Tym razem przyszła pora na kefir wodny. To moje wspomnienie z dzieciństwa kefir wodny zostało odświeżone na nowo po wielu, wielu latach przerwy. Nie wiem czy wiecie ale kefir wodny powstaje dzięki całemu sztabowi mikroorganizmów, które fermentują cukier rozpuszczony w czystej przegotowanej wodzie do postaci lakto – sfermentowanego napoju. Kefir wodny jest odpowiednikiem kefiru mlecznego, jeśli chodzi o zapach, smak, właściwości prozdrowotne. Jedyna i bardzo znacząca różnica polega na tym, że powstaje bez udziału mleka. To rewelacyjna alternatywa dla produktów mlecznych, jeśli ich nie pijecie z powodów alergicznych, smakowych czy przekonań. Kefir wodny zawiera całą baterię bakterii kwasu mlekowego i drożdży, które współdziałają symbiozie . Między innymi Lactobacillusy (L. brevis, L. casei, L. hilgardii, L. hordei, L. nagelii), Leuconostoc (L. citreum, L. mesenteroides) Acetobacter (A. labarum, A. orientalia, Streptococcus (S. lactis) a także grzyby, Hanseniaospora valbyensis, Lachancea fermentati, Saccharomyces cerevisiae, Zygotorulaspora florentina. Aby powstał kefir wodny potrzebne są kryształki kefiru wodnego, nazywane inaczej japońskimi kryształami. To kryształki przypominające w wyglądzie szkło, dość delikatne o galaretowatej konsystencji. Dość szybko się namnażają w słodkiej wodzie w trakcie produkcji kefiru. Z czasem można nadprodukcję oddać znajomym lub zamrozić. Ja swoje kryształki kupiłam, popytajcie znajomych, odwiedźcie portale aukcyjne. Jeśli lubicie kefir to kefir wodny przypadnie Wam do gustu! A właśnie, co ciekawe taki wodny kefir można zrobić z osłodzonej wody, z soku, z wody kokosowej albo zmieszać porcje gotowego już kefiru z sokiem cytrynowy i powstanie świetna lemoniada. I jeszcze, jeśli lubicie poczytać coś więcej o kefirze wodny zapraszam tu :) Szkoda, że przez monitor nie da się go poczuć, pachnie dokładnie jak kefir tylko jest przeźroczysty co zaskakuje po otwarciu oczu :) Kryształy kefiru wodnego dostaniecie w Polsce pod nazwami algi morskie, kefir wodny lub kryształy japońskie. Ja kupiłam w USA i to zwyczajnie water kefir.
Kefir wodny
Kefir wodny składniki:
• 1,5 litra przegotowanej wody i ochłodzonej do temperatury pokojowej
• 2 łyżki kryształków kefiru wodnego,
• 4 płaskie łyżki cukru (u mnie trzcinowy nierafinowany)
Kefir wodny przegotowanie:
1. Wodę zagotowuję i studzę. Czasami używam wody mineralnej wtedy jej nie gotuję. Wlewam do słoika.
2. W wodzie rozpuszczam cukier mieszając drewniana łyżką. Wsypuje kryształki i pozostawiam na 24-48 godzin przykryte gazą aby muszki owocówki nie wchodziły.
3. Gdy kefir jest gotowy, zawartość słoika wylewam na plastikowe sito umieszczone nad plastikową miska. Kefir przelewam do butelek a kryształki wsypuje do kolejnej osłodzonej i wystudzonej wody. Co 24-48 godzin powstaje około 1,5 l kefiru.
JOGURT, KEFIR, SEREK i przepisy probiotyczne:
Jogurt kokosowy
Jogurt sojowy
Jogurt sojowy – smaczny, kremowy, gęsty. Kolor jego zależy od koloru mleka z jakiego przygotujecie jogurt. Moje dziecko za nim przepada.
Kryształy – grzybki kefirowe
Kefir wodny
Śmietana migdałowa, kwaskowa, gęsta, pyszna, gdyby nie moja alergia na migdały mogłabym ją dodawać do każdej zupy!
Kombucha
Rejuvelac napój probiotyczny
Bardzo dawno już nie piłam ani maślanki ani normalnego kefiru, ale to chyba nie taki zapach :|
Czy spotkala sie pani moze z wstepowaniem alergi po kefirze wodnym? Mam wrazenie, ze nasilila mi sie po nim atopia mam pelno wodnych krostek na twarzy, ale z drugiej strony, ponoc probiotyki sa wskazane?
Paula – w dzisiejszych czasach wszystko może uczulać niestety :( Ale nie zna nikogo z alergia na kefir wodny!
Mam pytania i będę bardzo wdzięczny za odpowiedź :)
Czy codzienne picie tego napoju nie podnosi ryzyka kandydozy? Według informacji, które znalazłem, jednymi z drożdży są te z rodzaju Candida, czy zatem są jakieś badania, które określają konkretny gatunek lub wpływ na zdrowie kefiru wodnego? Czy druga fermentacja nie zwiększa właśnie ilości grzybów na rzecz bakterii? Czy ilość owoców/cukru w pierwszej fermentacji ma na to wpływ?
Napój mi smakuje nawet w swej wczesnej postaci „szampana” ale trochę się obawiam, że dłuższe picie skończy się źle…
Hej droga Olgo ! Zaznacze, ze od dlugiego czasu czesto zagladam na Twojego bloga.. jestem jednak bardzo zdezorientowana tematem kefirow, grzybkow japonskich, tybetanskich i alg :) otoz szukajac w sklepach alg morskich (seaweed) otrzymuje sproszkowane algi, w kolorze zielonym, ale nie sadze ze to o to chodzi, bo opisane tutaj algi maja forme przezroczystych krysztalkow.. Czym w koncu jest ta alga morska.. Do tego na innych blogach o podobnej tematyce, ze kombuche robimy z grzybka tybetanskiego, natomiast u Ciebie kombucha jest to grzyb japonski a grzyb tybetanski namnaza sie tylko w mleku :( jestem kompletnie zdezorientowana :(
Pytanko, czy po dłuższej fermentacji (wodnego) pozastaje cukier?
Kaya Tw – weź to na spokojnie, często ludzie błędne nazwy podają. SCOBY to grzyb kombucha, grzybek herbaciany, grzybek japoński albo grzyb – tak w skrócie :) Aby powstał kefir wodny potrzebne są kryształki kefiru wodnego, nazywane inaczej japońskimi kryształami. Grzybek tybetański jest grzybkiem kefirowym, białe takie kryształki w kształcie kalafiora :)
Witam. Olga proszę o radę – gdzie można dostać kryształki japońskie do kefiru wodnego? Nigdzie nie mogę ich znaleźć chciałam zrobić ser Twojego przepisu,ale utknęłam…
Martyna – ja kupiłam ostatnio na allegro :)
Jejku, dziękuję Ci serdecznie! Właśnie rozwikłałas zagadkę mojego dzieciństwa kiedy to Mama montowała w słoiku jakieś przezroczyste glutki które dawała nam później do picia.Smaku nie pamiętam, za to konsystencję alg i zapach jak najbardziej:) Teraz wiem czego szukać!