Kluski śląskie z sosem pieczarkowym
Do klusek śląskich wspaniale pasuje sos grzybowy, mięsny, pieczeniowy czy pieczarkowy. Przygotowany na bazie grzybów, usmażonej cebuli i śmietany smakuje wyśmienicie. Przez cały rok dostępne są pieczarki i właśnie z nich w kilka minut może powstać sos, który pokryje i oblepi kluski śląskie. Kluski śląskie przygotowuję w bardzo prosty sposób według przepisu, który pokazywałam wcześniej. Z mąki ziemniaczanej i rozdrobnionych ugotowanych ziemniaków wyrabiam delikatne i elastyczne ciasto, z którego kształtuję miękkie kluski. Po ugotowaniu polewam sosem pieczarkowym przygotowanym ze śmietana krowią, sojową lub owsianą.
Przepis na Kluski śląskie z sosem pieczarkowym
Składniki na: Kluski śląskie z sosem pieczarkowym
* kluski śląskie
• 500 g pieczarek
• 3 cebule
• 1 łyżeczka soli
• 1 łyżeczka czarnego pieprzu
• 300 ml śmietany krowiej lub sojowej
• 1 łyżka masła lub oleju
Przygotowanie dania: Kluski śląskie z sosem pieczarkowym
1. Pieczarki czyszczę i kroje w plastry.
2. Cebulę obieram i kroję w kostkę.
3. Na patelni rozpuszczam masło, wrzucam rozdrobnioną cebulę i duszę kilka minut. Gdy zacznie brązowieć dodaje pieczarki i smażę kolejne kilka minut.
4. Na koniec dodaję śmietanę, mieszam i doprawiam do smaku solą oraz pieprzem. Patelnię trzymam na gazie i lekko odparowuję śmietanę, aby sos zgęstniał.
5. Gotuję kluski śląskie według przepisu na Kluski śląskie
6. Ugotowane kluski polewam sosem pieczarkowym.
Zobacz również moje inne przepisy na
KOPYTKA, PYZY, PIEROGI i KLUSKI
Kluski z buraków
Knedle z jabłkami moje knedle jaglane
Kluski kładzione z serka. Takie kluski robiła mi mama gdy byłam mała dziewczynką. Można prygotować je z serka waniliowego takiego homogenizowanego lub sera trzykrotnie mielonego. W obu przypadkach są bardzo smaczne. Kluski kładzione tradycyjne, takie jakie przygotowywała moja babcia i mama. Z jajkiem, mąką pszenną i woda. Do zrobienia w kilka chwil, prosty i sprawdzony od pokoleń przepis na Kluski kładzione
Kluski śląskie z sosem grzybowym
Kluski śląskie – kluski z dziurką
Kluski śląskie – kluski z dziurką To podstawowy przepis na kluski śląskie tak, aby każdy mógł je przygotować w prosty i szybki sposób. Kluski śląskie czyli tradycyjne kluski z dziurką. U mnie są to kluski bezglutenowe! Pyszne i proste do zrobienia. Polecam bardzo ten przepis na Kluski śląskie.
Knedle z truskawkami to klasyczny smak lata. Znają je duzi i mali. Knedle z truskawkami znam od dziecka, lubię je od dziecka i przygotowuję dla wszystkich dzieci, które bywają w naszym domu. Najczyściej Knedle tradycyjne z truskawkami podaje się ze śmietaną i cukrem.
Pyzy, pyzy jak wszytskie was pyzy zjadać chcę ;) Mam słabość do pyz, moja rodzina ma słabość do pyz i minimum raz w miesiącu robimy takie domowe ziemniaczane pyzy, które podajemy z cebulka przyrumieniona na oleju lub sosem grzybowym.
Kopytka z sosem Trzeba przyznać, że Kopytka z sosem są jednym z najbardziej znanych przepisów kuchni polskiej. Podawane na stołach na co dzień i od święta cieszą smakiem i pozwalają pysznie najeść się i zdrowo.
Kopytka ze szpinakiem lubię ze względu na kolor i smak. Moja rodzina tez za nimi przepada, dodatkowo jest to da mnie kolejna okazja aby włączyć więcej chlorofilu do naszej codziennej diety.
Smacznego życzę!
Witam, dobry bardzo przepis. Dziękuję za tego bloga.
Zrobiłam, wyszły smaczne! Miałam tylko jeden problem… bardzo się ciasto kleiło, co chwila sięgałam po mąkę przy formowaniu klek i w żadnym stopni nie przypominają takich łądnych, foremnych jak te twoje ze zdjęcia… Są na to jakieś sposoby? Pozdrawiam!
Ania 0 gatunek ziemniaków + czas wyrabiania. Kup ziemniaki na kluski, czasami w marketach są tak oznaczone. Im dłużej wyrabiasz tym bardziej się kleją. Ciasto trzeba szybko wyrobić już formować kluchy :)