acetobacter (A. labarum, A. orientalia, Streptococcus (S. lactis) a także grzyby, Hanseniaospora valbyensis, Lachancea fermentati, Saccharomyces cerevisiae, Zygotorulaspora florentina. Aby powstał kefir wodny potrzebne są kryształki kefiru wodnego, nazywane inaczej japońskimi kryształami. To kryształki przypominające w wyglądzie szkło, dość delikatne o galaretowatej konsystencji. Dość szybko się namnażają w słodkiej wodzie w trakcie produkcji kefiru. Z czasem można nadprodukcję oddać znajomym lub zamrozić. Ja swoje kryształki kupiłam, popytajcie znajomych, odwiedźcie portale aukcyjne. Jeśli lubicie kefir to kefir wodny przypadnie Wam do gustu! A właśnie, co ciekawe taki wodny kefir można zrobić z osłodzonej wody, z soku, z wody kokosowej albo zmieszać porcje gotowego już kefiru z sokiem cytrynowy i powstanie świetna lemoniada. I jeszcze, jeśli lubicie poczytać coś więcej o kefirze wodny zapraszam tu :) Szkoda, że przez monitor nie da się go poczuć, pachnie dokładnie jak kefir tylko jest przeźroczysty co zaskakuje po otwarciu oczu :) Kryształy kefiru wodnego dostaniecie w Polsce pod nazwami algi morskie, kefir wodny lub kryształy japońskie. Ja kupiłam w USA i to zwyczajnie water kefir.
Kefir wodny
Kefir wodny składniki:
• 1,5 litra przegotowanej wody i ochłodzonej do temperatury pokojowej
• 2 łyżki kryształków kefiru wodnego,
• 4 płaskie łyżki cukru (u mnie trzcinowy nierafinowany)
Kefir wodny przegotowanie:
1. Wodę zagotowuję i studzę. Czasami używam wody mineralnej wtedy jej nie gotuję. Wlewam do słoika.
2. W wodzie rozpuszczam cukier mieszając drewniana łyżką. Wsypuje kryształki i pozostawiam na 24-48 godzin przykryte gazą aby muszki owocówki nie wchodziły.
3. Gdy kefir jest gotowy, zawartość słoika wylewam na plastikowe sito umieszczone nad plastikową miska. Kefir przelewam do butelek a kryształki wsypuje do kolejnej osłodzonej i wystudzonej wody. Co 24-48 godzin powstaje około 1,5 l kefiru.
JOGURT, KEFIR, SEREK i przepisy probiotyczne:
Jogurt kokosowy
aogurt kokosowy gęsty, kremowy, idealny. Wystarczy spojrzeć na zdjęcie aż ślinka cieknie. To ostatnio mój ulubiony jogurt!
Roślinny kefir sojowy oto propozycja dla osób bezmlecznych, w sam raz do koktajli, polania ziemniaków lub jako orzeźwiający napój codzienny.
Jogurt sojowy
Jogurt sojowy – smaczny, kremowy, gęsty. Kolor jego zależy od koloru mleka z jakiego przygotujecie jogurt. Moje dziecko za nim przepada.
Kryształy – grzybki kefirowe
Kryształy – grzybki kefirowe małe białe grzybki w kształcie kalafiorków pozwolą na przygotowanie wciągu doby żywego kefiru pełnego dobroczynnych bakterii.
Kefir wodny
Kefir wodny jest świetna alternatywa dla kefirów mlecznych, których nie mogą spożywać wszyscy. Idealny dla osób na diecie bezmlecznecznej i wegańskiej.
Jak zrobić jogurt domowy to prosta instrukcja do przygotowania zdrowych, domowych, probiotycznych jogurtów z mleka krowiego!
Śmietana kokosowa stanowi wspaniałą, zdrowa i pyszna alternatywę dla nabiału zwierzęcego na które niektóre osoby mogą mieć alergię lub unikają go z innych powodów.
Śmietana migdałowa, kwaskowa, gęsta, pyszna, gdyby nie moja alergia na migdały mogłabym ją dodawać do każdej zupy!
Śmietana z orzechów nerkowca jest jedną z częściej pojawiających się śmietan w moim domu. Używaj jej do zup, do gulaszy, do curry, do zapiekanek sosów do makaronu i ziemniaków. Uwielbiam i już!
Kombucha
Kombucha inaczej kombucza, grzybek japoński, grzyb herbaciany. Przygotowuje się napój na bazie cukru, miodu lub syropu klonowego i dowolnego gatunku herbaty.
Rejuvelac napój probiotyczny
Rejuvelac napój probiotyczny przygotowuje się na bazie kiełkujących nasion. Może być w wersji bezglutenowej i klasycznej pszennej.
Absolutnie nasz ulubiony serek waniliowy z kaszy jaglanej z owocami. Pyszny i zdrowy podobnie jak budyń!
Budyń z kaszy jaglanej kremowy, delikatny, pyszny! Robię go często na zmianę z serkiem i jogurtem.
Ach ta konsystencja i smak! Budyń z ryżu jest po prostu rewelacyjny! Aż prosi się o zjedzenie!
Cudowny deser kokosowy to absolutne szaleństwo smaków!
Waniliowy, kremowy, świetny w smaku jogurt z kaszy jaglanej poleca się na zdrowe i pożywne śniadania!
Olga Smile napisał
Mela – u nas jest alergia III stopnia.
Juro napisał
W kwestii dodawania lub niedodawania rodzynek. W necie można znaleźć informacje, że te rodzynki (albo np. figi) są potrzebne jako źródło azotu dla tych wszystkich żyjątek tworzących kryształki. Każda żywa komórka syntezuje białka, więc oprócz paliwa (cukru) potrzebuje azot (lub jak człowiek, gotowe aminokwasy, czyli cegiełki białek, zawierające już azot, pobierane z pożywienia).
Kombucha pobiera azot i inne potrzebne pierwiastki z esencji herbacianej, kefir mleczny z białek mleka. Jeśli chodzi o kryształki kefiru wodnego, to gdy karmimy je samym tylko cukrem, czyli węglowodanem (węgiel+wodór+tlen), wówczas mogą one być niedożywione :-/. Myślę więc, że warto zapewnić im dodatkową suplementację, tym bardziej że w tych kilku rodzynkach znajdą nie tylko azot, ale i sole mineralne, mikroelementy, itp.
W różnych miejscach w necie można znaleźć więcej na ten temat, np.:
„ (…)The added fruits supply the nitrogen that would allow the crystals their metabolic processes. “
https://patascha.bplaced.net/wordpress/water-kefir-a-mexican-miracle-cure/
Można też znaleźć informacje, że można podkarmiać kryształki melasą, sodą spożywczą, cukrem nierafinowanym. Słowem, suplementacji potrzebuje każdy, nawet kryształki kefirowe :-).
Olga Smile napisał
Juro – super!
MartaSamanta napisał
Olgo, a czy cukier nierafinowany, muscovado może być do tego kefiru? Dodasz wpisy jakieś co zrobić z surowymi, ekologicznymi ziarnami kakao i właśnie jakieś wpisy z użyciem cukru muscovado? :)
MartaSamanta napisał
i jeszcze jedno, jak chcę zrobić lemoniadę, to kefir wodny odlewam sobie w inne naczynie, dodaję cytrynę i czekam dodatkowy dzień?:) czy od razu można pić? :)
Dzięki Tobie już zakupiłam algi, już 24h się hodują u mnie:) a grzybek tybetański też w drodze do mnie już :) Czy taki kefir wodny jest zamiennikiem Rejuvelac’a?
Czy kefir wodny mogę dodawać do zupy na koniec, żeby zawierała te cenne kultury bakterii?:) Jeśli tak to ile czasu od zdjęcie gotującej się zupy z gazu mogę go dodać?:)
MartaSamanta napisał
O! Jeszcze doszło mi pytanie, wybacz, że tak Cię męczę, ale z drugiej strony to możesz się cieszyć, bo jesteś moim autorytetem w kuchni i kocham Twojego bloga, z resztą już to pisałam :) Moje pytanie brzmi: Czy kefir wodny ma smakować tak samo jak mleczny? Bo jeśli tak… to mój jest jakiś oszukany… owszem – algi się rozrastają, po 48h nawet woda zrobiła się lekko gazowana, ale smakiem wcale mi nie przypomina kefiru, a raczej słodką wodę gazowaną…
Olga Smile napisał
MartaSamanta – bardziej przypomina zapachem niz smakiem, dlatego jest świetny do wszelakich dań, gdzie zastępuje zapach mleczny :)
MartaSamanta napisał
(Dodaję jeszcze raz, bo gdzieś się chyba zagubiły moje pytanka :))
-Czy cukier nierafinowany, muscovado może być do tego kefiru?
-Jak chcę zrobić lemoniadę, to kefir wodny odlewam sobie w inne naczynie, dodaję cytrynę i czekam dodatkowy dzień?:) czy od razu można pić? :)
-CZY TAKI KEFIR WODNY JEST ZAMIENNIKIEM REJUVELAC’A?
-Czy kefir wodny mogę dodawać do zupy na koniec, żeby zawierała te cenne kultury bakterii?:) Jeśli tak to ile czasu od zdjęcie gotującej się zupy z gazu mogę go dodać?:)
Dzięki Tobie już zakupiłam algi, już się hodują u mnie:) i grzybek tybetański też :) Czy dodasz wpisy jakieś co zrobić z surowymi, ekologicznymi ziarnami kakao i właśnie jakieś wpisy z użyciem cukru muscovado? :) Plisss :)
Olga Smile napisał
MartaSamanta – odpowiadam:
1. Tak – jednak zabarwi płyn
2. Można tak i tak
3. To inne szczepy bakterii ale tez probiotyk
4. Raczej nie, ale ja dodaję do wege serów, ciast i serników na zimno. Na ciepło też może być, chociaz on mi pasuje bardziej do słodyczy niż wytrawnej zupy.
Postaram się :D Ja ziarna zjadam ot tak, bez kombinowania :D A cukier muscovado uwielbiam :D
MartaSamanta napisał
No właśnie, cukier muscovado mi stoi w szafce i nie wiem co z nim robić :) A ziarna kakao eko surowego są obleśne – nie umiem ich przełknąć tak po prostu ;(
Jesteś super! ;)