KLUSKI ŚLĄSKIE Z PIECZARKAMI
Od czasu do czasu przygotowuję kluski śląskie z pieczarkami w sosie śmietanowym. Oj tak! Kluski śląskie z pieczarkami są klasycznym daniem kuchni polskiej, śląskiej i ogólnolubianej. Ja osobiście wolę je w wersji słodkiej ale wolno mi, nie jestem ze Śląska więc mogę jeść je z serem i posypką z prażonej bułki na maśle. Tak powiedziała mi koleżanka i tak trzymam. U nas w domu kluski śląskie nie były jadane często. Co innego kopytka albo leniwe, te zawsze znajdowały chętnych. Kopytka z wody też jakoś nie szczególnie szły. Wszyscy czekaliśmy na drugi dzień i dobrze schłodzone z lodówki podsmażaliśmy na złoto na patelni z masłem. Potem tylko maggi lub sos sojowy i wszyscy byli zadowoleni. Za to leniwe powstawały z sera białego, jajka i mąki pszennej. One to obowiązkowo jedzone były z cukrem i bułeczką z masełkiem. To chyba jedno z niewielu dań kluskowych, za którym tęsknię i z przyjemnością wciągnęłabym cały talerz i poszła spać ;) Wiem, że w wielu domach to właśnie kluski śląskie z pieczarkami są daniem codziennym i lubianym. Weekendowo odświętnym też w towarzystwie rolady i kapusty. U nas wtedy robię kopytka z ziemniaków i podaję jako element obiadu. A Ty, z czym jadasz kluski śląskie lub kopytka? Ja jeśli przygotowuję je w wersji wytrawnej to wtedy stawiam na stole właśnie kluski śląskie z pieczarkami lub z sosem pomidorowym z dużą ilością warzyw, z takim gulaszem wegetariańskim.
KLUSKI ŚLĄSKIE Z PIECZARKAMI
KLUSKI ŚLĄSKIE Z PIECZARKAMI – składniki:
- 1 kg ugotowanych ziemniaków
- 250 g mąki ziemniaczanej
- 500 g pieczarek
- 3 cebule
- 1 łyżeczka soli
- 1 łyżeczka czarnego pieprzu
- 300 ml śmietany krowiej lub sojowej
- 1 łyżka masła lub oleju
- ewentualnie natka pietruszki
KLUSKI ŚLĄSKIE Z PIECZARKAMI – przygotowanie:
- Ziemniaki obieram, gotuję i studzę. Przepuszczam przez prasę lub maszynkę. Łączę z mąką ziemniaczaną i wyrabiam delikatne i śliskie ciasto.
- Odrywam porcje ciasta i formuję kulki wielkości orzecha włoskiego. Lekko spłaszczam i robię dziurkę trzonkiem od drewnianej łyżki.
- Kluski śląskie gotuję w osolonej wodzie. Od wypłynięcia około 1 minutę.
- Teraz czas na sos. Pieczarki czyszczę i kroję w plastry.
- Cebulę obieram i kroję w kostkę.
- Na patelni rozpuszczam masło, wrzucam rozdrobnioną cebulę i duszę kilka minut. Gdy zacznie brązowieć dodaje pieczarki i smażę kolejne kilka minut. Na koniec dodaję śmietanę, mieszam i doprawiam do smaku solą oraz pieprzem. Patelnię trzymam na gazie i lekko odparowuję śmietanę, aby sos zgęstniał.
- Podaję kluski śląskie z pieczątkami i sosem śmietanowym do tego czasami posypuję całość posiekaną natką pietruszki.
Cindi napisał
lubię kopytka na słodko a śląskie z sosem pieczarkowym najbardziej :)
Agnieszka napisał
Śląskie najlepsze ze skwarkami i cebulką do tego gotowana kapusta kiszona. Kopytka do mięsa z sosem. Ale najbardziej lubię takie jak robiła moja babcia- biały ser podgrzany na maśle aż zrobią się takie kuleczki i tym polane kopytka, na to sól i nic więcej 🤤
Justyna napisał
Kopytka… Mmmmmniam tylko i wyłącznie z masełkiem i Bułką tartą. Kluski śląskie z sosikiem albo skwrareczkami
Monika napisał
Kluski śląskie oczywiście z roladą wołowa i czerwoną kapustą a kopytka robię szpinakowe z sosem grzybowym i surówką z kiszonej kapusty lub sałatką szwedzką z kiszonych ogórków.
Jolanta napisał
O jejku ale bym zjadła, nawet z samym masełkiem.Mniam.
Krystyna napisał
Wolę śląskie i jem na różne sposoby, np. z sosem grzybowym lub pieczarkowym (to niby też grzyby, ale inny smak 😉), z sosem mięsnym lub z duszoną na miękko cebulą.
Mariusz napisał
Z dżemem 😉
Olga Smile napisał
Mariusz
nie ma co się śmiać ja tam lubię ze śmietaną i dżemem ale takie z wody bez obsmażania 🙂
Mariusz napisał
Olga Smile Gdzie mi tam do śmiechu. Lubię różnie dziwne połączenia smakowe. Chleb z masłem orzechowym, serem żółtym i ketchupem 😉😁
Krystyna napisał
W dzieciństwie jadałam kopytka obsmażane z cukrem. Nie jest to moje ulubione danie, ale moja siostra nadal chętnie tak jada.