KETCHUP EKSPRESOWY
Idealna pora na ketchup ekspresowy. Sezon na pomidory w pełni, czas więc na ketchup lub keczup jak kto woli. Ketchup przygotowuję od wielu lat, stosuję różne receptury, dodatki, tak, żeby było smacznie. Tym razem przyszła kolej na ketchup ekspresowy. Jest prosty, łatwy i przyjemny. Co ważne ma dokładnie taką konsystencje jak ketchup ze sklepu, bez grudek, delikatny, lekko słodki, esencjonalny, odrobinę kwaskowy. Przygotowuję go specjalnie z myślą o dzieciach, które bez ketchupu obyć się nie mogą. Idealnie pasuje do frytek, do kanapek, do sosów, do kotlecików dosłownie do każdego dania, które potrzebuje odrobinę wilgotności i posmaku pomidorów. Do przygotowania ketchupu używam różnych gatunków pomidorów. W tym roku były to zwykłe gruntowe pomidory czerwone. W zeszłym podłużne. Udało mi zamówić kolejne 50 kg pomidorów malinowych w świetnej cenie, wiec pewnie skusze się na kolejna porcje ketchupu, tym razem w wersji diabelsko ostrej, bo dla mnie jest najsmaczniejsza. No ale ja jestem wielbicielka pikantnych dań, więc co jak co, pikantny ketchup w domu musi być i już :) W przepisie podałam proporcje, jeśli chcecie zaostrzyć smak, lub złagodzić obserwujcie gotujący się ketchup, próbujcie i wtedy doprawiajcie w razie potrzeby. Każde pomidory są inne, bardziej lub mniej słodkie, z większym lub mniejszym gniazdem nasiennym, wszystko to wpływa właśnie na smak ketchupu, więc nie ma przebacz, w temacie doprawiania go trzeba być elastycznym. Przygotowanie porcji ketchupu takiej około 400 ml a tyle wychodzi z podanej porcji zajmuje mi około 25-30 minut. Masę smażę na patelni, żeby szybko odparowała, przecieram, doprawiam i pasteryzuję. Kilka lat temu pokazywałam już jeden przepis na ketchup i serdecznie go polecam również.
KETCHUP EKSPRESOWY
KETCHUP EKSPRESOWY – składniki:
• 1,5 kg pomidorów
• 1 biała cebula
• 2 łyżki słodu (cukier, cukier trzcinowy jasny, miód, syrop z agawy, ksylitol)
• 2 łyżeczki soli
• 1 łyżka soku z cytryny
• ewentualnie 1-2 łyżki octu jak lubicie
KETCHUP EKSPRESOWY – przygotowanie:
1. Pomidory myję, wkładam do blendera razem z obraną cebulą i rozdrabniam na papkę. Przelewam na patelnię lub do garnka. Włączam gaz, solę i przykrywam pokrywką do czasu zagotowania. Masa potrafi strzelać przed zagotowaniem bąbelkami powietrza niczym gejzer.
2. Odkrywam pokrywkę i smażę, aż masa odparuje i staną się troszkę ciemniejsza. Przelewam na sito i przecieram łyżką. Przelewam do blendera, chwilę miksuję. To idealny moment na doprawienie cukrem, sokiem z cytryny lub octem – tak na smak. Ketchup przelewam na patelnię, zagotowuję ponownie i patrzę na konsystencje. Jeśli jest ok, przekładam do słoików lub butelki i pasteryzuję 20-30 minut.
Magda napisał
Podobnie robię przecier na zimę, ale dodaję podsmażony z cebulką czosnek i liście bazylii:)i duzo mielonego pieprzu czarnego. polecam. pycha
Magda Świderska na FaceBook napisał
chyba wypróbuję, bo mam dużo pomidorów w tym roku :) SWOICH :)
Magdalena Cielenga-Wiaterek na FaceBook napisał
keczup
Ola Godwod Polaczek na FaceBook napisał
Zdecydowanie keczup:).
Magdalena Cybulska na FaceBook napisał
zdecydowanie przecier:)
Olga Smile napisał
Magda – ja przecier robię z pestkami ale bez skórek :)
Malgos napisał
Czy pomidory mam zmiksować ze skórką czy też najpierw obrać?
Agaszyn napisał
Hel Olga co oznacza pasteryzuje? Jak ja pasteryzuje czyt. Gotuje w garnku z woda, wszystko wychodzi do bani :( poradz bo tracę cierpliwość …,,
Ewa Łosiewicz na FaceBook napisał
keczup:+)
Olga Smile napisał
ja miksują z , potem przecieram.