Już wiele razy pisałam, że lubię warzywa. Kiszone buraki przygotowuje raz na jakiś czas, za to w dużej ilości. Co ciekawe, kiszone buraki zawsze znajdują u mnie chętnych, ostatnio zjadamy je w surówkach, sałatkach, polane sosami a nawet gotowane. Traktuję je troszkę jak kapustę kiszoną, czyli, są dobre do wszystkiego. Buraki surowe mają niski indeks glikemiczny, w formie ukiszonej stanowią dla organizmu bogactwo kwasu mlekowego, cennych dla naszego zdrowia minerałów, witamin i bakterii. Zdrowie zaczyna się w jelitach, warto o tym pamiętać! Od kilku miesięcy staram się każdego dnia wypić porcję soku z kiszonych buraków lub zjeść ich kilka plasterków. Kiszone buraki i sok z nich kojarzą mi się z babcią i dziadkiem. Z warszawską Ochotą, kamiennym wielkim parapetem, wielkim garnkiem stojącym w kuchni i atmosfera rodziny. U mnie nie ma garnka, jest za to wielka kamionka mieszcząca 10 kg buraków, jak wcześniej mówiłam, kiszę raz a dobrze. Rozkładam buraki i sok do słoików i butelek i trzymam w lodówce, powstrzymując tym samym dalszy proces kiszenia i kwaśnienia. Używam do picia, do gotowania i do mojego ukochanego czerwonego barszczu na zakwasie. Chociaż muszę wam powiedzieć, że niedługo pokażę bigos z kiszonych buraków, zupę z kiszonych buraków, sałatkę i surówkę z kiszonych buraków :) JADASZ KISZONKI? Ale się narobiłam! Zrobiłam dzisiaj znowu w ilościach hurtowych KISZONE BURAKI, już za kilka dni będą gotowe. W sam raz dla wszystkich haszimotek i tych, którzy lubią zdrową, probiotyczną, surową i pełną dobrych bakterii kuchnię! JADASZ KISZONKI?
Kiszone buraki
Kiszone buraki – składniki:
- 5 kg buraków ekologicznych obranych
- 5 litry wody
- 1 główka czosnku przecięta w poprzek
- kilka łyżek soku z kapusty kiszonej lub ogórków kiszonych – wersja bezglutenowa. Wersja z glutenem – skórka z 1 kromki czarnego chleba na zakwasie
- 1 cebula pocięta w talarki lub przecięta na cztery
- maksymalnie 2 łyżki soli kamiennej lub morskiej (dobierz smak do swoich preferencji)
- 5 listków laurowych
Kiszone buraki – przygotowanie:
- Buraki obieram ze skóry i kroję na plasterki. Pomocny jest w tym melakser z tarcza tnącą.
- Cebulę przekrawam na cztery lub kroję w grube plastry.
- Główkę czosnku przecinam na pół w poprzek.
- Warzywa wkładam do kamionkowego, szklanego lub metalowego garnka. Zalewam zimną mineralną lub źródlaną wodą, dodaję sok z kapusty, ogórków lub skórkę z chleba. Dodaję również listki laurowe i sól, mieszam. Na wierzchu układam talerz, obciążam go i dociskam buraki do dna. Żaden burak nie powinien pływać po powierzchni, ponieważ będzie pleśniał. Ja mam kamionkowe połówki koła do kiszenia kapusty i takimi przygniatam buraki. Kamionkowy garnek lub duży gar emaliowany przykrywam ściereczką i odstawiam na 3-5 dni. Gdy jest zimniej nawet na 10 dni.
- Gdy sok jest kwaśny, buraki przekładam ciasno do słoików i zalewam je sokiem z kiszenia. Pozostałą część gotowego zakwasu zlewam do słoików lub butelek, szczelnie zakręcam i trzymam w lodówce.
KISZONE WARZYWA:
Kapusta kiszonaKapusta kiszona jest u mnie na szczycie domowych przetworów. Przygotowuję ja raz w roku w całkiem dużych ilościach. Czasami nie mogę wyjść z podziwu, że potrafimy jej aż tyle zjeść!
Kiszona kapusta czerwona
Kiszone ogórkiKiszone ogórki są nieodzowną, coroczną częścią moich przetworów. Robimy zawsze około 100 kg ogórków. Żywy kwas mlekowy z soku z takich ogórków wykorzystuje do innych kiszonek, do chleba, barszczu i domowych zakwasów :)
Kiszone ogórki małosolne
Kiszone ogórki małosolne
Kiszone cytryny
Kiszone kimchi
Kiszony sok z buraków – Zakwas z buraków
Dobre na każdą dietę…. oprócz przeciwhistaminowej
Natalia Lewandowska – one zalane sokiem z kiszenia muszą być :) Ja ich nie pasteryzowałam, to nie wiem ale wydaje mi się, że się da, tak jak kapustę :)
Monika – najbardziej zaskakujące jest to, że w diecie antyhistaminowej, jak podaje jedna ze stron „… zalecane są produkty takie jak: mleko, śmietana, twaróg, ser ricotta, wszystkie zboża i produkty z ich udziałem, oprócz pszenicy, wszystkie warzywa i potrawy z ich udziałem, oprócz pomidorów, szpinaku, bakłażanu, dyni i kiszonek oraz fasolki czerwonej i soi, owoce i przetwory z ich udziałem: jabłka, figi, grejpfrut, winogrona, kiwi, mango, gruszki, rabarbar, arbuz, wszystkie czyste, świeżo ugotowane mięsa i jaja” Dieta antyhistaminowa to teoretycznie dieta przy nietolerancji pokarmowej – przy nietolerancji histaminy. Teoretycznie jak można przeczytać w sieci „ma jednak ma ona również zastosowanie jako dieta przeciwzapalna czy dieta dla osób ze skłonnościami do alergii”
To się zupełnie kupy nie trzyma… Wszystkie diety eliminacyjne rozpoczynają od eliminacji produktów o wysokiej zawartości białka, ponieważ to właśnie złożone białka uczulają. Więc wiadomo, że odstawia się w pierwszej kolejności nabiał, jaja, zboża glutenowe, owoce importowane ponieważ są mocno woskowane i konserwowane. Zupełnie ta dieta do mnie nie przemawia ale OK, skoro kiszonek na niej nie można (dziwne bo właśnie one pomagają w regulacji systemu odpornościowego) to nie można.
Olu -dobrze,ze o tym piszesz …..bo tutaj nie wszyscy mają wiedzę…… Mleko to jedno z najczęscie alergizujących ” potraw „.
Dawalas skorke od chleba? Jesli tak to sprobuj bez niej…tez wychodzi, a ryzyko zepsucia mniejsze
Dluuugo ;) u mnie zakwas od zimy prawie lezy i ma sie dobrze
Trzeba robic co 1-2 tygodnie po prostu na biezaco i zjadac:)
Ania Krawet też sposób ja mam lodówkę na kiszonki :)
Robilam bez skorki…