Szare kluski
Takie właśnie szare kluski przygotowywała moja babcia. Nazywała je przecieraki i pod taką nazwą funkcjonują do dziś w opowiadaniach rodzinnych. Smaczne, pożywne, przaśne – to proste, sielskie danie, które niezwykle syci i rozleniwia. Potrawa ta wywodzi się z kuchni śląskiej i można ją spotkać pod nazwami: kluski polskie, tarte, szare lub żelazne. Odlane z wody, podane z łyżką domowego smalcu lub masła wspominam do dziś. Danie wprawdzie mało wyrafinowane, ale smaczne, zwłaszcza polane cebulką podsmażoną na maśle. Czasami robię duży garnek przecieraków, przekładam je do kamionkowej miski i serwuję podczas spotkania tematycznego w klimacie „swojska kuchnia”. Cieszą się zawsze dużą popularnością, co nie dziwi, zważywszy na ich wspaniały smak. Przygotowując ciasto na szare kluski, trzeba zadbać o odpowiednią konsystencję ciasta: nie może być zbyt gęste, bo kluski będą twarde, ani zbyt rzadkie, bo ciasto się rozpłynie w wodzie.
Szare kluski
Kluski ziemniaczane – szare kluski składniki:
* 500 g ziemniaków
* 2 jajka
* 1 szklanka mąki pszennej lub w wersji bezglutenowej mieszanki bezglutenowej do wypieku chleba sprawdza się świetnie!
* sól
* 3 cebule
* 3 łyżki masła lub 2 łyżki smalcu
Przygotowanie dania: Szare kluski
1. Ziemniaki obieram i ścieram na tarce.
2. Do startych ziemniaków dodaję dwa jajka oraz mąkę i sól do smaku. Wyrabiam ciasto o konsystencji pozwalającej na to, aby kluski
można było kłaść łyżką na osoloną gorącą wodę.
3. Cebule siekam i podsmażam na trzech łyżkach masła. Ugotowane przecieraki wyławiam łyżką cedzakową, wkładam do wielkiej kamionkowej miski i polewam solidną ilością masła z cebulką lub stopionego smalcu. Stawiam na stole w towarzystwie gęstej śmietany, skwarek, sosu sojowego i ogórków kiszonych.
Zobacz również moje inne przepisy na
KOPYTKA, PYZY, PIEROGI i KLUSKI
Kluski z buraków
Knedle z jabłkami moje knedle jaglane
Kluski kładzione z serka. Takie kluski robiła mi mama gdy byłam mała dziewczynką. Można prygotować je z serka waniliowego takiego homogenizowanego lub sera trzykrotnie mielonego. W obu przypadkach są bardzo smaczne. Kluski kładzione tradycyjne, takie jakie przygotowywała moja babcia i mama. Z jajkiem, mąką pszenną i woda. Do zrobienia w kilka chwil, prosty i sprawdzony od pokoleń przepis na Kluski kładzione
Kluski śląskie z sosem grzybowym
Kluski śląskie – kluski z dziurką
Kluski śląskie – kluski z dziurką To podstawowy przepis na kluski śląskie tak, aby każdy mógł je przygotować w prosty i szybki sposób. Kluski śląskie czyli tradycyjne kluski z dziurką. U mnie są to kluski bezglutenowe! Pyszne i proste do zrobienia. Polecam bardzo ten przepis na Kluski śląskie.
Knedle z truskawkami to klasyczny smak lata. Znają je duzi i mali. Knedle z truskawkami znam od dziecka, lubię je od dziecka i przygotowuję dla wszystkich dzieci, które bywają w naszym domu. Najczyściej Knedle tradycyjne z truskawkami podaje się ze śmietaną i cukrem.
Pyzy, pyzy jak wszytskie was pyzy zjadać chcę ;) Mam słabość do pyz, moja rodzina ma słabość do pyz i minimum raz w miesiącu robimy takie domowe ziemniaczane pyzy, które podajemy z cebulka przyrumieniona na oleju lub sosem grzybowym.
Kopytka z sosem Trzeba przyznać, że Kopytka z sosem są jednym z najbardziej znanych przepisów kuchni polskiej. Podawane na stołach na co dzień i od święta cieszą smakiem i pozwalają pysznie najeść się i zdrowo.
Kopytka ze szpinakiem lubię ze względu na kolor i smak. Moja rodzina tez za nimi przepada, dodatkowo jest to da mnie kolejna okazja aby włączyć więcej chlorofilu do naszej codziennej diety.
Smacznego życzę!
swietne .. uwielbiam
Przepis wygląda przyjemnie, tylko prosiłabym o więcej szczegółów na temat przygotowywania – jak nakladać kluski? Czym? Jakiej wielkości? Ile wody powinno być? Jak długo gotować? Uprościloby to przygotowywanie :)
Ola – kluski to proste zadanie, gar wody nawet 5 litrów, łyżeczki 2 soli i zagotowujesz. Kluski kładzie się łyżką do zupy tak jak kładzione. Zanurza w garnku z gotująca woda, bierz pół łyżki ciasta i wkłada do wody i tak do czasu aż wszytskie kluski się włoży do garnka. Gotuje się około 1-2 minut po wypłynięciu. Zawsze można pierwszego spróbować czy jest już OK.
Przepyszne i moje ulubione KLUCHY !!! Ja nie dodaję jajek ale wszystko w/g gustu :) U mnie dodatkowo przed polaniem tłuszczyku ze skwareczkami i cebulką, posypuję białym serem i całość polewam roztopionymi skwareczkami z cebulką!!! Pycha :))))))
pozdrawiam serdecznie
A ziemniaki ścieramy na małych czy dużych oczkach tarki?
Hanuś – są dwie szkoły albo w paseczki albo na miazgę :)
Kocham !!! Ja jadam z podsmażonymi kostkami boczku i białym serem <3
u nas były głównie z cebulą podsmażoną na złoto i olejem albo ze skwarkami jak to w dawnych czasach bywało :) No i z masłem i magi bo tak lubiłam :)
Miło wraca się do korzeni.
powrót do przeszłości ;)