KLUSKI Z ZIEMNIAKÓW SUROWYCH
Miało być dzisiaj jesiennie to zrobiłam kluski z ziemniaków surowych. Dla mnie to właśnie kluski z ziemniaków surowych tartych są i będą kojarzyły się z babcią. Podobne w efekcie w smaku i wyglądzie do klusek szarych, przecieraków, tych najsmaczniejsze ze smacznych. U mnie nieco inne niż takie tradycyjne. Po pierwsze starłam je sobie w melakserze, dlatego maja piękny żółty kolor, zresztą też takie żółciutkie były ziemniaki. Do tego kluski z ziemniaków przygotowałam w wersji bez glutenu, bez jajek, nabiału i co? I są oszałamiająco dobre! Polane usmażoną na złoto cebulką z solą wędzoną można jeść nieustannie. Nie ma z nimi za dużo pracy, wystarczy zetrzeć ziemniaki, odcedzić i wymieszać z mąką ryżową białą i ziemniaczaną. I już, kłaść łyżką na gorącą wodę z olejem. Wspaniałe wyszły, wspaniałe! W taką pogodę zajadam kluski jak wiewiórki orzeszki. A TY, jakie robisz kluski i które lubisz najbardziej? Zobacz też inne moje przepisy na makaron i kluski. Zapraszam na przepis!
KLUSKI Z ZIEMNIAKÓW SUROWYCH
KLUSKI Z ZIEMNIAKÓW SUROWYCH – składniki:
- 2 kg ziemniaków
- 2/3 – 1 szklanka mąki ryżowej (u mnie mąka biała) może być też pszenna jeśli jadasz gluten
- 1/3 szklanki mąki ziemniaczanej (skrobi ziemniaczanej) – gdy dodasz maki pszennej pomiń skrobię
- 3 łyżki oleju do gotowania klusek
- Do podania:
- 5 cebul
- 80 – 100 ml tłuszczu kokosowego, oleju lub masła
KLUSKI Z ZIEMNIAKÓW SUROWYCH – przepis:
- Ziemniaki obieram, ścieram na tarce o drobniutki oczkach, przekładam do sita wiszącego nad garnkiem i zostawiam na 10 minut.
- W tym czasie obieram cebule, szatkuję i wrzucam na olej kokosowy aby się usmażyła na złoto na patelni.
- Ziemniaki ocieknięte przekładam do miski, dodaję obie mąki. Wodę z odcieknięcia ziemniaków zlewam do miski a skrobię z dna dodaję do ziemniaków. UWAGA – jeśli ziemniaki są niskoskrobiowe i nie ma skrobi na dnie, może istnieć konieczność dodania do klusek jeszcze 3 łyżek mąki ziemniaczanej.
- Mieszam ziemniaki, masa powinna być dość gęsta ale łatwa do kładzenia łyżką. Zależnie od konsystencji może być konieczność dodania wody z ziemniaków lub jeszcze odrobiny mąki. Można również dodać 2 jajka jeśli się chce. U mnie wersja bez jajek.
- Zagotowuję wodę w garnku, dodaję olej, na gotująca się wodę wkładam 3 kluski z masy ziemniaczanej, gotuję na średnim ogniu 2 minuty od wypłynięcia. Wyławiam i próbuję. Teraz widzę, czy ciasto jest zwarte, czy potrzebuję zagęszczenia lub rozrzedzenia.
- Kluski ziemniaczane gotuję w kilku porcjach, wyławiam łyżką do sita. Podaję z usmażoną cebulą z olejem, można podać też ze skwarkami z boczku, słoniny lub wędzonego tofu.
KLUSKI PRZEPISY
Kluski jaglane to proste kluski z kaszy jaglanej. Delikatne bezglutenowe i bezmleczne. Można przygotować je na kilka sposobów, za każdym razem są smaczne :) Kluski jaglane to moje kluski podobne do kopytek. Przygotowane z ugotowanej kaszy jaglanej z bezglutenowa maka. Świetna propozycja obiadowa. Można podać je na ciepło prosto z wody lub odsmażone.
Kluski z kaszy jaglanej czyli inaczej kopytka jaglane lub kluski jaglane są u mnie w domu wersją klusek bezglutenowych codziennych. Można podawać je na słodko z jogurtem sojowym na przykład i cukrem (tak jadły dzieci wczoraj) lub z podsmażoną cebulą, grzybami lub innym sosem obiadowym.
Kluski z buraków Kluski z buraków zapraszam na nowa odsłonę klusek, ciekawych, smacznych i kolorowych. U mnie dzieciaki zajadają aż się uszy trzęsą. Polecam przygotować małe kluseczki lub kłaść na wodę tak jak kluski kładzione.
Kluski z jabłkami moje knedle jaglane
Kluski z jabłkami moje knedle jaglane cała moje rodzina uwielbia. Są delikatne, aromatyczne, przepełnione jabłkami i aromatycznym cynamonem. Jeśli lubicie knedle to ten przepis jest dla was!
Kluski jaglane kładzione to kluski z mąki jaglanej, takiej słodkiej i delikatnej. Kluski jaglane bezglutenowe są idealne dla dzieci lub jako słodka kolacja. Kluski jaglane to również kluski bezglutenowe i bez jajek. Podaję je na słodko z jogurtem, cynamonem lub prażonym jabłkiem. To zdrowy sposób na przemycenie kaszy jaglanej w diecie naszych dzieci.
Kluski ziemniaczane kładzione to inaczej szare kluski. Przygotowuje się je prosto. Są smaczne, takie swojskie :) Szarymi kluskami nazywała je moja babcia, szare kluski chętnie jedzą dorośli i dzieci.
Kluski gryczane to bezglutenowe, wegańskie kluski z maki gryczanej. Dzieciaki zjadają je bardzo chętnie. Można podać Kluski gryczane jako danie obiadowe lub kolacyjne, na słodko lub wytrawnie z cebulą.
Kluski leniwe bez sera są alternatywą dla typowych w polskiej kuchni klusek z serem. To wersja takich leniwych wegańskich, bezmlecznych i bezglutenowych. Kluski leniwe bez sera to propozycja dla wszytskich osób, które nie mogą lub nie jedzą nabiału, jajek i glutenu. Pyszne, delikatne kluski, w sam raz dla dzieci i dorosłych.
Kluski leniwe z serem jedne z bardziej popularnych klusek. Najchętniej jadane z bułka przysmażoną na maśle i posypane cukrem. Słodkie i delikatne, świetne!
Kluski kukurydziane to jedne z moich ulubionych klusek. Kształtowane w dłoniach są proste do robienia. Często dzieci pomagają mi w ich lepieniu. Kluski kukurydziane z pieczonymi pomidorami lub papryka to absolutny hit ubiegłego lata w moim domu. To kluski bezglutenowe i bez jajek. W sam raz dla wszystkich!
Kluski kładzione z serka. Takie kluski robiła mi mama gdy byłam mała dziewczynką. Można przygotować je z serka waniliowego takiego homogenizowanego lub sera trzykrotnie mielonego. W obu przypadkach są bardzo smaczne. Kluski kładzione tradycyjne, takie jakie przygotowywała moja babcia i mama. Z jajkiem, mąką pszenną i woda. Do zrobienia w kilka chwil, prosty i sprawdzony od pokoleń przepis na Kluski kładzione
Kluski śląskie z serem to odmiana klasycznych klusek śląskich z dziurką. Połączenie masy ziemniaczanej, maki ziemniaczanej i sera jest smacznym rozwiązaniem! Kluski śląskie z serem to połączenie przepisu na klasyczne kluski śląskie i kluski leniwe. Świetny przepis, pyszne kluski, które robi się szybko, bez problemu i co najważniejsze, Kluski śląskie z serem smakują obłędnie!
Kluski kładzione klasyczne Nie ma chyba prostszych do zrobienia klusek niż kładzione. jajko, maka pszenna i odrobina wody wystarczy, by wyczarować delikatne i pyszne kluski! Kluski kładzione do wody, proste, smaczne i pozywane. Lubiane przez dzieci i dorosłych. Kluski kładzione można podawać na słodko oraz do kotletów i gulaszy, wtedy pełnią rolę węglowodanowego dodatku. Nie ma jak domowe kluski!
Kluski z serem lubiane przez dorosłych i dzieci. Można podać je na słodko, bo tak chyba najbardziej smakują lub wytrawnie, jeśli ktoś preferuje takie właśnie smaki. W obu wersjach są pyszne!
Kluski leniwe. No cóż, w tym przypadku mam do powiedzenia chyba tylko tyle, że pierogi leniwe są pyszne, delikatne i nimi pachniało moje dzieciństwo! Były to jedne z moich ulubionych klusek! Kluski leniwe lub pierogi leniwe pod takimi nazwami je znajdziecie. U nas w domu zawsze mówiło się Kluski leniwe. Mama podawała je z bułką tartą i masłem.
Kluski śląskie z sosem grzybowym
Kluski śląskie z sosem grzybowym to klasyczne danie kuchni polskiej. Pojawia się na stołach na co dzień i od święta. Najlepiej takie kluski z dziurką smakują z sosem przygotowanym z grzybów leśnych!
Kluski śląskie – kluski z dziurką
Kluski śląskie – kluski z dziurką To podstawowy przepis na kluski śląskie tak, aby każdy mógł je przygotować w prosty i szybki sposób. Kluski śląskie czyli tradycyjne kluski z dziurką. U mnie są to kluski bezglutenowe! Pyszne i proste do zrobienia. Polecam bardzo ten przepis na Kluski śląskie.
Kluski ziemniaczane włoskie to prosty, sprawdzony przepis na kluski. Tym razem Gnocchi ziemniaczane powstały u mnie w wersji bezglutenowej, jeśli chcecie mogą one również być z majką pszenną. Po więcej informacji zapraszam do przepisu.
Kluski Gnocchi z pesto aromatyczne, świeże a równocześnie lekko ziemiste. Pyszne, po prostu pyszne i już!
Muszę przyznać, że uwielbiam ten przepis na Kluski gnocchi podane z sosem z bakłażanem smakują po prostu obłędnie!
Kluski pyzy ziemniaczane to proste kluchy z ziemniaków i maki. Lubie je przygotowywać z dziećmi. Trzeba przyznać, że jest podczas robienia kulek masa zabawy!
Kluski kopytka bezglutenowe są pyszne. To wersja nie tylko dla osób uczulonych na gluten lub mających celiakie. Polecam moje kopytka bezglutenowe również wszystkim tym, którzy starają się ograniczyć gluten w codziennej kuchni i diecie. Kluski kopytka bezglutenowe to idealne kluski dla wszytskich osób będących na dicie bezglutenowej ale nie tylko. takie Kluski kopytka bezglutenowe nie zawierają również w swoim składzie jajek.
Kluski kopytka z serem lub kluski z serem. Pod takimi nazwami spotkacie je w wielu książkach kucharskich, notesach z przepisami babci czy mamy. Kluski kopytka z serem są świetne na słodko, ze śmietaną, jogurtem lub bułką z masłem.
Kluski kopytka z sosem Trzeba przyznać, że Kluski kopytka z sosem są jednym z najbardziej znanych przepisów kuchni polskiej. Podawane na stołach na co dzień i od święta cieszą smakiem i pozwalają pysznie najeść się i zdrowo.
Kluski z warzywami lub gnocchi z warzywami to świetne danie na lato, jesień i zimę. Należy tylko modyfikować skład sosu warzywnego.
Kluski przecieraki takie kluski robiła moja babcia, tak też je nazywała. To jeden z moich rodzinnych przepisów!
Kluski z serem to proste połączenie makaronu, sera i ciepłej bułki tartej usmażonej na maśle. Dla mnie to smak dzieciństwa.
Kopytka ze szpinakiem lubię ze względu na kolor i smak. Moja rodzina tez za nimi przepada, dodatkowo jest to da mnie kolejna okazja aby włączyć więcej chlorofilu do naszej codziennej diety.
Kluski z kaszy jaglanej znajdują się w czołówce moich ulubionych klusek. Pyszne, no po prostu pyszne i już!
Proste, domowe kluski lane, takie jak za dawnych czasów, pasują do obiadu, do zupy albo do tradycyjnego rosołu.
Ja, proste i smaczne kluski z ziemniaków nabierają nowego wymiaru po połączeniu z suszonymi pomidorami, aromatycznymi przyprawami i oliwą.
Kluski z kaszy jaglanej bezglutenowe, wegańskie i bez jajek. Smaczne, z bułka tarta i tłuszczem smakują po prostu obłędnie.
Smacznego życzę!
Marta Zaremba napisał
Olga ale to pycha.. pierwszy raz robilam…moj synek nie chcial jesc ale sie rozsmakowal…i nawet buraki wciagnal
Marta Zaremba napisał
Olga Smile napisał
O jak fajnie :)
Marta Zaremba napisał
pyszne.. a maz teraz odsmazane…
dziekuje za inspiracje.. napewno jeszcze raz zagoszcza na naszym stole.. zw na prostote.. i ilosc nietolerancji wszystkich mozliwych u mojego synka
Wieslawa Maria Leszewicz napisał
moja ciocia takie robila dla nas z cebulka i skawrkami ale to bylo dobre.
Konstancja Bosacka napisał
Moje ulubione szare kluchy z cebulka i boczkiem obowiazkowo plus kapusta
Olga Smile napisał
Konstancja Bosacka – ale jak ta kapucha, dodatkowo? Czy wymieszana?
Elżbieta Ławrynowicz napisał
Mmm…..ale jeszcze lepsze są polane skwarkami
Elżbieta Ławrynowicz napisał
Z tymi gotowcami to jest różnie. Tylko z samej takiej bezglutenowej to nie da się zrobić np naleśników. Rozpadają się. Jak robię kopytka czy leniwe dodaję skrobie ziemniaczaną lub kukurydziana albo tapioke i bezglutenowa oczywiście.?
Marta Zaremba napisał
wiesz co ale wyszly mi dobrze te przecieraki.. nic sie nievrozwalilo.. ale kopytka to troche inna inszosc ? ale np placki kartoflane tez wychodza ?