Kiszone buraki
Już wiele razy pisałam, że lubię warzywa. Kiszone buraki przygotowuje raz na jakiś czas, za to w dużej ilości. Co ciekawe, kiszone buraki zawsze znajdują u mnie chętnych, ostatnio zjadamy je w surówkach, sałatkach, polane sosami a nawet gotowane. Traktuję je troszkę jak kapustę kiszoną, czyli, są dobre do wszystkiego. Buraki surowe mają niski indeks glikemiczny, w formie ukiszonej stanowią dla organizmu bogactwo kwasu mlekowego, cennych dla naszego zdrowia minerałów, witamin i bakterii. Zdrowie zaczyna się w jelitach, warto o tym pamiętać! Od kilku miesięcy staram się każdego dnia wypić porcję soku z kiszonych buraków lub zjeść ich kilka plasterków. Kiszone buraki i sok z nich kojarzą mi się z babcią i dziadkiem. Z warszawską Ochotą, kamiennym wielkim parapetem, wielkim garnkiem stojącym w kuchni i atmosfera rodziny. U mnie nie ma garnka, jest za to wielka kamionka mieszcząca 10 kg buraków, jak wcześniej mówiłam, kiszę raz a dobrze. Rozkładam buraki i sok do słoików i butelek i trzymam w lodówce, powstrzymując tym samym dalszy proces kiszenia i kwaśnienia. Używam do picia, do gotowania i do mojego ukochanego czerwonego barszczu na zakwasie. Chociaż muszę wam powiedzieć, że niedługo pokażę bigos z kiszonych buraków, zupę z kiszonych buraków, sałatkę i surówkę z kiszonych buraków :) JADASZ KISZONKI? Ale się narobiłam! Zrobiłam dzisiaj znowu w ilościach hurtowych KISZONE BURAKI, już za kilka dni będą gotowe. W sam raz dla wszystkich haszimotek i tych, którzy lubią zdrową, probiotyczną, surową i pełną dobrych bakterii kuchnię! JADASZ KISZONKI?
Kiszone buraki
Kiszone buraki – składniki:
- 5 kg buraków ekologicznych obranych
- 5 litry wody
- 1 główka czosnku przecięta w poprzek
- kilka łyżek soku z kapusty kiszonej lub ogórków kiszonych – wersja bezglutenowa. Wersja z glutenem – skórka z 1 kromki czarnego chleba na zakwasie
- 1 cebula pocięta w talarki lub przecięta na cztery
- maksymalnie 2 łyżki soli kamiennej lub morskiej (dobierz smak do swoich preferencji)
- 5 listków laurowych
Kiszone buraki – przygotowanie:
- Buraki obieram ze skóry i kroję na plasterki. Pomocny jest w tym melakser z tarcza tnącą.
- Cebulę przekrawam na cztery lub kroję w grube plastry.
- Główkę czosnku przecinam na pół w poprzek.
- Warzywa wkładam do kamionkowego, szklanego lub metalowego garnka. Zalewam zimną mineralną lub źródlaną wodą, dodaję sok z kapusty, ogórków lub skórkę z chleba. Dodaję również listki laurowe i sól, mieszam. Na wierzchu układam talerz, obciążam go i dociskam buraki do dna. Żaden burak nie powinien pływać po powierzchni, ponieważ będzie pleśniał. Ja mam kamionkowe połówki koła do kiszenia kapusty i takimi przygniatam buraki. Kamionkowy garnek lub duży gar emaliowany przykrywam ściereczką i odstawiam na 3-5 dni. Gdy jest zimniej nawet na 10 dni.
- Gdy sok jest kwaśny, buraki przekładam ciasno do słoików i zalewam je sokiem z kiszenia. Pozostałą część gotowego zakwasu zlewam do słoików lub butelek, szczelnie zakręcam i trzymam w lodówce.
KISZONE WARZYWA:
Kapusta kiszonaKapusta kiszona jest u mnie na szczycie domowych przetworów. Przygotowuję ja raz w roku w całkiem dużych ilościach. Czasami nie mogę wyjść z podziwu, że potrafimy jej aż tyle zjeść!
Kiszona kapusta czerwona Kiszona kapusta czerwona jest dla mnie wspomnieniem dzieciństwa, zakupów gdy miałam 6-7 lat w osiedlowej drewnianej budce. Wróciłam do tego przepisu kilka lat temu i kiszę czerwoną kapustę co roku. Jest pyszna!
Kiszone ogórkiKiszone ogórki są nieodzowną, coroczną częścią moich przetworów. Robimy zawsze około 100 kg ogórków. Żywy kwas mlekowy z soku z takich ogórków wykorzystuje do innych kiszonek, do chleba, barszczu i domowych zakwasów :)
Kiszone ogórki małosolne Kiszone ogórki małosolne muszą być i już. Przez cały sezon ogórkowy mam na blacie w kuchni słoik małosolnych a drugi w lodówce. Aż czasami nie wiem jak to się dzieje, że taką ilość ogórków małosolnych potrafimy zjeść w ciągu kilku dni!
Kiszone ogórki małosolne Jak zrobić ogórki małosolne to prosty przepis na domowe, smaczne i twarde ogórki małosolne
Kiszone cytryny
Cytryny kiszone aromatyczne, smaczne, dają gulaszom i daniom duszonym pięknego, cytrusowego aromatu. Warto mieć w domu kilka cytryn kiszonych, bo zmienią one zwykłe danie w mistrzostwo świata :)
Kiszone kimchi Kimchi to kiszona kapusta azjatycka. Przygotowuje się ją w procesie kiszenia kapusty pekińskiej, cebuli, czosnki z bardzo pikantną papryką.
To zdecydowanie mój ulubiony przepis na ogórki kiszone. Wspaniałe, domowe, pełne smaku, zdrowia i probiotyków. Dokładnie takie, jak powinny być.
Kiszona papryka latem stoi u mnie w dużym słoiku na środku kuchni. Jest pyszna. W zeszłym sezonie ukisiłam kilkadziesiąt kilogramów papryki. Musze przyznać jest wyjątkowo pyszna!
Staram się aby kiszone buraki były na stałe obecne w naszym menu. Zarówno sok z buraków jak i same buraczki, które rewelacyjnie sprawdzają się do sałatek, surówek, do bigosów i innych wspaniałych, pożywnych i zdrowych dań!
Kiszony sok z buraków – Zakwas z buraków
Kiszony sok z buraków, czyli powszechnie znany zakwas z buraków do picia, taki robiła moja babcia, nadaje smak barszczowi czerwonemu i stanowi skarbnicę witamin wprost do picia.
Kiszona marchew należy do istnej czołówki kiszonych warzyw przygotowywanych u mnie w domu! Nie ma się co dziwić, dzieciaki za nią przepadają i często pół słoika znika ot tak, na śniadanie. Z dodatkiem imbiru, kopru i chrzanu smakuje obłędnie!
Ha, dzisiaj coś innego ale bardzo smacznego. Kiszony kalafior może nie jest jakoś szczególnie znany i lubiany a szkoda, wielka szkoda, jest bowiem pyszny, zdrowy i można go podjadać zupełnie bez żadnych wyrzutów sumienia :)
Kiszone warzywa uwielbiam w najróżniejszej postaci. Robię je dosłownie na dziesiątki sposobów w wielu kombinacjach, smakach, połączeniach. Są one dla nas cennym źródłem probiotyków, kwasu mlekowego i smaku. Polecam, kiszone warzywa są tanie i bardzo ale to bardzo zdrowe!
Ania napisał
Czy zakiszone buraki, przełożone z sokiem do słoików, można pasteryzować, żeby się nie popsuły? Czy taką surówkę z kiszonych buraków, jak Pani przygotowuje, też można zapasteryzować i przechowywać w słoikach? Pozdrawiam
Woj napisał
Zrobiłem te buraczki sok pycha. Za tydzień zrobię ponownie bo wypiłem :)
Z lenistwa :) nie kroiłem na talarki tylko zmłóciłem wszystko w mikserze na średniej wielkości, nierównomierne, takie poharatane wiórki :) Dodałem resztę składników jak w przepisie. Różnica polega na tym, że wiórki opadają na dno płyn pływa po wierzchu nie trzeba więc przyciskać kamieniem. Codziennie robiłem obroty słojem, mieszając zawartość. Po pięciu dniach sok się spienił wiórki wyszły na wierzch a płyn był na dole. Z obawy że będzie pleśnieć zawartość zlałem, płyn do butelek, wiórki do słoików. ubiłem widelcem, sok wypłynął na wierzch ale dla pewności zalałem 0,5 cm warstwą oliwy i włożyłem do lodówki. Na wiórkach nie ma pleśni za jakiś czas jak nic się nie wydarzy zrobię surówkę albo wrzucę do zupy. :) Pozdrawiam
Woj napisał
Zakwasiłem kefirem wodnym jakieś 50 ml. na 2 litry buraków
Mika Storożak napisał
To poproszę jeszcze przepisy z kiszonek nie tylko jako surówki :) np zrobiłam kotlety z kapusty kiszonej i ciekawi mnie czy inne kiszonki można podobnie wykorzystać :)
Olga Smile napisał
Mika – a dobrze, chociaż my wszystko zjadamy ukiszone ot tak, to spróbuję coś pokazać :)
Mika Storożak napisał
Boosko :)
Ewa Korbel napisał
Czy jeśli na brzegach, przy ściankach słoika, zebrała się piana, zakwas nadaje się jeszcze do spożycia?
Olga Smile napisał
Ewa – oj tak, cudownie pracuje :D
Ewa Korbel napisał
ooo! :D super :)
Olga Smile napisał
Ewa Korbel przerabia cukier :) Dognieć i odpowietrz, żeby dużo bąbelków wyszło.