Ostatnio było wiosennie to dzisiaj przyszła pora na kluski z ziemniaków. Takie domowe kluski z ziemniaków, coś na kształt gnocchi lub naszych polskich kopytek albo pyz, przygotowuję raz na jakiś czas, gdy odczuwamy wielką potrzebę najedzenia się węglowodanów. Wszyscy moi czytelnicy wiedzą, że co jak co, ale kluski to ja mogę jeść zawsze i wszędzie. Zresztą, tak sobie myślę, że nie powinnam pisać tylko o sobie, bo wyjdę na obżarciucha, winę zrzucę na całą moją rodzinę. Wszyscy jej członkowie, bez wyjątku chętnie jadają kluski i zachęcają mnie do przygotowania nowych. A tak, dokładnie i właśnie tak! Żeby nie było tylko na mnie ;) A Ty, lubisz kluski? Jakie najbardziej?
Kluski z ziemniaków
Kluski z ziemniaków – składniki:
- 1,2 kg ugotowanych ziemniaków w mundurkach
- 1 szklanka mąki ryżowej białej lub mąki pszennej (może być i pełnoziarnista ale kolor będą miały inny)
- ½ szklanki skrobi ziemniaczanej (w przypadku mąki pszennej należy dać tylko kilka łyżek)
- Sos
- 10 suszonych pomidorów
- 2 średnie cebule
- 4 ząbki czosnku (może być mniej lub więcej zależnie od gatunku czosnku i jego intensywności smaku)
- 1-2 papryczki chili
- garść czarnych oliwek
- około 60-80 ml oliwy lub oleju z suszonych pomidorów
- natka pietruszki
- sól i czarny pieprz do smaku
Kluski z ziemniaków – przepis:
- Ziemniaki gotuję w mundurkach. Wodę odlewam. Lekko studzę. Jeszcze ciepłe obieram, przeciskam przez praskę i szybko łączę z mąką i skrobią.
- Lepię kluski. Robię kulkę i rozpłaszczam ją pomiędzy dłońmi, zależy mi na kształcie przypominającym dysk lub ufo ;) Gotuję 2 minuty od wypłynięcia.
- Na patelni rozgrzewam olej, wrzucam pokrojoną w drobno cebulę i podsmażam kilka minut. W tym czasie siekam drobno pomidory, czosnek, oliwki, pikantna paprykę i natkę. Wrzucam wszystko na patelnię i zostawiam na 2-3 minuty. Mieszam dokładnie z kluskami z ziemniaków i podaję.
Zobacz również moje inne przepisy na
KOPYTKA, PYZY, PIEROGI i KLUSKI
Kluski z buraków
Knedle z jabłkami moje knedle jaglane
Kluski kładzione z serka. Takie kluski robiła mi mama gdy byłam mała dziewczynką. Można prygotować je z serka waniliowego takiego homogenizowanego lub sera trzykrotnie mielonego. W obu przypadkach są bardzo smaczne. Kluski kładzione tradycyjne, takie jakie przygotowywała moja babcia i mama. Z jajkiem, mąką pszenną i woda. Do zrobienia w kilka chwil, prosty i sprawdzony od pokoleń przepis na Kluski kładzione
Kluski śląskie z sosem grzybowym
Kluski śląskie – kluski z dziurką
Kluski śląskie – kluski z dziurką To podstawowy przepis na kluski śląskie tak, aby każdy mógł je przygotować w prosty i szybki sposób. Kluski śląskie czyli tradycyjne kluski z dziurką. U mnie są to kluski bezglutenowe! Pyszne i proste do zrobienia. Polecam bardzo ten przepis na Kluski śląskie.
Knedle z truskawkami to klasyczny smak lata. Znają je duzi i mali. Knedle z truskawkami znam od dziecka, lubię je od dziecka i przygotowuję dla wszystkich dzieci, które bywają w naszym domu. Najczyściej Knedle tradycyjne z truskawkami podaje się ze śmietaną i cukrem.
Pyzy, pyzy jak wszytskie was pyzy zjadać chcę ;) Mam słabość do pyz, moja rodzina ma słabość do pyz i minimum raz w miesiącu robimy takie domowe ziemniaczane pyzy, które podajemy z cebulka przyrumieniona na oleju lub sosem grzybowym.
Kopytka z sosem Trzeba przyznać, że Kopytka z sosem są jednym z najbardziej znanych przepisów kuchni polskiej. Podawane na stołach na co dzień i od święta cieszą smakiem i pozwalają pysznie najeść się i zdrowo.
Kopytka ze szpinakiem lubię ze względu na kolor i smak. Moja rodzina tez za nimi przepada, dodatkowo jest to da mnie kolejna okazja aby włączyć więcej chlorofilu do naszej codziennej diety.
Smacznego życzę!
Beata – o bezglutenowe pytasz?
Ja tak à propos klusek śląskich. Zawsze robię tak jak tu wcześniej ktoś napisał – bez wagi. Wyjmuje się 1/4 utłuczonych ziemniaków na górę, a w powstałe miejsce sypie mąkę ziemniaczaną. Na płasko, bez uklepywania. No, ale przede wszystkim na Śląsku te kluchy robi się nie studząc ziemniaków. Skrobia połączona z bardzo gorącymi ziemniakami daje efekt „gumowych” klusek, czyli jak je Ślązacy nazywają gumiklyjzy.
Nie ma opisanego przepisu na sos do klusek :(