Ketchup z cukinii
Jakiś czas temu obiecałam wam ketchup z cukinii. Sama właściwie nie wiem, czy powinnam mówić ketchup z cukinii czy sos z cukinii. Zrobiłam go kolejny raz. Ketchup z cukinii jest świetna alternatywa dla ketchupu pomidorowego, który zresztą też jest rewelacyjny :) Moje dziecko z przyjemnością zamieniło ketchup sklepowy na ten z cukinii. Dla nas to ważne, bo wiem, co jest w składzie, że mi dziecka nie uczuli i lubię, sama decyduje o końcowym smaku dania. Zawsze, gdy tylko mogę staram się używać ekologicznych produktów. Tym razem wszytko było eko, a ketchup z cukinii wyszedł niebotycznie dobry! Gdy nie mam specjalnych planów czy ochoty na gotowanie, wtedy podgrzewam ketchup z cukinii, mieszam z ugotowanym makaronem i posypuje tartym serem. Pycha, obiad pycha! Cały dzień dzisiaj gotuję, pięć dań popełniłam, a co, jak szaleć, to szaleć :) Miałam 5 kg cukinii, więc wyjścia nie było :) Coś musiałam ugotować. Ciekawe, co byście zrobili z taką ilością cukinii – może jakieś propozycje? Od rana do nocy, nawet teraz ketchup z cukinii albo pikantny sos z cukinii, bo sama nie wiem jaką dam mu nazwę pyrga na gazie. A jak wam dzisiaj minął dzień? Lubicie takie dodatki do dań, sosy i ketchupy domowe? Zapraszam na ketchup z cukinii.
Ketchup z cukinii
Ketchup z cukinii – składniki:
- 5 kg cukinii o miękkiej skórce
- 5 jabłek
- 6-8 marchwi
- 2 – 4 pietruszki
- 6 cebul
- 2 ostre papryczki
- 1 szklanka suszonych śliwek
- 400 g koncentratu pomidorowego
- 3 łyżki kolendry
- 3 łyżki kuminu
- 1 łyżka cynamonu
- 2 łyżki soli (można mniej)
- 1 łyżeczka czarnuszki lub pieprzu
- 120 ml oleju
- 500-1000 ml wody
Ketchup z cukinii – przygotowanie:
- Cebule, marchwie, pietruszki obieram. Cebule kroję w kostkę a marchew, pietruszkę, jabłka i cukinie ścieram na tarce na średnich oczkach.
- W dużym ranku rozgrzewam olej wrzucam cebule i podsmażam na złoto. Dodaję marchew oraz pietruszkę, smażę kilka minut.
- Do garnka dodaję starte jabłka, śliwki suszone, ostra papryczkę oraz cukinie.
- Przyprawy mielę w młynku do kawy i dosypuję do warzyw. Dolewam wodę, przykrywam i gotuję na małym gazie minimum przez godzinę. Wszystkie warzywa muszą się rozpadać.
- Jeśli masa jest zbyt wodnista, odlewam 1 lub 2 szklanki płynu. Zależy to od soczystości cukinii.
- Do warzyw dodaję koncentrat pomidorowy, zagotowuję i przystępuję do miksowania masy. Ja robię to na raty w blenderze kielichowym.
- Rozdrobnioną masę, czyli ketchup z cukinii przekładam do słoików, zamykam i wstawiam do garnka z gotującą się wodą do pasteryzacji. Pasteryzuję około 40 minut. Wyłączam gaz, zostawiam do wystygnięcia. Rano pasteryzuje drugi raz, tak na wszelki wypadek. Ketchup z cukinii jest świetny jako sos i do kanapek jak klasyczny ketchup!
Katarzyna Pękala napisał
Ja robię co roku keczup domowy z cukinii :)
Edyta Kopczyńska napisał
Czekoladowe muffiny z tarta cukinia – pyszne!
Julita Michalska napisał
placki z cukinia i łososiem :)
Ola Brol napisał
Nadziewam ryżem i pieczarkami, lub ryżem i mięsem mielonym
Magdalena Wojnar napisał
W zeszlym roku dostalam dzem z cukinii-pyszny!niestety nie wiem,jak sie go robi:(
Katarzyna Sokół napisał
Muffinki :) https://www.zwidokiemnastol.pl/index.php/przepisy/muffiny-z-cukinii/
Ola Smorowska napisał
Zupę krem z cukinii: Na 1,5 litra wywaru warzywnego lub mięsnego, tarkuję 1 kg cukinii, dodaję kilka przeciśniętych przez praskę ząbków czosnku i gotuję do momentu, aż cukinia zmięknie, dodaję 100 g serka śmietankowego topionego i blenduję, na koniec dodaję sporą ilość koperku. Podaję z grzankami z chleba żytniego.
Justyna Szwed napisał
Makaron :P
Joanna Blkt napisał
Dżem!!! Pychaaaa :)
Karolina Siemaszko napisał
Musi być pycha!