Kiedyś nie wiedziałam, że kiszone warzywa na stałe zagoszczą w mojej kuchni. Kiszone warzywa w najrozmaitszej postaci, smakach, wielkościach i kolorach są u nas stały elementem codziennego jedzenia. Nie ma się co dziwić w końcu to samo zdrowie, mało kalorii i cudowny smak! Mąż śmieje się ze mnie, że mamy „biologię w lodówce” i nie wiadomo co jeść, taka prawda, kiszone warzywa dzielę na te, które nadają się nawet po lekkim zakwaszeniu do jedzenia jak na przykład ogórki, rzodkiewki, oraz na te, które muszą dojrzeć ja chociażby koreańskie kimchi. O kiszeniu ponad 100 kg ogórków, białej i fioletowej kapuście kiszonej, papryce i pomidorach pisałam tyle razy, że mam wrażenie, że kiszone warzywa znane są wszystkim. Ostatnio jednak podczas rozmowy ze znajomą nie mogłam wyjść z podziwu, że ona nie zna możliwości i nie wie, że właściwie wszystko można kisić, dla smaku zdrowia. A Ty, napisz na FB czy lubisz kiszone warzywa. Zapraszam zatem na kiszone warzywa w wielu wariantach!
KISZONE WARZYWA
KISZONE WARZYWA – składniki:
- 1 kg marchwi
- 1 kalafior
- 3 pęczki rzodkiewek
- 2 główki czosnku
- kilka baldachimów kopru (polecam go ususzyć w sezonie)
- kawałek korzenia chrzanu
- 3 litry wody
- 3 łyżki soli kamiennej (czasami trochę więcej)
- kilka łyżek soku z kiszonki lub przekrojony na pół ogórek kiszony (lubię dodawać celem zaszczepienia mimo, że nie ma takiej konieczności)
KISZONE WARZYWA – przepis:
- Marchew obieram i kroję na plasterki.
- Kalafiora dzielę na różyczki.
- Rzodkiewki odcinam od łodyg i myję.
- Główki czosnku przekrawam na pół w poprzek.
- Wszystkie warzywa wkładam razem z koprem i kawałkami korzenia chrzanu do słoja. Zalewam wodą zimną wymieszaną z solą, dodaję sok z ogórków lub przekrojonego ogórka.
- Przykrywam talerzem, dociskam aby wszystkie warzywa były zanurzone.
- Zostawiam w cieple na 2-5 dni do kiszenia. Gdy są już dobre, przekładam do słoików, zalewam wodą z kiszenia i wstawiam do lodówki.
- Kiszone warzywa nadają się właściwie od razu do jedzenia!
Przepisy na KISZONE WARZYWA:
Kapusta kiszonaKapusta kiszona jest u mnie na szczycie domowych przetworów. Przygotowuję ja raz w roku w całkiem dużych ilościach. Czasami nie mogę wyjść z podziwu, że potrafimy jej aż tyle zjeść!
Kiszona kapusta czerwona
Kiszone ogórkiKiszone ogórki są nieodzowną, coroczną częścią moich przetworów. Robimy zawsze około 100 kg ogórków. Żywy kwas mlekowy z soku z takich ogórków wykorzystuje do innych kiszonek, do chleba, barszczu i domowych zakwasów :)
Kiszone ogórki małosolne
Kiszone ogórki małosolne
Kiszone cytryny
Kiszone kimchi
Kiszony sok z buraków – Zakwas z buraków
Dzień dobry, jaką mniej więcej pojemność powinien mieć ten pojemnik do kiszenia? Czy stanie się coś złego jeśli nie przykryję talerzem, a słoj po prostu zakręcę? – Mam taki duży, nie zmieści się do niego talerzyk, ale nadawałby się właśnie na takie kiszone warzywa. I czy faktycznie, po ukiszeniu może taki słój stać całą zimę w lodówce? Nie psuje się?
Witam
Do kiszonych warzyw nie trzeba dolewać wody z ogórków jak w podanym przepisie . Pięknie ukiszą się zalane wodą z solą ( zalewa jak do kiszenie ogórków ) Pewne bo trenowane od lat :)
Co można zrobić z wodą od kiszenia warzyw? Jakoś Szkoda mi ją wylać.
Hej, nie mogę znaleźć w sklepie gałązek kopru i korzenia chrzanu. Czy można zastąpić czymś te warzywa ? Czy bez nich warzywa się ukiszą? Pozdrawiam serdecznie
Kasia – lepiej użyć mieszanki do kiszenia. Jak nie masz swojej to kupić paczkowaną w markecie.
Danuta – wypić :) Użyć do chleba, do zupy w typie ogórkowej.
Marek – no i super :)
Czytelnik – nie ale bio zazwyczaj są lepsze.
Kasia – tak z lub bez, jak wolisz :_)