KISZONA DYNIA
Nie wiem czy wiecie ale kiszona dynia z cynamonem, goździkami jest pyszna. Kiszona dynia sama w sobie ma smak charakterystyczny, słodki, aromatyczny, korzenny, jest mniej kwaśna i mniej słona niż ogórki kiszone. Jednak ma swój urok i to zdecydowanie. Ta kiszona dynia, którą widzicie na zdjęciu powstała u mnie w styczniu. Właściwie dwa słoiki, jeden zjedliśmy w ciągu miesiąca, drugi stał sobie spokojnie w lodówce nie przeszkadzając nikomu. Wyjęłam go, żeby sprawdzić jak się trzyma po jakimś czasie i przyznaję – świetnie! Do czego pasuje kiszona dynia? Do kanapek, do sałatek i surówek, do past na chleb również, myślę, że sok dodany do gotowanego gulaszu wieprzowego lub drobiowego również będzie świetny. Gdy rozpoczyna się sezon dań z dynia u mnie pod dostatkiem, a ty jakie najbardziej dyniowe przysmaki lubisz? Ja zupy, pasztety, placki to tak tradycyjnie i bardziej nowocześnie uwielbiam kiszonki i dania w occie. Nie mogę się zdecydować, czy lepsza jest dynia w occie czy kiszona dynia – a Ty, co byś wolała?
KISZONA DYNIA
KISZONA DYNIA – składniki:
- 3 kg dynia
- 1/2 główki czosnku
- kilka baldachimów kopru (polecam go ususzyć w sezonie)
- 5 cm kawałek korzenia chrzanu
- 1 laska cynamonu
- 6-8 goździków
- 1 anyż gwiazdkowy (opcja ja lubię)
- 3 litry wody
- 3 łyżki soli kamiennej (czasami trochę więcej)
- kilka łyżek soku z kiszonki lub przekrojony na pół ogórek kiszony (lubię dodawać celem zaszczepienia mimo, że nie ma takiej konieczności)
KISZONA DYNIA – przepis:
- Dynie myję, i jeśli ma miękką skórkę jak Hokkaido to od razu i kroję w kostkę.
- Główkę czosnku przekrawam na pół w poprzek.
- Dynie i przyprawy wkładam razem z koprem i kawałkami korzenia chrzanu do słoja. Zalewam wodą zimną wymieszaną z solą, dodaję sok z ogórków lub przekrojonego ogórka.
- Przykrywam talerzem, dociskam aby wszystkie kawałki dyni były zanurzone.
- Zostawiam w cieple na 2-5 dni do kiszenia. Gdy są już dobra zakręcam mocno i wstawiam do lodówki.
- Kiszona dynia jest świetna, warto z nią poszaleć!
KISZONE WARZYWA:
Kapusta kiszonaKapusta kiszona jest u mnie na szczycie domowych przetworów. Przygotowuję ja raz w roku w całkiem dużych ilościach. Czasami nie mogę wyjść z podziwu, że potrafimy jej aż tyle zjeść!
Kiszona kapusta czerwona Kiszona kapusta czerwona jest dla mnie wspomnieniem dzieciństwa, zakupów gdy miałam 6-7 lat w osiedlowej drewnianej budce. Wróciłam do tego przepisu kilka lat temu i kiszę czerwoną kapustę co roku. Jest pyszna!
Kiszone ogórkiKiszone ogórki są nieodzowną, coroczną częścią moich przetworów. Robimy zawsze około 100 kg ogórków. Żywy kwas mlekowy z soku z takich ogórków wykorzystuje do innych kiszonek, do chleba, barszczu i domowych zakwasów :)
Kiszone ogórki małosolne Kiszone ogórki małosolne muszą być i już. Przez cały sezon ogórkowy mam na blacie w kuchni słoik małosolnych a drugi w lodówce. Aż czasami nie wiem jak to się dzieje, że taką ilość ogórków małosolnych potrafimy zjeść w ciągu kilku dni!
Kiszone ogórki małosolne Jak zrobić ogórki małosolne to prosty przepis na domowe, smaczne i twarde ogórki małosolne
Kiszone cytryny
Cytryny kiszone aromatyczne, smaczne, dają gulaszom i daniom duszonym pięknego, cytrusowego aromatu. Warto mieć w domu kilka cytryn kiszonych, bo zmienią one zwykłe danie w mistrzostwo świata :)
Kiszone kimchi Kimchi to kiszona kapusta azjatycka. Przygotowuje się ją w procesie kiszenia kapusty pekińskiej, cebuli, czosnki z bardzo pikantną papryką.
To zdecydowanie mój ulubiony przepis na ogórki kiszone. Wspaniałe, domowe, pełne smaku, zdrowia i probiotyków. Dokładnie takie, jak powinny być.
Kiszona papryka latem stoi u mnie w dużym słoiku na środku kuchni. Jest pyszna. W zeszłym sezonie ukisiłam kilkadziesiąt kilogramów papryki. Musze przyznać jest wyjątkowo pyszna!
Staram się aby kiszone buraki były na stałe obecne w naszym menu. Zarówno sok z buraków jak i same buraczki, które rewelacyjnie sprawdzają się do sałatek, surówek, do bigosów i innych wspaniałych, pożywnych i zdrowych dań!
Kiszony sok z buraków – Zakwas z buraków
Kiszony sok z buraków, czyli powszechnie znany zakwas z buraków do picia, taki robiła moja babcia, nadaje smak barszczowi czerwonemu i stanowi skarbnicę witamin wprost do picia.
Kiszona marchew należy do istnej czołówki kiszonych warzyw przygotowywanych u mnie w domu! Nie ma się co dziwić, dzieciaki za nią przepadają i często pół słoika znika ot tak, na śniadanie. Z dodatkiem imbiru, kopru i chrzanu smakuje obłędnie!
Ha, dzisiaj coś innego ale bardzo smacznego. Kiszony kalafior może nie jest jakoś szczególnie znany i lubiany a szkoda, wielka szkoda, jest bowiem pyszny, zdrowy i można go podjadać zupełnie bez żadnych wyrzutów sumienia :)
Kiszone warzywa uwielbiam w najróżniejszej postaci. Robię je dosłownie na dziesiątki sposobów w wielu kombinacjach, smakach, połączeniach. Są one dla nas cennym źródłem probiotyków, kwasu mlekowego i smaku. Polecam, kiszone warzywa są tanie i bardzo ale to bardzo zdrowe!
Kiszona dynia, prosta do przygotowania, korzenna w smaku, aromatyczna i bardzo smaczna. Można podjadać ją jak wszytskie kiszone warzywa, kiszona dynia też jest super, taka lekko chrupiąca – pyszna!
Asia napisał
ekstra!
mysia napisał
Można zrobić z kardamonem?
reskowa napisał
Będzie robiona :D
bniaB napisał
Nie wpadłabym na to!!!!
Anonim napisał
Bardzo fajny przepis Olgo
Anonim napisał
ojojoj super!!!!
Olga Smile napisał
Miałam jeszcze dopisać o przyprawach, możecie je zmanić i dodawać według własnego gustu :)
Danka napisał
Pani Olgo, świetne są Pani przepisy, dużo korzystam. Mam pytanie, czy wszystkie kiszonki przechowuje Pani w lodówce czy też źle zrozumiałam. Bo jak się kisi dużo to lodówka jest za mała, czy można wynosić do piwnicy. Pozdrawiam serdecznie 2x
Olga Smile napisał
Danka – można wynosić, ja mam lodówkę na kiszonki bo w domu mam bardzo ciepło.