Tym razem przyszła pora na kefir wodny. To moje wspomnienie z dzieciństwa kefir wodny zostało odświeżone na nowo po wielu, wielu latach przerwy. Nie wiem czy wiecie ale kefir wodny powstaje dzięki całemu sztabowi mikroorganizmów, które fermentują cukier rozpuszczony w czystej przegotowanej wodzie do postaci lakto – sfermentowanego napoju. Kefir wodny jest odpowiednikiem kefiru mlecznego, jeśli chodzi o zapach, smak, właściwości prozdrowotne. Jedyna i bardzo znacząca różnica polega na tym, że powstaje bez udziału mleka. To rewelacyjna alternatywa dla produktów mlecznych, jeśli ich nie pijecie z powodów alergicznych, smakowych czy przekonań. Kefir wodny zawiera całą baterię bakterii kwasu mlekowego i drożdży, które współdziałają symbiozie . Między innymi Lactobacillusy (L. brevis, L. casei, L. hilgardii, L. hordei, L. nagelii), Leuconostoc (L. citreum, L. mesenteroides) Acetobacter (A. labarum, A. orientalia, Streptococcus (S. lactis) a także grzyby, Hanseniaospora valbyensis, Lachancea fermentati, Saccharomyces cerevisiae, Zygotorulaspora florentina. Aby powstał kefir wodny potrzebne są kryształki kefiru wodnego, nazywane inaczej japońskimi kryształami. To kryształki przypominające w wyglądzie szkło, dość delikatne o galaretowatej konsystencji. Dość szybko się namnażają w słodkiej wodzie w trakcie produkcji kefiru. Z czasem można nadprodukcję oddać znajomym lub zamrozić. Ja swoje kryształki kupiłam, popytajcie znajomych, odwiedźcie portale aukcyjne. Jeśli lubicie kefir to kefir wodny przypadnie Wam do gustu! A właśnie, co ciekawe taki wodny kefir można zrobić z osłodzonej wody, z soku, z wody kokosowej albo zmieszać porcje gotowego już kefiru z sokiem cytrynowy i powstanie świetna lemoniada. I jeszcze, jeśli lubicie poczytać coś więcej o kefirze wodny zapraszam tu :) Szkoda, że przez monitor nie da się go poczuć, pachnie dokładnie jak kefir tylko jest przeźroczysty co zaskakuje po otwarciu oczu :) Kryształy kefiru wodnego dostaniecie w Polsce pod nazwami algi morskie, kefir wodny lub kryształy japońskie. Ja kupiłam w USA i to zwyczajnie water kefir.
Kefir wodny
Kefir wodny składniki:
• 1,5 litra przegotowanej wody i ochłodzonej do temperatury pokojowej
• 2 łyżki kryształków kefiru wodnego,
• 4 płaskie łyżki cukru (u mnie trzcinowy nierafinowany)
Kefir wodny przegotowanie:
1. Wodę zagotowuję i studzę. Czasami używam wody mineralnej wtedy jej nie gotuję. Wlewam do słoika.
2. W wodzie rozpuszczam cukier mieszając drewniana łyżką. Wsypuje kryształki i pozostawiam na 24-48 godzin przykryte gazą aby muszki owocówki nie wchodziły.
3. Gdy kefir jest gotowy, zawartość słoika wylewam na plastikowe sito umieszczone nad plastikową miska. Kefir przelewam do butelek a kryształki wsypuje do kolejnej osłodzonej i wystudzonej wody. Co 24-48 godzin powstaje około 1,5 l kefiru.
JOGURT, KEFIR, SEREK i przepisy probiotyczne:
Jogurt kokosowy
Jogurt sojowy
Jogurt sojowy – smaczny, kremowy, gęsty. Kolor jego zależy od koloru mleka z jakiego przygotujecie jogurt. Moje dziecko za nim przepada.
Kryształy – grzybki kefirowe
Kefir wodny
Śmietana migdałowa, kwaskowa, gęsta, pyszna, gdyby nie moja alergia na migdały mogłabym ją dodawać do każdej zupy!
Kombucha
Rejuvelac napój probiotyczny
Ja kryształki mam już drugi raz .. pierwsze po kilku miesiacach po prostu się rozpadły.. teraz od dwóch tygodni mam nowa hodowle od koleżanki .. U niej rosna jak szalone , u mnie, po kilku fermentacjach dalej mam tyle samo, wcale nie rosna i żadne z nich nie ”idzie” do góry.. Robię wszystko jak trzeba : szklany słoik woda albo filtrowana albo przegotowana albo mineralna , drewniana łyżka, gaza i 24 -48 godz . Dalej ich nie przybywa ale jak robię drugą fermentację napój robi się lekko gazowany i jest prawie jak cider.. Ale dalej nie rosną i mam wrażenie jakby się powoli rozpadały.. Co robię nie tak może użyc zwykłego cukru ? Używam brown unrefined sugar
monika – ja mam trzcinowy u mnie rosną ale jeśli u koleżanki na białym rosły lepiej, to użyj białego. One i ta go przerobią :D
Na białym też jakoś nie widze postepów.. Ciekawe czy choć nie rosną i ich nie przybywa to fermentacja dalej przebiega (widzę jak ulatuję bąbelki powietrza) i ta ”woda” ma wartości odżywcze?
monika – ma, jak najbardziej!
Pani Olgo – mam pytanie. Moje kryształki produkują jak szalone, kefir z drugiej fermentacji jest przepyszny – czy można go butelkować? Gdzieś czytałam o przelewaniu do zamykanych szczelnie butelek i zastanawiam się, czy to nie wystrzeli? Ten kefir bardzo mocno gazuje, czy po zamknięciu ten proces jakoś ustaje?
Astrit – gazuje bardzo mocno. Można go trzymać zamkniętego w butelce ale ja bym nie trzymała dłużej w lodówce niż 5-7 dni maks.
Olgo, czy Twój kefir wodny mętnieje po 48h? Czy jeśli przetrzymam go dłużej jak Ty (na sery) to mimo dziwnego zapachu, mam go trzymać w ciepłym miejscu np na szafce czy niech się robi w lodówce? ile maksymalnie czasu może stać?
MartaSamanta – oj nie, nie może dziwnie pachnieć!!! Zapach ma być mleczny! Teraz może jest za ciepło i szybciej się robi ;0
To ja już nie wiem… chyba mi ktoś wysłał udawane algi… :( mój kefir wodny ani w smaku ani w zapachu nie przypomina nic mlecznego, jest słodki i dziwny…
A może Ty Olgo się dzielisz algami? :)