Tym razem przyszła pora na kefir wodny. To moje wspomnienie z dzieciństwa kefir wodny zostało odświeżone na nowo po wielu, wielu latach przerwy. Nie wiem czy wiecie ale kefir wodny powstaje dzięki całemu sztabowi mikroorganizmów, które fermentują cukier rozpuszczony w czystej przegotowanej wodzie do postaci lakto – sfermentowanego napoju. Kefir wodny jest odpowiednikiem kefiru mlecznego, jeśli chodzi o zapach, smak, właściwości prozdrowotne. Jedyna i bardzo znacząca różnica polega na tym, że powstaje bez udziału mleka. To rewelacyjna alternatywa dla produktów mlecznych, jeśli ich nie pijecie z powodów alergicznych, smakowych czy przekonań. Kefir wodny zawiera całą baterię bakterii kwasu mlekowego i drożdży, które współdziałają symbiozie . Między innymi Lactobacillusy (L. brevis, L. casei, L. hilgardii, L. hordei, L. nagelii), Leuconostoc (L. citreum, L. mesenteroides) Acetobacter (A. labarum, A. orientalia, Streptococcus (S. lactis) a także grzyby, Hanseniaospora valbyensis, Lachancea fermentati, Saccharomyces cerevisiae, Zygotorulaspora florentina. Aby powstał kefir wodny potrzebne są kryształki kefiru wodnego, nazywane inaczej japońskimi kryształami. To kryształki przypominające w wyglądzie szkło, dość delikatne o galaretowatej konsystencji. Dość szybko się namnażają w słodkiej wodzie w trakcie produkcji kefiru. Z czasem można nadprodukcję oddać znajomym lub zamrozić. Ja swoje kryształki kupiłam, popytajcie znajomych, odwiedźcie portale aukcyjne. Jeśli lubicie kefir to kefir wodny przypadnie Wam do gustu! A właśnie, co ciekawe taki wodny kefir można zrobić z osłodzonej wody, z soku, z wody kokosowej albo zmieszać porcje gotowego już kefiru z sokiem cytrynowy i powstanie świetna lemoniada. I jeszcze, jeśli lubicie poczytać coś więcej o kefirze wodny zapraszam tu :) Szkoda, że przez monitor nie da się go poczuć, pachnie dokładnie jak kefir tylko jest przeźroczysty co zaskakuje po otwarciu oczu :) Kryształy kefiru wodnego dostaniecie w Polsce pod nazwami algi morskie, kefir wodny lub kryształy japońskie. Ja kupiłam w USA i to zwyczajnie water kefir.
Kefir wodny
Kefir wodny składniki:
• 1,5 litra przegotowanej wody i ochłodzonej do temperatury pokojowej
• 2 łyżki kryształków kefiru wodnego,
• 4 płaskie łyżki cukru (u mnie trzcinowy nierafinowany)
Kefir wodny przegotowanie:
1. Wodę zagotowuję i studzę. Czasami używam wody mineralnej wtedy jej nie gotuję. Wlewam do słoika.
2. W wodzie rozpuszczam cukier mieszając drewniana łyżką. Wsypuje kryształki i pozostawiam na 24-48 godzin przykryte gazą aby muszki owocówki nie wchodziły.
3. Gdy kefir jest gotowy, zawartość słoika wylewam na plastikowe sito umieszczone nad plastikową miska. Kefir przelewam do butelek a kryształki wsypuje do kolejnej osłodzonej i wystudzonej wody. Co 24-48 godzin powstaje około 1,5 l kefiru.
JOGURT, KEFIR, SEREK i przepisy probiotyczne:
Jogurt kokosowy
Jogurt sojowy
Jogurt sojowy – smaczny, kremowy, gęsty. Kolor jego zależy od koloru mleka z jakiego przygotujecie jogurt. Moje dziecko za nim przepada.
Kryształy – grzybki kefirowe
Kefir wodny
Śmietana migdałowa, kwaskowa, gęsta, pyszna, gdyby nie moja alergia na migdały mogłabym ją dodawać do każdej zupy!
Kombucha
Rejuvelac napój probiotyczny
A kryształy pozwalają na wyprodukowanie wspaniałego kefiru wodnego, w dobie gdy nabiał jest często eliminowany z diety to bardzo fajna i zdrowa alternatywa :)
Am zapomniałam Ci powiedzieć Olga,że piękne zdjęcie:)
Olga Smile mam jedne i drugie, ale czasami tak można aukcję znaleźć:)
Klaudyna Hebda – a dziekuję pięknie za dobre słowo :) Jakieś 2,5-3 miesiące temu zrobiłam zakupy w Cultures for health i tyle mi żywych kultur przyszło, że siedzę, czytam i hoduję. Mam jeszcze kilka do wyprodukowania. Popatrz jaka mają bogatą ofertę :) a my lubimy takie żywe torebki hahahaha
Kryształek japoński, pamietam jak lata temu byl na to szal w naszym Miasteczku. „Karmiło” sie go rodzynkami.
A ja mam pytanie. Olgo czy orientujesz się od jakiego wieku można taki kefir wodny podawać dziecku? A u dziecka, które już spożywa produkty mleczkne czy można wprowadzić taki kefir robiony na grzybku?
Kropelka – uważam, że jak najbardziej można. Skład ma świetny, wystarczy porównać z rozszerzonym składem kefiru mlecznego. Pamiętam, że byłam mała jak go piłam w domu. Teraz pije moje dziecko ale ma już kilka lat.
witam,
a czy mozna robic ten kefir bez CUKRU? czy on jest konieczny np do rozwoju baterii czy jest tylko dodatkiem smakowym? Jesli jest juz konieczny, to czy mozna uzyc np cukru trzcinowego (zwany brzydko i niepotrzebnie odsytraszajaca ksylitolem)? ma on bowiem zupelnie inny sklad i dzialanie (nie zakwasza organizmu, jest antygrzybiczny, antypruchniczy itp itp :)).
ps: zaznacze (bo widze ze tu sporo mam jest, tak jak i ja), ze cukier brzozwy moze byc lekko przeczyszczajacy ale tylko u dzieci do 3 roku zycia ze wzgledu na ich nie dokonca rozwiniety uklad trawienny,ale dla starszych dzieci oraz doroslych jest zupelnie ok!
agalona – cukier jest niezbędny, bo jest pożywką dla bakterii, bez nich nic nie wyjdzie. Na miodzie nie wychodzi kefir, nie wiem jak na ksylitolu, trzeba spróbować ale zawsze wychodzi na cukrze ja robie na trzcinowym jasnym nierafinowanym.
To spytam się zanim zacznę buszować po allegro. Czy ktoś z Krakowa ma może na zbyciu te żywe istoty?