KISZONE RZODKIEWKI
Zapraszam dzisiaj na kolejny fajny przepis na kiszone rzodkiewki. Ja zaliczam kiszone rzodkiewki do tak zwanych zdrowych przepisów i kuchni probiotycznej, czyli do takiej najprostszej dawki zdrowia na co dzień z fermentowanych produktów. Kiszone rzodkiewki tak samo jak każde inne kiszonki, można przygotować w domu zupełnie bez żadnych trudności. Wystarczy słoik, przyprawy, woda i oczywiście rzodkiewki. Sama kiszone rzodkiewki robię co najmniej na pięć sposobów. Dzisiaj zaczynamy od najprostszego, a jak wiadomo proste pomysły są zawsze udane! Lubisz rzodkiewki tak generalnie? Kupujesz je chętnie czy raczej unikasz? A właśnie, muszę jeszcze powiedzieć, że nawet moje dziecko uwielbia kiszone rzodkiewki, nie skarży się na ich ostrość ani aromat, w przeciwieństwie do kapusty kiszonej. Może jest to wskazówka dla tych mam, które starają się aby dzieci jadły więcej kiszonek, a te za żadne skarby nie tkną kiszonej kapusty. Wtedy kiszone rzodkiewki przychodzą z pomocą :)
KISZONE RZODKIEWKI
KISZONE RZODKIEWKI – składniki:
- 5-7 pęczków rzodkiewek zależnie od wielkości (dowolnego gatunku)
- 4 ząbki czosnku
- 5 ziaren ziela angielskiego
- 1 łyżeczka kolorowego pieprzu w ziarnach
- kawałek korzenia chrzanu
- 1 lub 2 baldachimy kopru, mogą być też suszone łodygi albo łodygi i baldachimy wyjęte z kiszonych ogórków, też są super!
- opcjonalnie (liście malin, czarnych porzeczek, dębu, chrzanu)
- 2 łyżki soli
- 2,5 litra wody
- ja dodaję zawsze kilka łyżek wody z kiszonych ogórków własnej roboty dla zakwaszenia i zaszczepienia kiszonki lub 1 ogórek małosolny przekrojony na pół
KISZONE RZODKIEWKI – przepis:
- Rzodkiewki odkrawam od łodyg, wkładam do miski z woda i dokładnie myję.
- Zagotowuję wodę w garnku z solą. Studzę zupełnie, tak do temperatury pokojowej.
- Do czystego słoika (u mnie taki 4 litrowy) wkładam rzodkiewki, koper, pokrojony w słupki chrzan, pieprz i ziele.
- Zalewam wodą, dociskam rzodkiewki, żeby nie pływały po powierzchni spodeczkiem obciążonym chudym słoikiem z piaskiem.
- Zostawiam do kiszenia na blacie w kuchni na 3 dni.
- Po 3 dniach jest uznam, że kiszone rzodkiewki są już dobre wstawiam je do lodówki szczelnie zakręcone. Jednak je jeśli wolicie mocniej kiszone rzodkiewki, zostawcie je w cieple na dłużej. Po 7 dniach kiszenia można zakręcić słoik i wynieść w zimne miejsce lub wstawić do lodówki. Kiszone rzodkiewki są pyszne przez cały, okrągły rok!
KISZONE WARZYWA:
Kapusta kiszonaKapusta kiszona jest u mnie na szczycie domowych przetworów. Przygotowuję ja raz w roku w całkiem dużych ilościach. Czasami nie mogę wyjść z podziwu, że potrafimy jej aż tyle zjeść!
Kiszona kapusta czerwona Kiszona kapusta czerwona jest dla mnie wspomnieniem dzieciństwa, zakupów gdy miałam 6-7 lat w osiedlowej drewnianej budce. Wróciłam do tego przepisu kilka lat temu i kiszę czerwoną kapustę co roku. Jest pyszna!
Kiszony czosnek
Zapraszam dzisiaj na przepis na kiszony czosnek! Przyznaję się, że bardzo go lubię i przygotowuję go od czasu do czasu w kilku okazałych słojach!
Kiszone ogórkiKiszone ogórki są nieodzowną, coroczną częścią moich przetworów. Robimy zawsze około 100 kg ogórków. Żywy kwas mlekowy z soku z takich ogórków wykorzystuje do innych kiszonek, do chleba, barszczu i domowych zakwasów :)
Kiszone ogórki małosolne Kiszone ogórki małosolne muszą być i już. Przez cały sezon ogórkowy mam na blacie w kuchni słoik małosolnych a drugi w lodówce. Aż czasami nie wiem jak to się dzieje, że taką ilość ogórków małosolnych potrafimy zjeść w ciągu kilku dni!
Kiszone ogórki małosolne Jak zrobić ogórki małosolne to prosty przepis na domowe, smaczne i twarde ogórki małosolne
Kiszone cytryny
Cytryny kiszone aromatyczne, smaczne, dają gulaszom i daniom duszonym pięknego, cytrusowego aromatu. Warto mieć w domu kilka cytryn kiszonych, bo zmienią one zwykłe danie w mistrzostwo świata :)
Kiszone kimchi Kimchi to kiszona kapusta azjatycka. Przygotowuje się ją w procesie kiszenia kapusty pekińskiej, cebuli, czosnki z bardzo pikantną papryką.
To zdecydowanie mój ulubiony przepis na ogórki kiszone. Wspaniałe, domowe, pełne smaku, zdrowia i probiotyków. Dokładnie takie, jak powinny być.
Kiszona papryka latem stoi u mnie w dużym słoiku na środku kuchni. Jest pyszna. W zeszłym sezonie ukisiłam kilkadziesiąt kilogramów papryki. Musze przyznać jest wyjątkowo pyszna!
Staram się aby kiszone buraki były na stałe obecne w naszym menu. Zarówno sok z buraków jak i same buraczki, które rewelacyjnie sprawdzają się do sałatek, surówek, do bigosów i innych wspaniałych, pożywnych i zdrowych dań!
Kiszony sok z buraków – Zakwas z buraków
Kiszony sok z buraków, czyli powszechnie znany zakwas z buraków do picia, taki robiła moja babcia, nadaje smak barszczowi czerwonemu i stanowi skarbnicę witamin wprost do picia.
Kiszona marchew należy do istnej czołówki kiszonych warzyw przygotowywanych u mnie w domu! Nie ma się co dziwić, dzieciaki za nią przepadają i często pół słoika znika ot tak, na śniadanie. Z dodatkiem imbiru, kopru i chrzanu smakuje obłędnie!
Ha, dzisiaj coś innego ale bardzo smacznego. Kiszony kalafior może nie jest jakoś szczególnie znany i lubiany a szkoda, wielka szkoda, jest bowiem pyszny, zdrowy i można go podjadać zupełnie bez żadnych wyrzutów sumienia :)
Kiszone warzywa uwielbiam w najróżniejszej postaci. Robię je dosłownie na dziesiątki sposobów w wielu kombinacjach, smakach, połączeniach. Są one dla nas cennym źródłem probiotyków, kwasu mlekowego i smaku. Polecam, kiszone warzywa są tanie i bardzo ale to bardzo zdrowe!
Dzisiaj zapraszam na przepis na kiszone rzodkiewki. Pyszne, chrupiące, bardzo ładne i lubiane nawet przez dzieci, kiszone rzodkiewki skradną wasze serca!
Maria Kozaczuk napisał
Świetne są tez buraki kiszone
Anna Krakowiak napisał
Goś Frąckowiak teraz same możecie zrobić z mamą ;)
Jolanta Prusakowska napisał
Nie jadłam więc spróbuję jutro zrobic
Lucyna Gołda napisał
I pyszna kiszona kalarepa
Sushi Bemowo napisał
Mniam! To wygląda przepysznie :D
Anna napisał
Czy sól do kiszenia może być jodowana, czy to bez znaczenia?
Olga Smile napisał
Anna – ja używam zawsze kamienną, niejodowaną Kłodawską :D
Sayurii napisał
Zrobiłam dwukrotnie kiszoną rzodkiewkę. Bardzo ciekawa i smaczna. Jednak wyszła miękka. Jest chrupka, ale brak jej jędrności.Czy to prawidłowy efekt po ukiszeniu? Jeśli nie, to jaki powód?
Olga Smile napisał
Sayurii – u mnie jest chrupka. Może to kwestia gatunku albo długości kiszenia :)
Justyna napisał
Olga a skąd bierzesz chrzan w zimie ? Bo teraz jest sezon i nie wiem czy lepiej mrozić czy suszyć i jeśli suszyć to jak ? Czy zarówno mrożenie jak i suszenie nie pozbawiają go składników ? Ten ze sklepu suszony jest z Chin :(