KISZONY KALAFIOR
Dzisiaj na stronie coś niecodziennego, czyli kiszony kalafior. Ha, ja wiem, że kiszony kalafior nie pojawia się na stołach codziennie a szkoda, ponieważ jest pyszny, zdrowy i można go jeść na wiele sposobów. U mnie ostatnio taki dokładnie jak na zdjęciu kiszony kalafior powstaje na zmianę z kiszoną marchewką albo kiszonymi burakami. W ogóle o tej porze roku kiszę na potęgę, wierząc w dobroczynne działanie bakterii i kwasu mlekowego na przewód pokarmowy oraz jego wpływ na odporność i florę jelit. Jeśli Ci się wydaje, że taki kiszony kalafior jest jakoś specjalnie egzotyczny i dziwny to polecam jednak spróbować, nawet jeśli mielibyście przełamywać swoje uprzedzenia. Jest pyszny, zupełnie inny niż gotowany, pieczony czy jedzony na surowo. Nie pachnie kalafiorem, jest delikatny, trochę chrupiący, kwaskowy i lekko słodki. Obłędny! Wcinam go ot tak, zwyczajnie prosto ze słoika albo dodaję podobnie jak ogórki albo marchew kiszoną do kanapek. Generalnie kiszony kalafior może lekko zakwasić warzywną zupę jeśli potrzebujecie, może dodać smaku sałatce albo surówce, urozmaicić kanapki albo ryż gotowany z warzywami. Możliwości jest wiele a nawet więcej :) Zapraszam w takim razie na moją recepturę na kiszony kalafior, która sprawdza się od lat i nigdy nie zawodzi! Pozostaje mi życzyć smacznego :) Czy TY lubisz kiszonki? Jakie jadasz, robisz, kupujesz, znasz? To przepis na taki ponad cztero litrowy słoik. Zobacz też inne moje przepisy na kiszonki. Zapraszam na przepis!
KISZONY KALAFIOR
KISZONY KALAFIOR – składniki:
- 2 średnie kalafiory
- 4 ząbki czosnku
- 4 listki laurowe
- 8 ziaren ziela angielskiego
- kawałek korzenia chrzanu
- 1 lub 2 baldachimy kopru, mogą być też suszone łodygi albo łodygi i baldachimy wyjęte z kiszonych ogórków, też są super!
- 3 plastry imbiru
- opcjonalnie (liście malin, czarnych porzeczek, dębu, chrzanu)
- 3 łyżki soli
- 3,5 litra wody
- ja dodaję zawsze kilka łyżek wody z kiszonych ogórków własnej roboty dla zakwaszenia i zaszczepienia kiszonki
KISZONY KALAFIOR – przepis:
- Kalafiory czyszczę i dziele na różyczki.
- Zagotowuję wodę w garnku z solą. Studzę zupełnie do temperatury pokojowej.
- Do czystego słoika wkładam różyczki kalafiora, koper, pokrojony w słupki chrzan, ziele, listki i plastry imbiru.
- Zalewam wodą, dociskam kalafior, żeby nie pływał po powierzchni spodeczkiem obciążonym chudym słoikiem z piaskiem.
- Zostawiam do kiszenia na blacie w kuchni na 3 dni.
- Po 3 dniach jest już dobry ale jeśli wolicie mocniej kiszony zostawcie go na dłużej. Po 7 dniach można zakręcić słoik i wynieść w zimne miejsce lub wstawić do lodówki.
Przepisy na KISZONE WARZYWA:
Kapusta kiszonaKapusta kiszona jest u mnie na szczycie domowych przetworów. Przygotowuję ja raz w roku w całkiem dużych ilościach. Czasami nie mogę wyjść z podziwu, że potrafimy jej aż tyle zjeść!
Kiszona kapusta czerwona Kiszona kapusta czerwona jest dla mnie wspomnieniem dzieciństwa, zakupów gdy miałam 6-7 lat w osiedlowej drewnianej budce. Wróciłam do tego przepisu kilka lat temu i kiszę czerwoną kapustę co roku. Jest pyszna!
Kiszone ogórkiKiszone ogórki są nieodzowną, coroczną częścią moich przetworów. Robimy zawsze około 100 kg ogórków. Żywy kwas mlekowy z soku z takich ogórków wykorzystuje do innych kiszonek, do chleba, barszczu i domowych zakwasów :)
Kiszone ogórki małosolne Kiszone ogórki małosolne muszą być i już. Przez cały sezon ogórkowy mam na blacie w kuchni słoik małosolnych a drugi w lodówce. Aż czasami nie wiem jak to się dzieje, że taką ilość ogórków małosolnych potrafimy zjeść w ciągu kilku dni!
Kiszone ogórki małosolne Jak zrobić ogórki małosolne to prosty przepis na domowe, smaczne i twarde ogórki małosolne
Kiszone cytryny
Cytryny kiszone aromatyczne, smaczne, dają gulaszom i daniom duszonym pięknego, cytrusowego aromatu. Warto mieć w domu kilka cytryn kiszonych, bo zmienią one zwykłe danie w mistrzostwo świata :)
Kiszone kimchi Kimchi to kiszona kapusta azjatycka. Przygotowuje się ją w procesie kiszenia kapusty pekińskiej, cebuli, czosnki z bardzo pikantną papryką.
To zdecydowanie mój ulubiony przepis na ogórki kiszone. Wspaniałe, domowe, pełne smaku, zdrowia i probiotyków. Dokładnie takie, jak powinny być.
Kiszona papryka latem stoi u mnie w dużym słoiku na środku kuchni. Jest pyszna. W zeszłym sezonie ukisiłam kilkadziesiąt kilogramów papryki. Musze przyznać jest wyjątkowo pyszna!
Staram się aby kiszone buraki były na stałe obecne w naszym menu. Zarówno sok z buraków jak i same buraczki, które rewelacyjnie sprawdzają się do sałatek, surówek, do bigosów i innych wspaniałych, pożywnych i zdrowych dań!
Kiszony sok z buraków – Zakwas z buraków
Kiszony sok z buraków, czyli powszechnie znany zakwas z buraków do picia, taki robiła moja babcia, nadaje smak barszczowi czerwonemu i stanowi skarbnicę witamin wprost do picia.
Kiszona marchew należy do istnej czołówki kiszonych warzyw przygotowywanych u mnie w domu! Nie ma się co dziwić, dzieciaki za nią przepadają i często pół słoika znika ot tak, na śniadanie. Z dodatkiem imbiru, kopru i chrzanu smakuje obłędnie!
Ha, dzisiaj coś innego ale bardzo smacznego. Kiszony kalafior może nie jest jakoś szczególnie znany i lubiany a szkoda, wielka szkoda, jest bowiem pyszny, zdrowy i można go podjadać zupełnie bez żadnych wyrzutów sumienia :)
Kiszone warzywa uwielbiam w najróżniejszej postaci. Robię je dosłownie na dziesiątki sposobów w wielu kombinacjach, smakach, połączeniach. Są one dla nas cennym źródłem probiotyków, kwasu mlekowego i smaku. Polecam, kiszone warzywa są tanie i bardzo ale to bardzo zdrowe!
Marlena napisał
Czy kisisz kalarepe? Polecam, jest pyszna
Olga Smile napisał
Marlena – tak i rzepę Daikon :)
Ola napisał
Niestety mój też śmierdzi. Nie amoniakiem, ale tak jak nieświeży ser pleśniowy (pleśni na wierzchu nie ma). Soi już 4 dobę na blacie, wczoraj go próbowałam i nie jest zbyt smaczny, wg mnie fermentacja dopiero się zaczyna (nie jest jeszcze kwaśny, ale już delikatnie musuje). Fakt, że moja kuchnia jest zimna i zazwyczaj kiszonki dochodzą dłużnej niż wg przepisu. Niepokoi mnie tylko ten zapach i czy zniknie, kiedy kalafior „dojdzie”…
Olga Smile napisał
Ola – to fosfor, w to kalafior bogaty. Poczekaj jeszcze chwilę o ile jest cały zanurzony.
Danuta napisał
Wypróbowałam Twój przepis na kiszony kalafior. Wyszedł pyszny, chrupiący.
Moi domownicy zachwyceni tym pomysłem. Dziękuję bardzo za przepis. Teraz będę po kolei próbowała Twoje przepisy na kiszonki. Jeszcze raz dziękuję bardzo, mam możliwość przemycić do jadłospisu warzywa w innej postaci. Pozdrawiam.
Agata napisał
Dzień dobry ,
Mam pytanie czy bez kopru też uda sie kiszonka ? Właśnie wstawiłam kalafiora i rzodkiewke ale kopru niestety brak …
Olga Smile napisał
Agata – powinno się udać, zaszczep tylko sokiem z kapusty lub ogórków ale takich niepasteryzowanych
Anita z AZgotuj napisał
Na pewno skorzystam z przepisu. Pozdrawiam serdecznie :)
Nata napisał
Hej, czy mogłabyś wyjaśnić, jak dokładnie dociskasz kalafior? Nie umiem rozkminić, co to jest chudy słoik z piaskiem :) „zalewam wodą, dociskam kalafior, żeby nie pływał po powierzchni spodeczkiem obciążonym chudym słoikiem z piaskiem”.
Olga Smile napisał
Nata – kalafior nie może pływać :) Ja wkładam do słoika talerzyk, na którym ustawiam słoik z piaskiem lub kamyczkami, żeby był ciężki :) Wtedy kalafior jest cały pod wodą i o to mi chodzi.