Kluski leniwe
Uwielbiam kluski leniwe. Pamiętam dokładnie takie kluski leniwe z moich młodzieńczych i dziecięcych lat. Gdy byłam na studiach często przygotowywałam kluski leniwe sama. To jedno z moich pierwszych samodzielnie przygotowanych dań, które lubiłam i umiałam robić. Moja mama często przygotowywała takie kluski i podawała ze zrumieniona bułką, sowicie posypane cukrem. Czasami miałam ochotę na zjedzenie samej bułki, innym razem grzecznie zjadałam całą porcję, zwłaszcza, gdy podrosłam i rozkochałam się w jedzeniu. Kluski leniwe podaję na słodko z bułką. Wiem, że część naszych znajomych woli bułkę posypać solą i mieć wersje słoną. Spotkałam się również z podaniem klusek ze zrumieniona na maśle cebulą. Ja jednak preferuję bułkę i pozostanę jej wierna, bo jest najsmaczniejsza.
Kluski leniwe
Kluski leniwe – składniki:
• 500 g sera białego tłustego lub półtłustego lub jeśli nie możesz użyj tofu
• 1/2 – 1 szklanki mąki pszennej (daj znacznie mniej niż bezglutenowej) lub mieszanki bezglutenowej (zależnie od tego, czy ser jest rzadki czy gęsty)
• 2 jajka (lub 2 czubate łyżki mąki ziemniaczanej)
• 2 czubate łyżki mąki ziemniaczanej
• szczypta soli
• śmietana lub zrumieniona bułka do podania
Kluski leniwe – przygotowanie:
1. Ser rozdrabniam widelcem, dodaje do niego mąkę pszenną, mąkę ziemniaczaną i opcjonalnie jajka. Mieszam i wyrabiam twardsze i zwięzłe ciasto.
2. Z ciasta formuję wałki i odkrawam kluski wielkości ok. 2-3 cm.
3. Zagotowuje wodę. Do osolonego wrzątku wrzucam kluski leniwe, delikatnie mieszam i czekam około 1-2 minut od wypłynięcia.
4. Kluski podaję ze zrumienioną bułką.
Zobacz również moje inne przepisy na
KOPYTKA, PYZY, PIEROGI i KLUSKI
Kluski z buraków
Knedle z jabłkami moje knedle jaglane
Kluski kładzione z serka. Takie kluski robiła mi mama gdy byłam mała dziewczynką. Można prygotować je z serka waniliowego takiego homogenizowanego lub sera trzykrotnie mielonego. W obu przypadkach są bardzo smaczne. Kluski kładzione tradycyjne, takie jakie przygotowywała moja babcia i mama. Z jajkiem, mąką pszenną i woda. Do zrobienia w kilka chwil, prosty i sprawdzony od pokoleń przepis na Kluski kładzione
Kluski śląskie z sosem grzybowym
Kluski śląskie – kluski z dziurką
Kluski śląskie – kluski z dziurką To podstawowy przepis na kluski śląskie tak, aby każdy mógł je przygotować w prosty i szybki sposób. Kluski śląskie czyli tradycyjne kluski z dziurką. U mnie są to kluski bezglutenowe! Pyszne i proste do zrobienia. Polecam bardzo ten przepis na Kluski śląskie.
Knedle z truskawkami to klasyczny smak lata. Znają je duzi i mali. Knedle z truskawkami znam od dziecka, lubię je od dziecka i przygotowuję dla wszystkich dzieci, które bywają w naszym domu. Najczyściej Knedle tradycyjne z truskawkami podaje się ze śmietaną i cukrem.
Pyzy, pyzy jak wszytskie was pyzy zjadać chcę ;) Mam słabość do pyz, moja rodzina ma słabość do pyz i minimum raz w miesiącu robimy takie domowe ziemniaczane pyzy, które podajemy z cebulka przyrumieniona na oleju lub sosem grzybowym.
Kopytka z sosem Trzeba przyznać, że Kopytka z sosem są jednym z najbardziej znanych przepisów kuchni polskiej. Podawane na stołach na co dzień i od święta cieszą smakiem i pozwalają pysznie najeść się i zdrowo.
Kopytka ze szpinakiem lubię ze względu na kolor i smak. Moja rodzina tez za nimi przepada, dodatkowo jest to da mnie kolejna okazja aby włączyć więcej chlorofilu do naszej codziennej diety.
Smacznego życzę!
Katarzyna Szyszczyńska
To potrawa mojego życia
Karolina Jaśków zoooobacz nasze kluski:P
Oooo ? ale najlepsze chyba w Bar Turysta w Szczecinie ?
Zdecydowanie! Zrobimyyyy??
Zrobimy jak przyjadę ?
my nie możemy: ziemniaka, nabiału, soi, kukurydzy, owsa, kaszy jaglanej, Tęskno nam do kluchów :(
Ani kazeiny ani soi. :(
Szkoda, że nie można z czymś innym, niż biały ser lub tofu (alergia na krowę i soję) :( Ale słodkie kluski tez kochamy :)
Ten przepis jest zdecydowanie NAJLEPSZY!