Kluski z buraków czyli takie kluski śląskie z burakami zrobiłam dzisiaj na obiad. Nie chciało mi się lepić klusek, ani robić kopytek więc przetarłam masę przez stiko do spatzle. To takie sto z dużymi dziurkami, które kładzie się na garnek z gotująca wodą i wylewa masę na kluski. Kluski z buraków smakiem przypominają kluski śląskie, jednak są znacznie słodsze i smaczniejsze. Dzieciaki wciągają, aż im się uszy trzęsą. Można je również położyć łyżką na wodę, tak jak kluski kładzione, nie mam z tym najmniejszego problemu! Takich kładzionych znajdziecie u mnie co najmniej kilkanaście. Ja kluskowa jestem, już o tym wiele razy pisałam.
Kluski z buraków
Kluski z buraków – składniki:
- 500 g ugotowanych lub upieczonych buraków -> zobacz przepisu jak upiec buraki, jak ugotować buraki
- 1 i 1/3 szklanki mąki ziemniaczanej
- 60 ml (4 łyżki) chia zmielonego w młynku.
Kluski z buraków – przygotowanie:
- Ostudzone buraki miksuję z blenderze na jednolitą papkę. Przekładam do miski.
- Dodaję mąkę ziemniaczana i chia. Mieszam dokładnie. Odstawiam na 10 minut.
- Zagotowuję osolona wodę, kluski przecieram przez sitko lub nakładam łyżką tak jak klasyczne kluski kładzione. Gotuję przez 1 minutę od wypłynięcia lub 2 jeśli kluski są większe. Wyławiam na talerz i polewam olejem. Podaję z sosem lub przyprawami.
Zobacz również moje inne przepisy na
KOPYTKA, PYZY, PIEROGI i KLUSKI
Kluski z buraków
Knedle z jabłkami moje knedle jaglane
Kluski kładzione z serka. Takie kluski robiła mi mama gdy byłam mała dziewczynką. Można prygotować je z serka waniliowego takiego homogenizowanego lub sera trzykrotnie mielonego. W obu przypadkach są bardzo smaczne. Kluski kładzione tradycyjne, takie jakie przygotowywała moja babcia i mama. Z jajkiem, mąką pszenną i woda. Do zrobienia w kilka chwil, prosty i sprawdzony od pokoleń przepis na Kluski kładzione
Kluski śląskie z sosem grzybowym
Kluski śląskie – kluski z dziurką
Kluski śląskie – kluski z dziurką To podstawowy przepis na kluski śląskie tak, aby każdy mógł je przygotować w prosty i szybki sposób. Kluski śląskie czyli tradycyjne kluski z dziurką. U mnie są to kluski bezglutenowe! Pyszne i proste do zrobienia. Polecam bardzo ten przepis na Kluski śląskie.
Knedle z truskawkami to klasyczny smak lata. Znają je duzi i mali. Knedle z truskawkami znam od dziecka, lubię je od dziecka i przygotowuję dla wszystkich dzieci, które bywają w naszym domu. Najczyściej Knedle tradycyjne z truskawkami podaje się ze śmietaną i cukrem.
Pyzy, pyzy jak wszytskie was pyzy zjadać chcę ;) Mam słabość do pyz, moja rodzina ma słabość do pyz i minimum raz w miesiącu robimy takie domowe ziemniaczane pyzy, które podajemy z cebulka przyrumieniona na oleju lub sosem grzybowym.
Kopytka z sosem Trzeba przyznać, że Kopytka z sosem są jednym z najbardziej znanych przepisów kuchni polskiej. Podawane na stołach na co dzień i od święta cieszą smakiem i pozwalają pysznie najeść się i zdrowo.
Kopytka ze szpinakiem lubię ze względu na kolor i smak. Moja rodzina tez za nimi przepada, dodatkowo jest to da mnie kolejna okazja aby włączyć więcej chlorofilu do naszej codziennej diety.
Smacznego życzę!
Zrobiłam.Słodkie pioruńsko.Moje dzieci wilkiem patrzyły na te,nie nooo,córka zamiast nich je znielubioną cebulę,wymiękam,haha:)
Dziwne są,chyba zrobiłabym kolejnym razem pól na pół z ziemniakami.
Kluski wyszły naprawdę super, z pieczonych ziemniaków, mniam! Pani blog to naprawdę kopalnia kuchennych inspiracji :)
Zamiast chia można dać polski odpowiednik, który zowie się siemię lniane. Prawie identyczny smak, te same własności żywieniowe, a zdecydowanie tańszy. A na dodatek nasz, Polski. :)
Czesław – wiem, mam alergię na siemię … no niestety, muszę chia wybierać ale o siemieniu zawsze piszę :D
Bardzo dobre :) spodziewałam się mocniejszego smaku buraka. Mężowi i gościom smakowały :)