Klopsiki z kaszy jaglanej
Nie miałam pomysłu na obiad. Dziecko oznajmiło, że klopsiki z kaszy jaglanej z sosem pomidorowym będą ok. No cóż, faktem jest, że klopsiki z kaszy jaglanej są pyszne, delikatne, aromatyczne, bezglutenowe, bez białek mleka, bez jajek no i praktycznie bez tłuszczu. Samo zdrowie jak widać. Myślę, że moi czytelnicy docenią to danie :) Tak więc klopsiki z kaszy jaglanej musiały pojawić się na moim stole już dziś. Szczęśliwie robi się je dość szybko, tak, że w międzyczasie przygotowałam jeszcze kolację i pastę do chleba a nawet niewielki deser. Kasza jaglana należy do tych produktów zbożowych, które zawierają wiele cennych minerałów i witamin. Ma właściwości odkwaszające, zawiera duże ilości białka i jest lekkostrawna. Kiedyś, przed wojną jadało się ją bardzo często. W czasach PRL’u i młodej demokracji o kaszy praktycznie nikt nie pamiętał, chociaż moja prababcia jadała ją codziennie, co dla mnie jako dla dziecka było dość dziwne. Niemniej, kasza jaglana na szczęście od kilku lat znowu wraca na polskie stoły i zachwyca swoim smakiem i prozdrowotnymi właściwościami. A co Ty robisz dzisiaj na obiad? Ciekawa jestem, czy nie masz dość już moich przepisów z kaszą jaglaną?
Klopsiki z kaszy jaglanej
Klopsiki z kaszy jaglanej – składniki:
- Na klopsiki z kaszy jaglanej potrzeba:
- 5 szklanek ugotowanej kaszy jaglanej, czyli mniej więcej 1,5 szklanki suchej
- 3 cebule
- 3 marchewki
- 1 duża pietruszka lub pasternak (ja wolę pasternak ale można zdecydować się na korzeń pietruszki)
- ½ szklanki mąki z ciecierzycy
- 2 łyżeczki soli
- 2 łyżki ziół prowansalskich
- 2 łyżeczki czosnku granulowanego
- 1 łyżka słodkiej wędzonej papryki
- 1 łyżeczka pikantnej papryki wędzonej
- czarny pieprz do smaku
- około 60 ml oleju
- sos pomidorowy ( może być dowolny własnej produkcji lub sos warzywny ortolana, sos verdure albo inny)
Klopsiki z kaszy jaglanej – przepis:
- Kaszę jaglana gotuję według przepisu -> Jak ugotować kaszę jaglaną
- Cebule obieram, kroję w kostkę i podsmażam na 1 łyżce oleju na złoty kolor. Marchewki i pietruszkę lub pasternak obieram, ścieram na tarce o grubych oczkach i dodaję do cebuli. Całości musi się poddusić.
- W maszynce do mielenia mięsa mielę nadal ciepłą ale już mocno przestudzona kasze, usmażoną cebulę i podduszone warzywa. Mieszam dokładnie. Doprawiam, mieszam ponownie i próbuję. To jest ten moment, gdy można smak i pikantność klopsików dostosować pod swoje kubki smakowe. Na koniec dodaję mąkę z ciecierzycy i mieszam wyrabiając ciasto.
- Dużą formę do pieczenia smaruję pozostałym olejem, kręcę w dłoniach klopsiki i układam na blasze. Potrząsam nimi tak aby całe zostały natłuszczone. Blaszkę wstawiam do nagrzanego piekarnika do 200 stopni, zaraz pod grill i piekę około 20 minut. Co jakiś czas przekręcam klopsiki.
Monia napisał
Niestety ugotowalam kaszę jaglana bez plukania i jest gorzka. Czy moge ja uzyc i tak? Czy beda klopsiki nie dobre? Czy da sie zjesc?
Olga Smile napisał
Monia – dla mnine osobiście kasza bez płukania jest niezjadliwa. Ale jak Tobie smakuje, to OK
aska napisał
Dopiero odkryłam Pani bloga, jestem zachwycona. Bardzo chcę ze względu na zdrowie zmienić sposób odżywiania, więcej warzyw i kasz. Dzięki Pani odkryłam mnóstwo wspaniałych przepisów, dziękuję.
Olga Smile napisał
aska – bardzo się cieszę!
Monika napisał
10 minut temu wstawilam pulpeciki do piekarnika. Chcialam je przekrecic i klops…. kazdy jeden przywarl tak do blachy, ze nie jestem w stanie go ruszyc :/. Dodam, ze blaszke wysmarowalam olejem. Cos czuje, ze bedzie na obiad „mazia jaglana”. Co moglam zrobic nie tak?
Olga Smile napisał
Monia – nie wiem, u mnie nie przywierają, smażę na ceramicznej lub szklanej.
Agata Dzirba napisał
Czy z kaszy jaglanej naprawdę da się zrobić WSZYSTKO? :-)
Katarzyna Kacprowicz napisał
Czy można dodać mąki pszennej bo taką akurat mam?
Olga Smile napisał
jasne!
Olga Smile napisał
Marianna Walczak – u mnie masz 7 wegańskich rosołów https://www.olgasmile.com/rosol-bez-miesa.html