Tym razem przyszła pora na kefir wodny. To moje wspomnienie z dzieciństwa kefir wodny zostało odświeżone na nowo po wielu, wielu latach przerwy. Nie wiem czy wiecie ale kefir wodny powstaje dzięki całemu sztabowi mikroorganizmów, które fermentują cukier rozpuszczony w czystej przegotowanej wodzie do postaci lakto – sfermentowanego napoju. Kefir wodny jest odpowiednikiem kefiru mlecznego, jeśli chodzi o zapach, smak, właściwości prozdrowotne. Jedyna i bardzo znacząca różnica polega na tym, że powstaje bez udziału mleka. To rewelacyjna alternatywa dla produktów mlecznych, jeśli ich nie pijecie z powodów alergicznych, smakowych czy przekonań. Kefir wodny zawiera całą baterię bakterii kwasu mlekowego i drożdży, które współdziałają symbiozie . Między innymi Lactobacillusy (L. brevis, L. casei, L. hilgardii, L. hordei, L. nagelii), Leuconostoc (L. citreum, L. mesenteroides) Acetobacter (A. labarum, A. orientalia, Streptococcus (S. lactis) a także grzyby, Hanseniaospora valbyensis, Lachancea fermentati, Saccharomyces cerevisiae, Zygotorulaspora florentina. Aby powstał kefir wodny potrzebne są kryształki kefiru wodnego, nazywane inaczej japońskimi kryształami. To kryształki przypominające w wyglądzie szkło, dość delikatne o galaretowatej konsystencji. Dość szybko się namnażają w słodkiej wodzie w trakcie produkcji kefiru. Z czasem można nadprodukcję oddać znajomym lub zamrozić. Ja swoje kryształki kupiłam, popytajcie znajomych, odwiedźcie portale aukcyjne. Jeśli lubicie kefir to kefir wodny przypadnie Wam do gustu! A właśnie, co ciekawe taki wodny kefir można zrobić z osłodzonej wody, z soku, z wody kokosowej albo zmieszać porcje gotowego już kefiru z sokiem cytrynowy i powstanie świetna lemoniada. I jeszcze, jeśli lubicie poczytać coś więcej o kefirze wodny zapraszam tu :) Szkoda, że przez monitor nie da się go poczuć, pachnie dokładnie jak kefir tylko jest przeźroczysty co zaskakuje po otwarciu oczu :) Kryształy kefiru wodnego dostaniecie w Polsce pod nazwami algi morskie, kefir wodny lub kryształy japońskie. Ja kupiłam w USA i to zwyczajnie water kefir.
Kefir wodny
Kefir wodny składniki:
• 1,5 litra przegotowanej wody i ochłodzonej do temperatury pokojowej
• 2 łyżki kryształków kefiru wodnego,
• 4 płaskie łyżki cukru (u mnie trzcinowy nierafinowany)
Kefir wodny przegotowanie:
1. Wodę zagotowuję i studzę. Czasami używam wody mineralnej wtedy jej nie gotuję. Wlewam do słoika.
2. W wodzie rozpuszczam cukier mieszając drewniana łyżką. Wsypuje kryształki i pozostawiam na 24-48 godzin przykryte gazą aby muszki owocówki nie wchodziły.
3. Gdy kefir jest gotowy, zawartość słoika wylewam na plastikowe sito umieszczone nad plastikową miska. Kefir przelewam do butelek a kryształki wsypuje do kolejnej osłodzonej i wystudzonej wody. Co 24-48 godzin powstaje około 1,5 l kefiru.
JOGURT, KEFIR, SEREK i przepisy probiotyczne:
Jogurt kokosowy
Jogurt sojowy
Jogurt sojowy – smaczny, kremowy, gęsty. Kolor jego zależy od koloru mleka z jakiego przygotujecie jogurt. Moje dziecko za nim przepada.
Kryształy – grzybki kefirowe
Kefir wodny
Śmietana migdałowa, kwaskowa, gęsta, pyszna, gdyby nie moja alergia na migdały mogłabym ją dodawać do każdej zupy!
Kombucha
Rejuvelac napój probiotyczny
Ania – za mocno sfermentował!
Kupiłam kryształki w necie z półtora miesiąca wstecz , bardzo mi smakują,rzadko pijam napoje gazowane ,a jak już mnie najdzie kefir wodny w zupełności zaspokaja smak na bąbelki .Mam pytanko czy kefir mogą pić cukrzycy? ,czy po fermentacji cukier straci swoje ujemne właściwości?
Przeczytałam, że nadmiar kryształków można suszyć .
Proszę skrótowo opisać jak suszyć i co dalej?
Chcę zakupić KAMBUCHA ,powstrzymywałam się myślą nadmiaru wypijanych probiotyków. Piłam kefir z grzybka tybetańskiego ,robiłam na bazie mleka koziego, przerzuciłam się na kefir wodny ,a grzybka zamroziłam.
Witam! Mieszkam we Francji i nigdzie nie mogę dostać grzybka tybetańskiego ani zwykłego kefiru. Jedyne co odnalazłam to kambucha, czyli kefir wodny, czy jak go zakupie to moze on stanowić zaczątek do kefiru na mleku?
Witam. Jezeli nie dodaje kefiru to ile wody dodac do chlebka? Ostatnio zamienialm kefir na wode i chleb po wystygnieciu zrobil sie twardy jak kamien?.
Magda – a mleko roślinne możesz dodać w zamian?
jedno pytanie… robimy wszystko , zeby pozbyć sie candidy z organizmu, a przecież kryształki to rodzaj candidy… to rzeczywiście takie zdrowe? i jak rozpoznać, że umarły? moje leżały chyba za długo na poczcie.. na dnie leży jakby biały piasek i tylko kilka jest wiekszych…. nie powstają bąbelki..nic, chociaż to dopiero drugi dzień :(
Joanna – grzyb grzybowi nie równy. Kryształy to konglomerat różnych bakterii i grzybów. Jeśli nie zaczną produkować gazu to trzeba wyrzucić.
czy to normalne, że kefir mętnieje? mój robi się nawet lekko żółtawy, generalnie jest dziwny, nigdy u nikogo nie widziałam tego, więc nie mam z czym porównać zapachu i smaku
Gosia – może, to proces biologiczny :D Pachnie maślanka?