Kluski ziemniaczane, czyli szare kluski lub przecieranki, jak to mawiała moja babcia. Osobiście kluski lubię w każdej postaci. Mogą być jaglane, gryczane, kopytka, kładzione, pyzy, kartacze, śląskie, odsmażane albo ziemniaczane z wody. Zwłaszcza zimą kluski lubię i bardzo chętnie zjadam. Zresztą, cała moja rodzina jest „kluskowa”, więc na kolejna partie klusek nikt, zupełnie nikt nie narzeka. Kluski ziemniaczane przygotowałam z ziemniaków startych na tarce, odcedzonych, odciśniętych i lekko zagęszczonych mąką gryczaną i skrobią. Miałam bardzo delikatne ziemniaki niskoskrobiowe, wiec bez mąki ziemniaczanej się nie obyło.
Kluski ziemniaczane lubię podawać z sosem grzybowym lub pieczarkowym. Dzieciaki zazwyczaj wolą odsmażane, a te kluski odsmażają się wspaniale!
Kluski ziemniaczane
Kluski ziemniaczane – składniki:
- 1,5 kg ziemniaków
- 2/3 szklanki mąki gryczanej lub innej
- 4 łyżki skrobi/mąki ziemniaczanej
Kluski ziemniaczane – przepis:
- Ziemniaki ścieram na bardzo drobnej tarce lub ułatwiam sobie życie i wrzucam do blendera, ewentualnie malaksera i rozdrabniam.
- Na misce zawieszam sito, wykładam kilka warstw gazy i wylewam masę. Pozwalam ziemniakom odciekać przez około 15 minut. Ziemniaki odciskam dodatkowo z płynu, najwięcej jak się da.
- Odlewam wodę z ziemniaków pozostawiając skrobię, która zebrała się na dnie garnka. Dodaję do niej ziemniaki, mąkę i ewentualnie skrobię. Mieszam dokładnie.
- Zagotowuję w garnku osoloną wodę, kluski nabieram łyżką do zupy, druga zsuwam do wody. Delikatnie mieszam. Gotuję około 2 minut od wypłynięcia na powierzchnie, gotując na małym gazie.
- Podaję z sosami lub odsmażam po zupełnym wystudzeniu.
Zobacz również moje inne przepisy na
KOPYTKA, PYZY, PIEROGI i KLUSKI
Kluski z buraków
Knedle z jabłkami moje knedle jaglane
Kluski kładzione z serka. Takie kluski robiła mi mama gdy byłam mała dziewczynką. Można prygotować je z serka waniliowego takiego homogenizowanego lub sera trzykrotnie mielonego. W obu przypadkach są bardzo smaczne. Kluski kładzione tradycyjne, takie jakie przygotowywała moja babcia i mama. Z jajkiem, mąką pszenną i woda. Do zrobienia w kilka chwil, prosty i sprawdzony od pokoleń przepis na Kluski kładzione
Kluski śląskie z sosem grzybowym
Kluski śląskie – kluski z dziurką
Kluski śląskie – kluski z dziurką To podstawowy przepis na kluski śląskie tak, aby każdy mógł je przygotować w prosty i szybki sposób. Kluski śląskie czyli tradycyjne kluski z dziurką. U mnie są to kluski bezglutenowe! Pyszne i proste do zrobienia. Polecam bardzo ten przepis na Kluski śląskie.
Knedle z truskawkami to klasyczny smak lata. Znają je duzi i mali. Knedle z truskawkami znam od dziecka, lubię je od dziecka i przygotowuję dla wszystkich dzieci, które bywają w naszym domu. Najczyściej Knedle tradycyjne z truskawkami podaje się ze śmietaną i cukrem.
Pyzy, pyzy jak wszytskie was pyzy zjadać chcę ;) Mam słabość do pyz, moja rodzina ma słabość do pyz i minimum raz w miesiącu robimy takie domowe ziemniaczane pyzy, które podajemy z cebulka przyrumieniona na oleju lub sosem grzybowym.
Kopytka z sosem Trzeba przyznać, że Kopytka z sosem są jednym z najbardziej znanych przepisów kuchni polskiej. Podawane na stołach na co dzień i od święta cieszą smakiem i pozwalają pysznie najeść się i zdrowo.
Kopytka ze szpinakiem lubię ze względu na kolor i smak. Moja rodzina tez za nimi przepada, dodatkowo jest to da mnie kolejna okazja aby włączyć więcej chlorofilu do naszej codziennej diety.
Smacznego życzę!
jak na razie mam takie postanowienie, zeby jeść zwyczajnie, a nie zastępować sobie smaków. Jakoś mnie nie przekonuje ani tofu, ani wegańskie żółte sery i inne wynalazki. Jaglanki nie lubię, ale dzielnie dodaje ja gdzie mogę luz od dawna, dla zdrowotnosci ;) Już bym wolała nadziać te kartacze grzybami z cebulką ;) Acha – jestem taka nie do końca wege, bo jak na razie zostawiłam w diecie jajka, i z całą pewnością zostawiam ryby. Wybrałam sobie twój blog do szukania wege inspiracji. Buziaki!
to są kopytka (ziemniaki + mąka) ;) z twarogiem są leniwe.
I nas szare :)
Katarzyna Czaban – eeee nie ;) kopytka to z ugotowanych ziemniaków, z surowych wymieszanych z ugotowanymi to pyzy. A z ugotowanych i skrobi to śląskie :D :D :D
Katarzyna Czaban a te szare i podłużne z wymieszanych ziemniaków to dla mnie kartacze :D :) Kluskowanie normalnie ;)
hah śląskie – z dziurką, pyzy – szare i podłużne z wymieszanych ziemniaków, kopytka wszystko inne (niezależnie jaka mąka i jakie ziemniaki). taka mało skomplikowana rodzinka.
ile ludzi tyle nazw :) jak zaczęłam się tym interesować (kuchnią) tak na początku nie mogłam się połapać i dzwoniłam po rodzinie za przepisem na śląskie. każdy mi podawał inny :)
przy okazji: kładzione to nie są te na mleku z białka gotowane? :)
hahahaha …. nie, te na mleku z białka, to kluski chmurki, czyli kluski „nic” :D :D :D w zupie „nic” :) I weź tu sie połap człowieku :D
ja właśnie się gubię :) to jest ta chwila kiedy okazuje się, że 'nic’ nie wiem :D dobrze, że chociaż lane kluski (ciasto) to wszędzie lane kluski :D