Znacie takie magiczne danie jak Kimchi? Jest ono tradycyjnym dodatkiem koreańskim. Głównym składnikiem kimchi jest kapusta pekińska z aromatycznymi dodatkami. Można przyjąć, że jest to w naszym polskim rozumieniu kiszonka, taka azjatycka odmiana kiszonej kapusty, którą spożywa się jako dodatek do ryżu, zup, sosów. Jest znacznie ostrzejsza, pikantniejsza, bardziej aromatyczna niż nasza kapusta. Do przygotowania kimchi używa się wspomnianej już wcześniej kapusty pekińskiej, czosnku, cebulki dymki, jabłek, marchewki, imbiru w korzeniu i dużej ilości papryki suszonej. Owa papryka nosi nazwę gochugaru. Można nabyć ją w sklepach z orientalną żywnością oraz na portalach aukcyjnych. To czerwona, ostra papryka, grubo mielona w płatkach. Do kimchi dodaje się też mąkę ze słodkiego ryżu, czyli ryżu kleistego. Ułatwia ona fermentację. Ten produkt też można nabyć w sklepach azjatyckich. Można również pominąć owy ryż, jednak jest on tradycyjnym dodatkiem do kimchi. Przygotowanie kimchi nie jest trudne, jednak wymaga troszkę zachodu. Warto jednak poświęcić trochę czasu, bo domowe kimchi jest znacznie tańsze niż to, które można kupić w niewielkich puszkach. Z podanych składników wyszło mi łącznie 5 słoików 1 litrowych kimchi. W lodówce mogą one stać nawet 6-7 miesięcy, więc nie ma pospiechu z jedzeniem. Ja taką porcją dziele się ze znajomymi i rodziną.
Kimchi
Kimchi – składniki:
• 6-8 kapust pekińskich u mnie było to ok. 6 kg
• 1 kg marchewki
• 2 jabłka
• 4-5 pęczków cebulki dymki (z duża częścią zieloną bez wykształconej części cebuli)
• 2 główki czosnku
• 200 g korzenia imbiru
• 2,5 szklanki chili w proszku gochugaru (przed dodaniem gochugaru spróbuj tą paprykę bo jest od zupełnie słodkiego po pioruńsko pikantne i nie ma oznaczeń na opakowaniach, taka niespodzianka po kupieniu- dobierz ilość do smaku)
• 3 szklanki wody
• ½ szklanki słodkiej mąki ryżowej
• ¼ szklanki cukru
• 1/3 szklanki tamari, sosu sojowego lub sosu rybnego
• 1 szklanka soli
Kimchi – przepis:
1. Kapustę pekińską przekrawam wzdłuż, następnie połówki kroje jeszcze raz wzdłuż. Wycinam twardy głąb. Liście kroje w poprzek na kawałki wielkości paczki do zapałek i wrzucam do wiaderka. Gdy pokroję wszystkie kapusty wlewam wodę do wiaderka i dokładnie płuczę kapustę z ewentualnego piachu i zanieczyszczeń. Odławiam kapustę sitem. Wkładam ponownie do wiaderka, dosypuję szklankę soli i mieszam. Odstawiam na około 3 godziny.
2. Obieram z łusek ząbki czosnku. Jabłka myję. Marchew obieram i siekam przy pomocy malaksera w cieniutkie plasterki. Można też posiekać w słupki, ale to masa pracy. Efekt będzie w obu przypadkach bardzo dobry. Myję cebule dymki i kroję na około 3 cm kawałki.
3. Do garnka wlewam 3 szklanki wody i wsypuję ½ szklanki mąki, mieszam dokładnie trzepaczką i zagotowuję ciągle mieszając. Gdy masa zacznie bulgotać dodaję cukier i mieszam do rozpuszczenia. Garnek wstawiam do miski z zimną wodą, żeby szybciej się wystudziłam masa ryżowa.
4. Do malaksera lub blendera wkładam pokrojone jabłka, obrany czosnek, kłącze imbiru i sos sojowy. Blenduję na jednolitą masę.
5. W misce łączę zimną masę ryżową z masą z blendera i papryką chili. Dodaję marchew i cebule dymki, mieszam ponownie. Odstawiam.
6. Gdy minie czas i kapusta pekińska puściła sok wtedy przystępuję do płukania. Powinno się płukać kapustę 3 razy, aby pozbyć się całej soli. Ja jednak lubię jej słonawy smak i płucze raz lub dwa razy.
7. Łączę w misce kapustę z masą z papryką. Dokładnie mieszam dłońmi w rękawiczkach. UWAGA – farbuje! Przekładam do garnka lub plastikowej miski, przykrywam i zostawiam w temperaturze pokojowej na 24 godziny. W tym czasie zacznie się fermentacja. Masa podniesie się do góry, więc garnek musi być odpowiednio większy. Po dobie wstawiam garnek do lodówki, będzie pracował 3-4 doby. Kapustę przekładam w słoiki, zakręcam i trzymam w lodówce. Kimchi jest gotowe, na zdjęciu podałam kimchi z ryżem i posypałam sezamem.
KISZONE WARZYWA:
Kapusta kiszonaKapusta kiszona jest u mnie na szczycie domowych przetworów. Przygotowuję ja raz w roku w całkiem dużych ilościach. Czasami nie mogę wyjść z podziwu, że potrafimy jej aż tyle zjeść!
Kiszona kapusta czerwona
Kiszone ogórkiKiszone ogórki są nieodzowną, coroczną częścią moich przetworów. Robimy zawsze około 100 kg ogórków. Żywy kwas mlekowy z soku z takich ogórków wykorzystuje do innych kiszonek, do chleba, barszczu i domowych zakwasów :)
Kiszone ogórki małosolne
Kiszone ogórki małosolne
Kiszone cytryny
Kiszone kimchi
Kiszony sok z buraków – Zakwas z buraków
Witam serdecznie. Mam pytanie: czy można zrobić kimchi bez chili, które mi szkidzi? Nie będzie bez smaku? Pozdrawiam.
Sławomira – można ale to nie będzie kimchi, tylko kiszona kapusta pekińska z imbirem i czosnkiem. Tu chili a dokładniej gochugaru daje cały smak. Ale spróbuj na mniejszej ilości, sama jestem ciekawa.
Uwielbiam frytki z kimchi. Znalazłam przepis na Pintrest. Ziemniaki, kimchi, boczek, ser. Pycha!
2,5 szklanki chili? ?
Ka8ka – gochugaru, w sprzedaży jest teraz kilka marek, od zupełnie łagodnych do kilerów, trzeba sprawdzać :)
Mam gliniany garnek w którym chciałabym zrobić kimchi z wyhodowanej przeze mnie kapusty pekińskiej. Zastanawiam się czy w takim garnku kapusta wytrzyma w lodówce te 6 miesięcy czy jednak lepiej jest ją przełożyć do szczelnie zamkniętych słoików? A tak w ogóle, czemu kimchi musi stać w lodówce? Nie wystarczy w miarę chłodna piwnica? Wiesz może ile stopni musi być w piwnicy żeby mogła stać tam, tak samo jak zwykła kapusta kiszona?
Iwona – nie wiem, w Japonii trzyma się w lodówkach ale kiedyś lodówek przecież nie było. Im dłużej w cieple tym kwaśniejsza jak z nasza kapuchą.
Jakiej pojemności jest wiaderko?nie wiem na ile wody wsypać szklankę soli
Boszka – do kiszenia czy zasalania?
Olga.Pomocy.
Mam plan zrobic kimchi z bialej kapusty,kalarepy i marchewki.
Myslisz,ze wyjdzie?Masz jakies wskazowki?
Nie chcialabym zmarnowac warzywek wyhodowanych w ogrodku w pocie czola.