KIEŁBASA NA KANAPKI
Domowa kiełbasa na kanapki cieszy się ciągłą popularnością. Co ciekawe kiełbasa na kanapki z tego przepisu może zostać wykonana klasycznie w szybkowarze pionowym lub poziomym, w słoiku jako kształtce, a także tak jak ja to zrobiłam, w osłonce białkowej. Bardzo wygodny przepis, ponieważ można śmiało dostosować go do posiadanego sprzętu. A właśnie, wszelakie osłonki kupicie na allegro w co najmniej kilku rozmiarach, warto zwrócić na to uwagę, żebyście nie kupili wąskiej do kiełbasy żywieckiej. Kiełbasa na kanapki u mnie powstała w osłonce o średnicy 10 cm, miałam plan zrobić 1 duży baton niczym całą szynkową, niestety wyszły dwa mniejsze, ponieważ przeceniłam szerokość posiadanego garnka :) Bywa i tak. Najważniejsze, że kiełbasa na kanapki została zrobiona, dobrze wygląda i jak mówili wszyscy ją jedzący, wyszła idealnie z czego się bardzo cieszę. Podzielona na kawałki i pokrojona na maszynie w cienkie plasterki pojechała do kilku domów. Wolisz kiełbasę wołowa, drobiową czy wieprzową, a może pieczoną z grzybami? Zobacz też inne moje przepisy na wędliny domowe. Zapraszam na przepis kiełbasa na kanapki!
KIEŁBASA NA KANAPKI
KIEŁBASA NA KANAPKI – składniki:
- 2 kg schabu karkowego lub łopatki wieprzowej (schab wydaje się lepszy)
- 500 g surowego boczku (bez skóry i kości)
- 2 łyżeczki kolendry (ziarna)
- 2 listki laurowe
- 4 ziela angielskie
- 1 łyżeczka suszonego czosnku
- 1 łyżeczka czarnego pieprzu (ja lubię biały pieprz ale to kwestia gustu)
- 2 łyżeczki majeranku
- 5 – 6 łyżeczek soli peklowej [średnio stosuje się do peklowania na sucho 15-18 g soli peklowej na 1 kg mięsa ale zawsze czytajcie zalecenia producenta owej soli!] Sól peklową ja dodaję, bo wtedy jest większa pewność stabilności i czystości biologicznej mięsa. To bardzo ważne w przypadku jadu kiełbasianego. UWAGA 1 łyżeczka to 5 ml soli peklowej!
- do smaku 1- 1,5 łyżeczki soli
- około 200 ml wody
- UWAGA 1 łyżeczka to 5 ml!
KIEŁBASA NA KANAPKI – przepis:
- Mięso myję pod kranem suszę i kroję na kawałki. Boczek przeznaczam do zmielenia jak również wszystkie inne tłuste i żylaste kawałki z karkówki. Zostawiam jednak około ½ karkówki w kawałkach (widać je wędlinie)
- W maszynce do mielenia mielę boczek i karkówkę.
- Ważę mielone mięso, zgodnie z instrukcją na opakowaniu odważam sól peklową, w misce mieszam mielone mięso z solą peklową. Przekładam do torebki foliowej (najlepiej worek strunowy), wypuszczam z niego maksymalnie dużo powietrza jak się da i wstawiam na 2-3 dni do lodówki. Mięso w kawałkach również mieszam z solą peklową (odpowiednią ilością do wagi), wkładam do woreczka strunowego (postępuje jak z mielonym) lub i wstawiam na 2-3 dni do lodówki. Codziennie ugniatam torebkę aby przemieszać mięso.
- W młynku do kawy mielę wszystkie przyprawy.
- Do większej miski wkładam całe mięso, dodaję zmielone przyprawy i troszkę soli do smaku. Dolewam wodę i mieszam bardzo dokładnie wyrabiając masę przez kilka minut. Musi być kleista.
- W misce z ciepłą woda moczę osłonki białkowe przez 20 minut. Zawiązuję dokładnie koniec otoczki i mięsem napełniam ugniatając lekko i pilnując, żeby nie było pomiędzy mięsem bąbli powietrza. Na koniec zawijam ciasno drugi koniec batona i zawiązuje sznurkiem.
- Szeroki i dość wysoki garnek napełniam wodą. Podgrzewam ją do temperatury 80 stopni, wkładam baton z kiełbasa na kanapki. Przykręcam gaz pilnując temperatury tu niezbędny jest termometr. Mięso parzę średnio przez 100 minut, już o tym pisałam średnio liczę, że parzę 10 minut na każdy 1 cm przekroju kiełbasy. Jeśli miałam otoczkę 10 cm to wychodzi około 100-120 minut.
- Wyjmuję, schładzam w zimnej wodzie. Wstawiam kiełbasę na kanapki do lodówki na minimum 18 godzin, najlepiej na 24 godziny. Kiełbasę na kanapki wyjmuję i kroję na kawałki.
Iwona Chruścielewska napisał
drobiową bo tylko taka mogę zjeść
Andrzej Naumiuk napisał
Jeżeli kiełbasa to tylko wegańska!
Barbara Zarębska napisał
wszystkie :)
Bożena Struzik napisał
wszystkie….
Ola Maya napisał
Pani Olgo, jestem stałą Pani czytelniczką, codziennie dostaje przepis na maila. Zafascynowała mnie domowa wędlina, zakupiłam już maszynkę do mielenia (dorobek po 20 latach małżeństwa:))), teraz planuje zakup szynkowara. Tylko cała ta technologia jest dla mnie ciut zagmatwana. Może mogłaby Pani zrobić wpis z historią obrazkową robienia domowej wędliny w postaci fotek dla laika, takiego jak ja. Może też dla innych:)
Szukałam kiedyś przepisu na hummus i tak tu trafiłam i dobrze mi z tym:)
Olga Smile napisał
Ola Maya – mogę :) Postaram się jeszcze w styczniu,
Ola Maya napisał
Dziękuję bardzo, będę bardzo wdzięczna:) Czekam z niecierpliwością!
Hanka napisał
Szybkowar(?) czy szynkowar,bo się pogubiłam. Szynkowar używam od trzech lat,a w szybkowarze jeszcze nie słyszałam:)
Ewa Mucha napisał
Witam Pani Olgo. Zrobiłam w szybkowarze (plastikowym bez woreczków ) szynkę drobiową ale bez dodatków zgodnie z przepisem. Teraz mam problem aby ją wyciągnąć.Proszę o pomoc jak usunąć ją z szybkowaru.
Olga Smile napisał
Ewa Mucha – wstaw na chwilę szynkowar do gorącej wody, wyskoczy :)