Szare kluski
Takie właśnie szare kluski przygotowywała moja babcia. Nazywała je przecieraki i pod taką nazwą funkcjonują do dziś w opowiadaniach rodzinnych. Smaczne, pożywne, przaśne – to proste, sielskie danie, które niezwykle syci i rozleniwia. Potrawa ta wywodzi się z kuchni śląskiej i można ją spotkać pod nazwami: kluski polskie, tarte, szare lub żelazne. Odlane z wody, podane z łyżką domowego smalcu lub masła wspominam do dziś. Danie wprawdzie mało wyrafinowane, ale smaczne, zwłaszcza polane cebulką podsmażoną na maśle. Czasami robię duży garnek przecieraków, przekładam je do kamionkowej miski i serwuję podczas spotkania tematycznego w klimacie „swojska kuchnia”. Cieszą się zawsze dużą popularnością, co nie dziwi, zważywszy na ich wspaniały smak. Przygotowując ciasto na szare kluski, trzeba zadbać o odpowiednią konsystencję ciasta: nie może być zbyt gęste, bo kluski będą twarde, ani zbyt rzadkie, bo ciasto się rozpłynie w wodzie.
Szare kluski
Kluski ziemniaczane – szare kluski składniki:
* 500 g ziemniaków
* 2 jajka
* 1 szklanka mąki pszennej lub w wersji bezglutenowej mieszanki bezglutenowej do wypieku chleba sprawdza się świetnie!
* sól
* 3 cebule
* 3 łyżki masła lub 2 łyżki smalcu
Przygotowanie dania: Szare kluski
1. Ziemniaki obieram i ścieram na tarce.
2. Do startych ziemniaków dodaję dwa jajka oraz mąkę i sól do smaku. Wyrabiam ciasto o konsystencji pozwalającej na to, aby kluski
można było kłaść łyżką na osoloną gorącą wodę.
3. Cebule siekam i podsmażam na trzech łyżkach masła. Ugotowane przecieraki wyławiam łyżką cedzakową, wkładam do wielkiej kamionkowej miski i polewam solidną ilością masła z cebulką lub stopionego smalcu. Stawiam na stole w towarzystwie gęstej śmietany, skwarek, sosu sojowego i ogórków kiszonych.
Zobacz również moje inne przepisy na
KOPYTKA, PYZY, PIEROGI i KLUSKI
Kluski z buraków
Knedle z jabłkami moje knedle jaglane
Kluski kładzione z serka. Takie kluski robiła mi mama gdy byłam mała dziewczynką. Można prygotować je z serka waniliowego takiego homogenizowanego lub sera trzykrotnie mielonego. W obu przypadkach są bardzo smaczne. Kluski kładzione tradycyjne, takie jakie przygotowywała moja babcia i mama. Z jajkiem, mąką pszenną i woda. Do zrobienia w kilka chwil, prosty i sprawdzony od pokoleń przepis na Kluski kładzione
Kluski śląskie z sosem grzybowym
Kluski śląskie – kluski z dziurką
Kluski śląskie – kluski z dziurką To podstawowy przepis na kluski śląskie tak, aby każdy mógł je przygotować w prosty i szybki sposób. Kluski śląskie czyli tradycyjne kluski z dziurką. U mnie są to kluski bezglutenowe! Pyszne i proste do zrobienia. Polecam bardzo ten przepis na Kluski śląskie.
Knedle z truskawkami to klasyczny smak lata. Znają je duzi i mali. Knedle z truskawkami znam od dziecka, lubię je od dziecka i przygotowuję dla wszystkich dzieci, które bywają w naszym domu. Najczyściej Knedle tradycyjne z truskawkami podaje się ze śmietaną i cukrem.
Pyzy, pyzy jak wszytskie was pyzy zjadać chcę ;) Mam słabość do pyz, moja rodzina ma słabość do pyz i minimum raz w miesiącu robimy takie domowe ziemniaczane pyzy, które podajemy z cebulka przyrumieniona na oleju lub sosem grzybowym.
Kopytka z sosem Trzeba przyznać, że Kopytka z sosem są jednym z najbardziej znanych przepisów kuchni polskiej. Podawane na stołach na co dzień i od święta cieszą smakiem i pozwalają pysznie najeść się i zdrowo.
Kopytka ze szpinakiem lubię ze względu na kolor i smak. Moja rodzina tez za nimi przepada, dodatkowo jest to da mnie kolejna okazja aby włączyć więcej chlorofilu do naszej codziennej diety.
Smacznego życzę!
Bro Jo – oj nie, u nas kładzione to były z jajka, maki i wody o takie https://www.olgasmile.com/kluski-kladzione.html
Moje dzieci nazywają te kluski: jak chmurka…
Spierać się nie będę Pani Olgo bo co dom to tradycja – ale 30 lat na Śląsku mieszkałam choć i troszeczkę tę Śląską kuchnię znam :-)
czyli na Śląsku kluski kładzione to na Mazowszu przecieraki? U nas kładzione to takie jak w linku powyżej :)
bardziej – co dom to tradycja … patrzyłam też do kuchni polskiej, dzwoniłam do cioci – istny misz masz. Dla mnie jedne i drugie pyszne (sprawa zaczyna przypominać trochę problem bucht, pampuch, parzaków itp. – co dom i co region to się inaczej nazywają te zwykłe bułki na parze – pamięta Pani swój post z pampuchami?).
Bro Jo – hahaha dokładnie u nas z pary to pampuchy :)
A nie odcedza Pani klusek?
Przecieraki wyszły super: lekkie, smaczne, bez smaku mąki, pychaaaa :D szukałam dobrych proporcji, bo zawsze przeginałam z ziemniaczaną i przy odsmażaniu były gumowe.
Kasienka – to znaczy? wyławiam łyżka albo przelewam przez sito ale nie schładzam wodą.
A szare kluski to nie jest danie które wywodzi się z Wielkopolski?