Ketchup z cukinii
Jakiś czas temu obiecałam wam ketchup z cukinii. Sama właściwie nie wiem, czy powinnam mówić ketchup z cukinii czy sos z cukinii. Zrobiłam go kolejny raz. Ketchup z cukinii jest świetna alternatywa dla ketchupu pomidorowego, który zresztą też jest rewelacyjny :) Moje dziecko z przyjemnością zamieniło ketchup sklepowy na ten z cukinii. Dla nas to ważne, bo wiem, co jest w składzie, że mi dziecka nie uczuli i lubię, sama decyduje o końcowym smaku dania. Zawsze, gdy tylko mogę staram się używać ekologicznych produktów. Tym razem wszytko było eko, a ketchup z cukinii wyszedł niebotycznie dobry! Gdy nie mam specjalnych planów czy ochoty na gotowanie, wtedy podgrzewam ketchup z cukinii, mieszam z ugotowanym makaronem i posypuje tartym serem. Pycha, obiad pycha! Cały dzień dzisiaj gotuję, pięć dań popełniłam, a co, jak szaleć, to szaleć :) Miałam 5 kg cukinii, więc wyjścia nie było :) Coś musiałam ugotować. Ciekawe, co byście zrobili z taką ilością cukinii – może jakieś propozycje? Od rana do nocy, nawet teraz ketchup z cukinii albo pikantny sos z cukinii, bo sama nie wiem jaką dam mu nazwę pyrga na gazie. A jak wam dzisiaj minął dzień? Lubicie takie dodatki do dań, sosy i ketchupy domowe? Zapraszam na ketchup z cukinii.
Ketchup z cukinii
Ketchup z cukinii – składniki:
- 5 kg cukinii o miękkiej skórce
- 5 jabłek
- 6-8 marchwi
- 2 – 4 pietruszki
- 6 cebul
- 2 ostre papryczki
- 1 szklanka suszonych śliwek
- 400 g koncentratu pomidorowego
- 3 łyżki kolendry
- 3 łyżki kuminu
- 1 łyżka cynamonu
- 2 łyżki soli (można mniej)
- 1 łyżeczka czarnuszki lub pieprzu
- 120 ml oleju
- 500-1000 ml wody
Ketchup z cukinii – przygotowanie:
- Cebule, marchwie, pietruszki obieram. Cebule kroję w kostkę a marchew, pietruszkę, jabłka i cukinie ścieram na tarce na średnich oczkach.
- W dużym ranku rozgrzewam olej wrzucam cebule i podsmażam na złoto. Dodaję marchew oraz pietruszkę, smażę kilka minut.
- Do garnka dodaję starte jabłka, śliwki suszone, ostra papryczkę oraz cukinie.
- Przyprawy mielę w młynku do kawy i dosypuję do warzyw. Dolewam wodę, przykrywam i gotuję na małym gazie minimum przez godzinę. Wszystkie warzywa muszą się rozpadać.
- Jeśli masa jest zbyt wodnista, odlewam 1 lub 2 szklanki płynu. Zależy to od soczystości cukinii.
- Do warzyw dodaję koncentrat pomidorowy, zagotowuję i przystępuję do miksowania masy. Ja robię to na raty w blenderze kielichowym.
- Rozdrobnioną masę, czyli ketchup z cukinii przekładam do słoików, zamykam i wstawiam do garnka z gotującą się wodą do pasteryzacji. Pasteryzuję około 40 minut. Wyłączam gaz, zostawiam do wystygnięcia. Rano pasteryzuje drugi raz, tak na wszelki wypadek. Ketchup z cukinii jest świetny jako sos i do kanapek jak klasyczny ketchup!
Ewelina Talar napisał
Magda MaKota napisał
Izabela Cioroch
Izabela Cioroch napisał
taa,ostatnio jak robiłam nalesniki z cieierzycy moje dzieci od razu z niesmakiem pytały co ja tam dałam za mąkę…
Izabela Cioroch napisał
ale pewnie warto spróbować choć przyznaję ię,że się poddałam po wielu próbah przemycenia zegoś zdrowego…
Karolina Łojkuć napisał
Olga ja Cię kiedyś bardzo chętnie odwiedzę może jakieś warsztaty kulinarne?? Znowu czytasz mi w myślach – właśnie przywiozłam cukinię i myślałam… zgadnij?? Oczywiście o ketchupie z cukinii
Agnieszka Walendowski napisał
oj ja też już wiem co zrobię z moją cukinią :-) dzięki dziewczyny
Małgorzata Strus napisał
A ja mam przepis na dżem z cukinii
Martha Selene Pawlak napisał
Mozesz mi pogotowac, ja nie bede wzdychac ;)
Aneta Ptak napisał
Ja też z tymi naleśnikami mam przeboje. Na szczęście moje dziecię toleruje moje „nie-pszenne” wybryki podcwarunkiem, że równoważę je NORMALNYMI naleśnikami, na zmianę … hihihi …
Dorota Siemieniuk napisał
400 g koncentratu pomidorowego czy przecieru?