KLUSKI Z TWAROGIEM I ZIEMNIAKAMI
Zdecydowałam się dzisiaj na kluski z twarogiem i ziemniakami, taki rodzaj okrągłych klusek twarogowych, przypominających knedle, ale wytrawne. Powiedziałabym, że takie połączenie pyz i klusek leniwych, nadzianych suszonymi grzybami leśnymi, pieczarkami i smażoną na złoto cebulą. To wersja pierwsza, bo w efekcie zrobiłam trzy nadzienia, jakoś dobrze mi poszło. Miałam zrobić tylko nadzienie z grzybami suszonymi, dobrze doprawione pieprzem i solą, które nadają się do podania jako element obiadu lub jako główne danie z sosem śmietanowym. Ale przygotowałam dla Was aż trzy różne farsze do wyboru. Jedno ciasto na kluski z twarogiem, a tak wiele możliwości. Zobaczcie sami:
KLUSKI Z TWAROGIEM I ZIEMNIAKAMI
Tak na przykład, na kolację lub na święta, a nawet na co dzień. Jednak doszłam do wniosku, że twaróg jest na tyle uniwersalnym produktem, pasującym do wszystkich innych dodatków. W drugiej wersji farszu zobaczycie, że świetnie pasuje do pieczonych warzyw, a w trzecim przepisie w wersji wytrawnej, dobrze komponuje się z ciecierzycą i suszonymi pomidorami. Wszystko zaczyna się od ciasta z twarogiem marki Mazurski Smak od Mlekpolu. Zapraszam!
KLUSKI Z TWAROGIEM I ZIEMNIAKAMI
Osobiście uważam, że twaróg stał się bohaterem w kuchni już wieki temu. Jest smaczny, zdrowy, prosty. Zwróćcie uwagę na to, że dania kuchni polskiej są bogate w ziemniaki i twaróg. To jest kuchnia domowa i smaczna. Taka tradycyjna kuchnia zawiera wysokiej jakości składniki, do tego jest pożywna i przynosi błogie nasycenie. U nas w domu uwielbiamy wszelkie kluski i kluseczki. Pierogi, knedle, kopytka, kluski śląskie i leniwe. Przygotuj się od razu na drzemkę po takim jedzeniu …
KLUSKI Z TWAROGIEM
Ostatnio studiuję kuchnię podlaską, w której dania z twarogu są na porządku dziennym. To fascynujące, do ilu dań można twaróg z powodzeniem wykorzystać. Twaróg, choć niepozorny, jest jednym z tych produktów, które mają bardzo wszechstronne zastosowanie w kuchni. Zaledwie kilka bazowych składników, mleko od krowy, bakterie fermentacji mlekowej, to wszystko wystarczy, by stworzyć coś tak uniwersalnego, że zadowoli zarówno miłośników prostych smaków, jak i kulinarnych ekspertów. Sami zobaczcie różne twarogi, które używam:
TWARÓG marki MAZURSKI SMAK od Mlekpolu
Za pewne doskonale wiecie, że twaróg występuje nie tylko w różnych kształtach i konsystencjach, ale także w opakowaniach o różnej zawartości tłuszczu. W tym wpisie chciałam pokazać Twaróg marki Mazurski Smak od Mlekpolu, chudy, półtłusty i tłusty. Możliwość wyboru zawartości tłuszczu, czyni ten twaróg produktem uniwersalnym, który możecie dostosować do aktualnej diety. Ser chudy: jest idealny dla osób dbających o linię. Lekki, delikatny w smaku, świetnie sprawdza się w dietetycznych pastach i wypiekach fit, zawiera aż 42,5 g białka w opakowaniu. Ser półtłusty, ten wybieram najczęściej, jako taki złoty środek, pasujący zarówno do past na kanapki, jak i do wszelkich klusek i farszów. Za to twaróg tłusty, jest intensywniejszy w smaku, dość gęsty, ale dzięki temu jest perfekcyjny do serników i deserów, nawet tych najprostszych. Ja często miksuję twaróg robiąc z niego serek kremowy!
FARSZ Z PIECZONYCH WARZYW
Wysoka zawartość białka i świetna konsystencja sprawia, że twaróg można wprowadzić do diety zarówno na śniadanie, lunch, obiad i kolację. Jest on także w pewnym sensie symbolem polskiej tradycji kulinarnej. Od wieków produkowano twaróg, z mleka od krów z własnej hodowli. W każdym wiejskim gospodarstwie był twaróg, masło, mleko i śmietana. Widok pasących się krów na łąkach, aby dały mleko, był codziennością. Proces produkcji twarogu był prosty, ale wymagał pracy i cierpliwości. Naturalnie ukwaszone mleko. Podgrzewanie, oddzielanie serwatki i prasowanie twarogu. Ser klinek, czyli ser w kształcie klina chusty serowarskiej jest jednym z tych bardziej tradycyjnych. Dziś, choć twaróg kupujemy najczęściej w sklepie, od razu kojarzy się z krowami na łąkach i domowymi przepisami. Na chwilę zmiana tematu na grzyby leśne i suszone.
GRZYBY SUSZONE
Uwielbiam zbieranie grzybów i nie jestem w tym osamotniona. Mam wrażenie, że na jesieni jest to główna rozrywka Polaków, podobnie jak grillowanie latem. Gdy tylko mam możliwość jadę do lasu. To są dla mnie te chwile odpoczynku, patrzenia na zieloną ściółkę i oddychania zapachem drzew iglastych, to jest prawdziwy cenny czas dla mnie. Co roku mamy swoje grzyby suszone. Zbieramy ich więcej niż potrzebujemy do przepisów, suszymy w elektrycznych suszarkach i pakujemy w szczelnie zamknięte pudełka. Mam dzięki temu prezenty spożywcze dla przyjaciół. Wyobraźcie sobie jak musiało pachnieć w kuchni podczas tego zdjęcia składników:
GRZYBY SUSZONE
Chciałam opisać dla Was zapach grzybów w mojej kuchni. Grzyby suszone to jeden z najbardziej aromatycznych składników w kuchni, który od wieków zachwyca swoim wyjątkowym zapachem i smakiem. W Polsce obecność grzybów na stołach to tradycja, szczególnie w okresie świątecznym, kiedy dodaje się je do zup, pierogów, bigosu i sosów. Intensywny smak grzybów i długi czas przechowywania sprawiają, że są prawdziwym kulinarnym skarbem.
FARSZ Z GRZYBÓW SUSZONYCH
Ja tym razem połączyłam namoczone i ugotowane grzyby suszone z podsmażonymi pieczarkami, złotą cebulą i sporą ilością soli oraz pieprzu. Smażenie na maśle dodatkowo wydobywa ich smak. A farsz do klusek z twarogiem i ziemniakami musi być bardzo wyrazisty. Myślę, że wielu moich czytelników zna taki farsz, ponieważ pasuje on świetnie do: klusek śląskich, krokietów, naleśników, łazanek czy pierogów świątecznych.
Cała moja przygoda z kluskami rozpoczęła się od suszonych grzybów. A suszenie to jedna z najstarszych metod konserwacji żywności, a w przypadku grzybów, także wręcz idealny sposób na zachowanie ich smaku i aromatu na wiele miesięcy. Proces suszenia pozwala na odparowanie z nich wody, a co za tym idzie zmniejszenie także objętości grzybów. Stają się cienkie i kruche, dzięki czemu łatwo je przechowywać. Po namoczeniu suszone grzyby wracają do życia, uwalniając swoje naturalne, leśne nuty.
UGOTOWANE GRZYBY
Najczęściej z suszonych grzybów w polskich kuchniach królują borowiki. To zdecydowany król grzybów, o delikatnym, lekko orzechowym smaku. Można je spożywać na surowo, świetne są w marynatach octowych i sosach śmietanowych. Podgrzybki są jednak intensywniejsze od borowików, ale równie wszechstronne. Bardziej brązowe, to one właśnie zostały u mnie dodane do farszu. W sklepach dostępne są też przez kilka miesięcy świeże kurki, które świetnie nadają się do sosów, zup i konserwowania. Maślaki generalnie średnio lubię za ich lekko obślizgłą konsystencję. A kapelusze koźlarzy, wykorzystuję do zup i bigosów. Nóżki za to suszę oddzielnie i mielę na proszek, który używam jako przyprawy. Zresztą zobaczcie sami jeszcze raz, jak rewelacyjnie wyglądają gotowe kluski z twarogiem:
KLUSKI Z TWAROGIEM I ZIEMNIAKAMI Z GRZYBAMI
Aż trudno się oprzeć. Kluski są dość pracochłonne, zresztą podobnie jak wszelkie pierogi, kartacze i pyzy, ale efekt wynagradza czas spędzony w kuchni. To bez dwóch zdań. Jeśli nie macie grzybów suszonych można użyć samych świeżych pieczarek. Tu poleciłabym portobello albo brązowe, mają bowiem aromat, bardziej zbliżony do niektórych grzybów leśnych.
KLUSKI z TWAROGIEM i ZIEMNIAKAMI z GRZYBAMI
KLUSKI Z TWAROGIEM I ZIEMNIAKAMI Z GRZYBAMI – składniki:
- 1200 g ziemniaków
- 2 twarogi półtłuste marki Mazurski SMAK od Mlekpolu.
- 500 g mąki pszennej
- 2 jajka
- 50 g grzybów suszonych
- 500 g pieczarek
- 2 duże cebule cukrowe
- 100 g masła
- sól i pieprz czarny do smaku
KLUSKI Z TWAROGIEM I ZIEMNIAKAMI Z GRZYBAMI – przepis:
- GRZYBY. Grzyby suszone wkładam do garnuszka, zalewam je wrzątkiem i gotuję przez 40 minut. Studzę i odciskam w dłoniach. Drobno kroję. Pieczarki czyszczę i kroję w plastry. Cebule obieram i siekam w kostkę. Na maśle smażę cebulę na złoto, dodaję pieczarki i grzyby leśne. Przesmażam razem aż większość płynu odparuje. Farsz mocno doprawiam solą i pieprzem.
- CIASTO. Ziemniaki gotuję mundurkach. Studzę, obieram i przepuszczam przez praskę. Twaróg rozgniatam widelcem w głębokim talerzu. Na stolnicy mieszam ziemniaki z mąką, twarogiem i jajkami. Zagniatam ciasto dość szybko. Czasami trzeba dosypać jeszcze trochę mąki, gdy ziemniaki są mniej skrobiowe i bardziej wodniste.
- KLUSKI. Z ciasta formuję grube wałki. Rozgniatam w dłoniach na placek, na środku układam farsz i zlepiam. Układam na natłuszczonym talerzu.
- GOTOWANIE. Kluski wkładam po kilka sztuk do gotującej się wody. Gotuję na małym gazie około 3-5 minut od wypłynięcia. Wyławiam do talerza i podaję z cebulą lub masłem.
Kluski z twarogiem – Farsz z pieczonymi warzywami
PIECZONE WARZYWA
I tak jak wspomniałam Wam wcześniej, miałam zrobić farsz z grzybów suszonych, ale jednak doszłam do wniosku, że chciałabym pokazać Wam również dodatkowy przepis jako alternatywę. Pieczone warzywa, papryka kolorowa, cukinia, ziemniaki, marchewka, dynia, bakłażan, cebula, czosnek, wszystkie te składniki nadają się rewelacyjnie do przygotowania farszu. Taką pastą, podobnie jak grzybową, można nadziewać kluski, knedle i naleśniki. Składniki na farsz po upieczeniu wyglądały tak:
FARSZ Z PIECZONYCH WARZYW
Tym razem zdecydowałam się na dwie papryki żółte, dwie papryki czerwone, dwie małe cukinie, jedną cebulę cukrową, cztery marchewki i połowę główki czosnku. Wszystko doprawiłam solą, pieprzem ziołowym, zmieszałam z olejem i tymiankiem dla aromatu. Równie dobrze będzie smakował rozmaryn, albo natka pietruszki. Jednak tej drugiej nie należy piec, bo straci kolor i smak. Jak sami zapewne wiecie, pietruszka jest najlepsza jako dodatek do past, sałatek i zup. Podobnie zresztą jak koperek. A tu już gotowy farsz:
FARSZ Z PIECZONYCH WARZYW
Zastanawiałam się, czy farsz zmielić czy posiekać. Poszłam na wygodę i zmieliłam w maszynce do mielenia mięsa. Myślę, że w malakserze pulsacyjnie też będzie dobrze. Nożem na desce do krojenia też się da, także nie mam tu jakiś specjalnych wytycznych. Dobre doprawienie, to ważny element. Sól, pieprz i czosnek. A jeśli farsz jest zbyt rzadki lub soczysty, to dodajcie do niego dwie łyżki bułki tartej, zagęści się i łatwiej nim będzie faszerować kluski z twarogiem i ziemniakami.
KLUSKI z TWAROGIEM i ZIEMNIAKAMI z PIECZONYMI WARZYWAMI
Kluski z twarogiem – Farsz z ciecierzycą i twarogiem
KLUSKI z TWAROGIEM i ZIEMNIAKAMI ORAZ CIECIERZYCĄ
Jako kolejny jest u mnie farsz z ciecierzycy, suszonych pomidorów, natki pietruszki oraz twarogu. Doszłam do wniosku, że wielu moich czytelników lubi takie połączenia, chociażby zważywszy na ilość chętnych na hummus. Co prawda ten farsz ma znacznie grubszą konsystencję i jest mniej kremowy, no ale okazało się, że do klusek z twarogiem i ziemniakami komponuje się świetnie. Moje składniki wyglądają tak:
FARSZ z CIECIERZYCĄ DO KLUSEK z TWAROGIEM
Ponieważ farsz z ciecierzycą jest dość ciężki to zdecydowałam się dodać do niego jeszcze porcję twarogu półtłustego marki Mazurski Smak. Sprawił on, że masa jest lżejsza, bardziej soczysta a jednocześnie świeża. Nadmienię jeszcze, że twaróg jest nie tylko smaczny, ale i zdrowy. Jest bogatym źródłem białka, więc wspomaga budowę mięśni i regeneracji organizmu. Jak źródło wapnia także wspiera zdrowie kości i zębów oraz źródło witaminy B2, która wspomaga metabolizm i zdrowie skóry.
FARSZ Z CIECIERZYCĄ DO KLUSEK Z TWAROGIEM
Jaki farsz wybrać do klusek? Ja bym odpowiedziała tak: Dzięki niskiej zawartości tłuszczu w wersji chudej twaróg jest doskonałym wyborem dla osób na diecie redukcyjnej. Wersje tłustsze, takie jak twaróg półtłusty i tłusty, dostarczają więcej energii i są bardziej sycące. Półtłusty twaróg marki Mazurski Smak od Mlekpolu, jest świetnym elementem śniadania, obiadu i kolacji. Przygotowałam dla Was trzy rodzaje nadzienia do klusek z twarogiem i ziemniakami. Powiedziałabym, że takie kluski to taka odmiana knedli lub pyz. Jednak knedle kojarzą mi się na słodko, pyzy kojarzą się z mięsem, a wersje wegetariańskie ze zdrowiem i witalnością. Kluski z suszonymi grzybami leśnymi są pełne smaku i aromatu. Suszone grzyby to coś więcej niż tylko składnik potraw świątecznych i codziennych. To także zapach lasu w zimowe dni, wspomnienie jesiennych spacerów i smak, który łączy pokolenia i wspiera trwanie tradycji obyczajowych i kulinarnych. Ich wszechstronność i intensywny aromat sprawiają, że są nieodzowną częścią polskiej kuchni i tradycji. Pieczone warzywa nawiązują do kuchni włoskiej. Z przyprawami i czosnkiem rozgrzewają i sycą. Wariant z ciecierzycą i twarogiem marki Mazurski Smak i suszonymi pomidorami jest dodatkową porcją białka, tak potrzebnego w codziennej diecie. Twaróg można wykorzystać na nieskończenie wiele sposobów na słono i na słodko. W pastach twarogowych, farszach do klusek, knedli, pyz, naleśników i pierogów. To właśnie twaróg zmieszany z ziemniakami i cebulką jest esencją polskich pierogów ruskich. Można twaróg wykorzystać we wszelkich zapiekankach, racuchach, zimnych i ciepłych przystawkach. W daniach na śniadanie, obiad, lunch i kolację, po prostu twaróg daje nam bardzo dużo możliwości na wykorzystanie go jako składnika w codziennych posiłkach i odświętnych daniach dla całej rodziny.
* wpis zawiera lokowanie twarogu marki Mazurski Smak od Mlekpolu.
Sandra napisał
Mój chłopak bardzo lubi ciecierzycę i poprosił mnie żebym mu takie zrobiła hahaha ;)
Justyna napisał
Ooo to może na święta takie zrobię
IZA napisał
Piękne są!
Asia napisał
Jadam lubię synowa robi 😉
Agnieszka napisał
Mmmm pycha
Marzena napisał
Jadam, uwielbiam, wyłącznie sama robię<3
Paulina napisał
Uwielbiam 😍😍
Zyta napisał
Bardzo lubię ten twaróg jak i kluski!!
Krystyna napisał
4 osobowa rodzina uwielbia
Asia napisał
Uwielbiam, najlepsze robi moja babcia:)