Kluski leniwe
Uwielbiam kluski leniwe. Pamiętam dokładnie takie kluski leniwe z moich młodzieńczych i dziecięcych lat. Gdy byłam na studiach często przygotowywałam kluski leniwe sama. To jedno z moich pierwszych samodzielnie przygotowanych dań, które lubiłam i umiałam robić. Moja mama często przygotowywała takie kluski i podawała ze zrumieniona bułką, sowicie posypane cukrem. Czasami miałam ochotę na zjedzenie samej bułki, innym razem grzecznie zjadałam całą porcję, zwłaszcza, gdy podrosłam i rozkochałam się w jedzeniu. Kluski leniwe podaję na słodko z bułką. Wiem, że część naszych znajomych woli bułkę posypać solą i mieć wersje słoną. Spotkałam się również z podaniem klusek ze zrumieniona na maśle cebulą. Ja jednak preferuję bułkę i pozostanę jej wierna, bo jest najsmaczniejsza.
Kluski leniwe
Kluski leniwe – składniki:
• 500 g sera białego tłustego lub półtłustego lub jeśli nie możesz użyj tofu
• 1/2 – 1 szklanki mąki pszennej (daj znacznie mniej niż bezglutenowej) lub mieszanki bezglutenowej (zależnie od tego, czy ser jest rzadki czy gęsty)
• 2 jajka (lub 2 czubate łyżki mąki ziemniaczanej)
• 2 czubate łyżki mąki ziemniaczanej
• szczypta soli
• śmietana lub zrumieniona bułka do podania
Kluski leniwe – przygotowanie:
1. Ser rozdrabniam widelcem, dodaje do niego mąkę pszenną, mąkę ziemniaczaną i opcjonalnie jajka. Mieszam i wyrabiam twardsze i zwięzłe ciasto.
2. Z ciasta formuję wałki i odkrawam kluski wielkości ok. 2-3 cm.
3. Zagotowuje wodę. Do osolonego wrzątku wrzucam kluski leniwe, delikatnie mieszam i czekam około 1-2 minut od wypłynięcia.
4. Kluski podaję ze zrumienioną bułką.
Zobacz również moje inne przepisy na
KOPYTKA, PYZY, PIEROGI i KLUSKI
Kluski z buraków
Knedle z jabłkami moje knedle jaglane
Kluski kładzione z serka. Takie kluski robiła mi mama gdy byłam mała dziewczynką. Można prygotować je z serka waniliowego takiego homogenizowanego lub sera trzykrotnie mielonego. W obu przypadkach są bardzo smaczne. Kluski kładzione tradycyjne, takie jakie przygotowywała moja babcia i mama. Z jajkiem, mąką pszenną i woda. Do zrobienia w kilka chwil, prosty i sprawdzony od pokoleń przepis na Kluski kładzione
Kluski śląskie z sosem grzybowym
Kluski śląskie – kluski z dziurką
Kluski śląskie – kluski z dziurką To podstawowy przepis na kluski śląskie tak, aby każdy mógł je przygotować w prosty i szybki sposób. Kluski śląskie czyli tradycyjne kluski z dziurką. U mnie są to kluski bezglutenowe! Pyszne i proste do zrobienia. Polecam bardzo ten przepis na Kluski śląskie.
Knedle z truskawkami to klasyczny smak lata. Znają je duzi i mali. Knedle z truskawkami znam od dziecka, lubię je od dziecka i przygotowuję dla wszystkich dzieci, które bywają w naszym domu. Najczyściej Knedle tradycyjne z truskawkami podaje się ze śmietaną i cukrem.
Pyzy, pyzy jak wszytskie was pyzy zjadać chcę ;) Mam słabość do pyz, moja rodzina ma słabość do pyz i minimum raz w miesiącu robimy takie domowe ziemniaczane pyzy, które podajemy z cebulka przyrumieniona na oleju lub sosem grzybowym.
Kopytka z sosem Trzeba przyznać, że Kopytka z sosem są jednym z najbardziej znanych przepisów kuchni polskiej. Podawane na stołach na co dzień i od święta cieszą smakiem i pozwalają pysznie najeść się i zdrowo.
Kopytka ze szpinakiem lubię ze względu na kolor i smak. Moja rodzina tez za nimi przepada, dodatkowo jest to da mnie kolejna okazja aby włączyć więcej chlorofilu do naszej codziennej diety.
Smacznego życzę!
KOCHAM!
Z pewnoscia nie beda mialy „serowego smaku” ale oslodzone odrobina miodu i posypane cynamonem – tez beda pyszne. Rob smialo!
Wszystko, co jarskie dla mnie… ❤❤❤
Kluski leniwe. W przepisie od 1 do 2 szkl .mąki czy pół szkl maki na 500 g sera?
A. = 1/2-1 szklaki, pszennej znacznie mniej się daje niż bezglutenowej :D
Nigdy nie jadłam takich z bułką i cukrem. Najważniejszy czas spróbować.
U mnie od zawsze do leniwych roztopine masło+cukier puder+ cynamon.