Kefir wodny
Tym razem przyszła pora na kefir wodny. To moje wspomnienie z dzieciństwa kefir wodny zostało odświeżone na nowo po wielu, wielu latach przerwy. Nie wiem czy wiecie ale kefir wodny powstaje dzięki całemu sztabowi mikroorganizmów, które fermentują cukier rozpuszczony w czystej przegotowanej wodzie do postaci lakto – sfermentowanego napoju. Kefir wodny jest odpowiednikiem kefiru mlecznego, jeśli chodzi o zapach, smak, właściwości prozdrowotne. Jedyna i bardzo znacząca różnica polega na tym, że powstaje bez udziału mleka. To rewelacyjna alternatywa dla produktów mlecznych, jeśli ich nie pijecie z powodów alergicznych, smakowych czy przekonań. Kefir wodny zawiera całą baterię bakterii kwasu mlekowego i drożdży, które współdziałają symbiozie . Między innymi Lactobacillusy (L. brevis, L. casei, L. hilgardii, L. hordei, L. nagelii), Leuconostoc (L. citreum, L. mesenteroides) Acetobacter (A. labarum, A. orientalia, Streptococcus (S. lactis) a także grzyby, Hanseniaospora valbyensis, Lachancea fermentati, Saccharomyces cerevisiae, Zygotorulaspora florentina. Aby powstał kefir wodny potrzebne są kryształki kefiru wodnego, nazywane inaczej japońskimi kryształami. To kryształki przypominające w wyglądzie szkło, dość delikatne o galaretowatej konsystencji. Dość szybko się namnażają w słodkiej wodzie w trakcie produkcji kefiru. Z czasem można nadprodukcję oddać znajomym lub zamrozić. Ja swoje kryształki kupiłam, popytajcie znajomych, odwiedźcie portale aukcyjne. Jeśli lubicie kefir to kefir wodny przypadnie Wam do gustu! A właśnie, co ciekawe taki wodny kefir można zrobić z osłodzonej wody, z soku, z wody kokosowej albo zmieszać porcje gotowego już kefiru z sokiem cytrynowy i powstanie świetna lemoniada. I jeszcze, jeśli lubicie poczytać coś więcej o kefirze wodny zapraszam tu :) Szkoda, że przez monitor nie da się go poczuć, pachnie dokładnie jak kefir tylko jest przeźroczysty co zaskakuje po otwarciu oczu :) Kryształy kefiru wodnego dostaniecie w Polsce pod nazwami algi morskie, kefir wodny lub kryształy japońskie. Ja kupiłam w USA i to zwyczajnie water kefir.
Kefir wodny
Kefir wodny składniki:
• 1,5 litra przegotowanej wody i ochłodzonej do temperatury pokojowej
• 2 łyżki kryształków kefiru wodnego,
• 4 płaskie łyżki cukru (u mnie trzcinowy nierafinowany)
Kefir wodny przegotowanie:
1. Wodę zagotowuję i studzę. Czasami używam wody mineralnej wtedy jej nie gotuję. Wlewam do słoika.
2. W wodzie rozpuszczam cukier mieszając drewniana łyżką. Wsypuje kryształki i pozostawiam na 24-48 godzin przykryte gazą aby muszki owocówki nie wchodziły.
3. Gdy kefir jest gotowy, zawartość słoika wylewam na plastikowe sito umieszczone nad plastikową miska. Kefir przelewam do butelek a kryształki wsypuje do kolejnej osłodzonej i wystudzonej wody. Co 24-48 godzin powstaje około 1,5 l kefiru.
JOGURT, KEFIR, SEREK i przepisy probiotyczne:
Jogurt kokosowy
aogurt kokosowy gęsty, kremowy, idealny. Wystarczy spojrzeć na zdjęcie aż ślinka cieknie. To ostatnio mój ulubiony jogurt!
Roślinny kefir sojowy oto propozycja dla osób bezmlecznych, w sam raz do koktajli, polania ziemniaków lub jako orzeźwiający napój codzienny.
Jogurt sojowy
Jogurt sojowy – smaczny, kremowy, gęsty. Kolor jego zależy od koloru mleka z jakiego przygotujecie jogurt. Moje dziecko za nim przepada.
Kryształy – grzybki kefirowe
Kryształy – grzybki kefirowe małe białe grzybki w kształcie kalafiorków pozwolą na przygotowanie wciągu doby żywego kefiru pełnego dobroczynnych bakterii.
Kefir wodny
Kefir wodny jest świetna alternatywa dla kefirów mlecznych, których nie mogą spożywać wszyscy. Idealny dla osób na diecie bezmlecznecznej i wegańskiej.
Jak zrobić jogurt domowy to prosta instrukcja do przygotowania zdrowych, domowych, probiotycznych jogurtów z mleka krowiego!
Śmietana kokosowa stanowi wspaniałą, zdrowa i pyszna alternatywę dla nabiału zwierzęcego na które niektóre osoby mogą mieć alergię lub unikają go z innych powodów.
Śmietana migdałowa, kwaskowa, gęsta, pyszna, gdyby nie moja alergia na migdały mogłabym ją dodawać do każdej zupy!
Śmietana z orzechów nerkowca jest jedną z częściej pojawiających się śmietan w moim domu. Używaj jej do zup, do gulaszy, do curry, do zapiekanek sosów do makaronu i ziemniaków. Uwielbiam i już!
Kombucha
Kombucha inaczej kombucza, grzybek japoński, grzyb herbaciany. Przygotowuje się napój na bazie cukru, miodu lub syropu klonowego i dowolnego gatunku herbaty.
Rejuvelac napój probiotyczny
Rejuvelac napój probiotyczny przygotowuje się na bazie kiełkujących nasion. Może być w wersji bezglutenowej i klasycznej pszennej.
Absolutnie nasz ulubiony serek waniliowy z kaszy jaglanej z owocami. Pyszny i zdrowy podobnie jak budyń!
Budyń z kaszy jaglanej kremowy, delikatny, pyszny! Robię go często na zmianę z serkiem i jogurtem.
Ach ta konsystencja i smak! Budyń z ryżu jest po prostu rewelacyjny! Aż prosi się o zjedzenie!
Cudowny deser kokosowy to absolutne szaleństwo smaków!
Waniliowy, kremowy, świetny w smaku jogurt z kaszy jaglanej poleca się na zdrowe i pożywne śniadania!
Olga Smile napisał
asua – nie jak woda :)
Artek napisał
Nie znałam ale już znam. Kryształki zamówione :D
Jola napisał
Czym można zastąpić ten kefir w serniku?
Olga Smile napisał
Jola – tak jak pisałam w przepisie: zwierzęcym kefirem, jogurtem, maślanka lub mlekiem. Z roślinnych wszytskie mleka, napoje i jogurty. Byle mokro :D
Justyna napisał
Znajoma farmaceutka powiedziała, że lepiej tego nie pić bo można się nabawić drożdżycy (kandydozę) przewodu pokarmowego (w składzie chorobotwórcze Candida valida i Candida lambica). Taka drożdżyca może nie dawać jednoznacznych objawów (przykładowe objawy to: zaburzenia trawienia, gazy, wzdęcia, ogólne wyczerpanie, osłabienie, uczucie zmęczenia, zaburzenia snu, wzmożona potliwość, wahania nastroju, ogólna niechęć do działania, ciągłe przeziębienia, drażliwość i wszelkie stany zapalne). Piję ten kefir od miesiąca i jestem w kropce. Ciekawa jestem czy informacje, które można znaleźć w internecie na temat właściwości kefiru wodnego są faktycznie udowodnione naukowo i czy są jakieś badania na temat skutków ubocznych. Ja nigdzie nie znalazłam negatywnych informacji na ten temat.
Olga Smile napisał
Justyna – ja też nigdy nie spotkałam się z takimi rewelacjami jak owa farmaceutka mówiła. Wprost przeciwnie – zupełnie odwrotnie! W końcu to organizm – twór symbiotyczny a nie czysta agresywna kolonia. Nie znam jeszcze nikogo, komu wielka ilość pałeczek kwasu mlekowego krzywdę by zrobiła. Nawet jeśli są drożdże to utrzymywane w ryzach przez kwas mlekowy, który jest naturalną zaporą drożdzycową. Raczej farmaceutka niesprawdzone info w świat puszcza.
Ann napisał
Czy te kryształy to to samo co algi? bo na allegro widzę podwójną nazwę, a algi „karmimy” też rodzynkami… https://allegro.pl/listing/listing.php?string=kryszta%C5%82y+japo%C5%84skie&search_scope=wszystkie+dzia%C5%82y
Ma ktoś z Was „odstąpić” kryształków? z góry dziękuję
Olga Smile napisał
Ann – to to samo :)
Merid napisał
Boski zdecydowanie, bez dyskusji!
Kristian napisał
Fajne są dla osób na dietach.