Kluski kukurydziane
Bardzo lubię wszelkie kluski, kluseczki, naleśniki i placuszki. Jestem łasuchem na węglowodany, że hej. Czasami robię polentę, czyli ugotowaną do miękkości kaszkę kukurydzianą, której nadaje się dowolny kształt. Najczęściej wylewa się ją do natłuszczonej formy, czeka aż zastygnie i kroi na kawałki. Taką polentę można pokroić na kawałki i grillować, jak to zrobiłam w przepisie na Grillowana polenta Można również podać w formie miękkiej, przypominającej wyglądem ziemniaki puree. Od kilku lat kupuję polentę ekspresowa. Idę, co prawda na łatwiznę, ale kto współcześnie ma czas, aby stać około godziny i mieszać w wielkim kotle bulgocząca niczym wulkan masę kukurydziana. Widziałam na Ebay’u nawet elektryczne garnki do gotowania polenty zastępujące solidnych rozmiarów włoska mamę. Ja jednak ani takiej mamy ani garnka nie mam, więc radze sobie jak mogę. Polenta ekspresowa gotuje się 3 minuty i koniec. Rach, ciach i gotowa. Jak dla mnie idealna. Można ja nabyć w sklepach internetowych lub stacjonarnym Marks & Spencer w dziale spożywczym. Nie spotkałam ekspresowej kaszki kukurydzianej – polenty w sklepach stacjonarnych. Jak tylko mogę wybieram polentę ekologiczną, generalnie staram się karmić rodzinę zdrowo, więc ekologiczne produkty są u nas chlebem powszednim. Teraz tak, kluseczki przygotowałam z kaszki, odrobiny mąki ziemniaczanej, która można śmiało zastąpić skrobią kukurydziana i mąki kukurydzianej. Jeśli chcecie, owa make kukurydziana możecie zastąpić zwyczajną mąką pszenną. Kluski z polenty podaje z obłędnym sosem z pomidorów a dokładniej masa pomidorową, która przygotowuję zaledwie w kilka minut, ale efekt jest oszałamiający. Takie danie jest dla mnie idealną propozycją na obiad a jak doda się kieliszek białego, półwytrawnego wina, to danie zyskuje dodatkową klasę. Porcja na 2 osoby, głodne osoby :)
Przepis na kluski kukurydziane
Składniki potrzebne na: Kluski kukurydziane
- Kluski:
• 300 ml wody
• 75 g polenty ekspresowej
• garść natki pietruszki
• 1 łyżka czubata mąki ziemniaczanej lub skrobi kukurydzianej
• 1 czubata łyżka mąki kukurydzianej lub pszennej
• 3-4 łyżki mleka roślinnego lub krowiego
• sól - Sos:
- • 5 dużych lub 8 małych pomidorów
• 2 cebule
• 1-2 ostre papryki (zależnie od upodobań)
• 6 ząbków czosnku
• sól
• pieprz około 80-100 ml oliwy z oliwek
• tymianek do ozdoby
Przygotowanie dania: Kluski kukurydziane
1. Wodę zagotowuję w garnku, sole i wsypuję ciągle mieszając polentę. Mieszam około 2 minut aż całkowicie zgęstnieje. Przekładam do miski. Dodaje posiekaną pietruszkę, mąkę ziemniaczaną i kukurydzianą. Uzupełniam taka ilością mleka, aby kluski dały się ładnie formować. Najlepiej robi się to mokrymi dłońmi. Ja ugniatam kluski tak, że przybierają kształt wrzeciona. To najszybsza metoda. Kluski układam na desce do krojenia.
2. Zagotowuje wodę i gotuję kluski z polenty przez 1-2 minut od wypłynięcia. Odławiam.
3. Pomidory myję, kroję na spore kawałki. Cebule obieram i kroję w piórka. Czosnek obieram i siekam. Ostre papryki kroję na plasterki razem z nasionkami (spróbujcie je wcześniej, aby określić ostrość i nie przesadzić).
4. Na patelnię wlewam olej, dodaje pomidory, cebule, papryczki, czosnek i smażę jakieś 10 minut aż warzywa staną się miękkie i zaczną się rozpadać. Zdejmuję z patelni, wlewam 2 łyżki oleju i podsmażam przez chwile kluseczki. Łącze je z sosem pomidorowym i podaję posypane tymiankiem.
Zobacz również moje inne przepisy na
KOPYTKA, PYZY, PIEROGI i KLUSKI
Kluski jaglane to proste kluski z kaszy jaglanej. Delikatne bezglutenowe i bezmleczne. Można przygotować je na kilka sposobów, za każdym razem są smaczne :) Kluski jaglane to moje kluski podobne do kopytek. Przygotowane z ugotowanej kaszy jaglanej z bezglutenowa maka. Świetna propozycja obiadowa. Można podać je na ciepło prosto z wody lub odsmażone.
Kopytka z kaszy jaglanej czyli inaczej kopytka jaglane lub kluski jaglane są u mnie w domu wersją klusek bezglutenowych codziennych. Można podawać je na słodko z jogurtem sojowym na przykład i cukrem (tak jadły dzieci wczoraj) lub z podsmażoną cebulą, grzybami lub innym sosem obiadowym.
Jak zrobić makaron zapraszam na przepis jak zrobić makaron czyli klasyczne domowe kluski. To tradycyjny przepis na kluski do zupy, rosoły lub sosu.
Kluski z buraków Kluski z buraków zapraszam na nowa odsłonę klusek, ciekawych, smacznych i kolorowych. U mnie dzieciaki zajadają aż się uszy trzęsą. Polecam przygotować małe kluseczki lub kłaść na wodę tak jak kluski kładzione.
Knedle z jabłkami moje knedle jaglane
Knedle z jabłkami moje knedle jaglane cała moje rodzina uwielbia. Są delikatne, aromatyczne, przepełnione jabłkami i aromatycznym cynamonem. Jeśli lubicie knedle to ten przepis jest dla was!
Kluski jaglane kładzione to kluski z mąki jaglanej, takiej słodkiej i delikatnej. Kluski jaglane bezglutenowe są idealne dla dzieci lub jako słodka kolacja. Kluski jaglane to również kluski bezglutenowe i bez jajek. Podaję je na słodko z jogurtem, cynamonem lub prażonym jabłkiem. To zdrowy sposób na przemycenie kaszy jaglanej w diecie naszych dzieci.
Kluski ziemniaczane kładzione to inaczej szare kluski. Przygotowuje się je prosto. Są smaczne, takie swojskie :) Szarymi kluskami nazywała je moja babcia, szare kluski chętnie jedzą dorośli i dzieci.
Kluski gryczane to bezglutenowe, wegańskie kluski z maki gryczanej. Dzieciaki zjadają je bardzo chętnie. Można podać Kluski gryczane jako danie obiadowe lub kolacyjne, na słodko lub wytrawnie z cebulą.
Kluski leniwe bez sera są alternatywą dla typowych w polskiej kuchni klusek z serem. To wersja takich leniwych wegańskich, bezmlecznych i bezglutenowych. Kluski leniwe bez sera to propozycja dla wszytskich osób, które nie mogą lub nie jedzą nabiału, jajek i glutenu. Pyszne, delikatne kluski, w sam raz dla dzieci i dorosłych.
Kluski leniwe z serem jedne z bardziej popularnych klusek. Najchętniej jadane z bułka przysmażoną na maśle i posypane cukrem. Słodkie i delikatne, świetne!
Kluski kukurydziane to jedne z moich ulubionych klusek. Kształtowane w dłoniach są proste do robienia. Często dzieci pomagają mi w ich lepieniu. Kluski kukurydziane z pieczonymi pomidorami lub papryka to absolutny hit ubiegłego lata w moim domu. To kluski bezglutenowe i bez jajek. W sam raz dla wszystkich!
Kluski kładzione z serka. Takie kluski robiła mi mama gdy byłam mała dziewczynką. Można prygotować je z serka waniliowego takiego homogenizowanego lub sera trzykrotnie mielonego. W obu przypadkach są bardzo smaczne. Kluski kładzione tradycyjne, takie jakie przygotowywała moja babcia i mama. Z jajkiem, mąką pszenną i woda. Do zrobienia w kilka chwil, prosty i sprawdzony od pokoleń przepis na Kluski kładzione
Kluski śląskie z serem to odmiana klasycznych klusek śląskich z dziurką. Połączenie masy ziemniaczanej, maki ziemniaczanej i sera jest smacznym rozwiązaniem! Kluski śląskie z serem to połączenie przepisu na klasyczne kluski śląskie i kluski leniwe. Świetny przepis, pyszne kluski, które robi się szybko, bez problemu i co najważniejsze, Kluski śląskie z serem smakują obłędnie!
Kluski kładzione klasyczne Nie ma chyba prostszych do zrobienia klusek niż kładzione. jajko, maka pszenna i odrobina wody wystarczy, by wyczarować delikatne i pyszne kluski! Kluski kładzione do wody, proste, smaczne i pozywane. Lubiane przez dzieci i dorosłych. Kluski kładzione można podawać na słodko oraz do kotletów i gulaszy, wtedy pełnią rolę węglowodanowego dodatku. Nie ma jak domowe kluski!
Kluski z serem lubiane przez dorosłych i dzieci. Można podać je na słodko, bo tak chyba najbardziej smakują lub wytrawnie, jeśli ktoś preferuje takie właśnie smaki. W obu wersjach są pyszne!
Pierogi leniwe. No cóż, w tym przypadku mam do powiedzenia chyba tylko tyle, że pierogi leniwe są pyszne, delikatne i nimi pachniało moje dzieciństwo! Były to jedne z moich ulubionych klusek! Kluski leniwe lub pierogi leniwe pod takimi nazwami je znajdziecie. U nas w domu zawsze mówiło się Kluski leniwe. Mama podawała je z bułką tartą i masłem.
Kluski śląskie z sosem grzybowym
Kluski śląskie z sosem grzybowym to klasyczne danie kuchni polskiej. Pojawia się na stołach na co dzień i od święta. Najlepiej takie kluski z dziurką smakują z sosem przygotowanym z grzybów leśnych!
Kluski śląskie – kluski z dziurką
Kluski śląskie – kluski z dziurką To podstawowy przepis na kluski śląskie tak, aby każdy mógł je przygotować w prosty i szybki sposób. Kluski śląskie czyli tradycyjne kluski z dziurką. U mnie są to kluski bezglutenowe! Pyszne i proste do zrobienia. Polecam bardzo ten przepis na Kluski śląskie.
Knedle bezglutenowe najlepsze z najlepszych! Pyszne, proste do zrobienia i dają wiele możliwości łączenia smaków! Mniam, wystarczy tyle napisać! Knedle bezglutenowe to podstawowe ciasto na najlepsze, sprawdzone i zawsze udające się ciasto. takie Knedle bezglutenowe można przygotowywać przez cały rok, zmieniając tylko nadzienia!
Knedle jaglane Może nie powinnam się chwalić, ale przyznaję, knedle z kaszy jaglanej to mistrzostwo świata i okolic. Gdy patrzę jak dzieciaki wcinają i tylko im się uszy trzęsą, wiem, że knedle jaglane będą pojawiały się u nas bardzo często. Knedle z kaszy jaglanej to mój pomysł na knedle bezglutenowe i bez jajek. takie Knedle z kaszy jaglanej można nadziać ulubionymi, sezonowymi owocami. Na zdjęciu widać czereśnie.
Knedle ze śliwkami to klasyczne danie kuchni polskiej. Można przygotować je z knedlami świeżymi, suszonymi lub mrożonymi. Pycha na wiele sposobów! Knedle tradycyjne ze śliwkami podane z cynamonem i śmietaną zajadane są chętnie przez dzieci i dorosłych.
Knedle z truskawkami to klasyczny smak lata. Znają je duzi i mali. Knedle z truskawkami znam od dziecka, lubię je od dziecka i przygotowuję dla wszystkich dzieci, które bywają w naszym domu. Najczyściej Knedle tradycyjne z truskawkami podaje się ze śmietaną i cukrem.
Gnocchi ziemniaczane to prosty, sprawdzony przepis na kluski. Tym razem Gnocchi ziemniaczane powstały u mnie w wersji bezglutenowej, jeśli chcecie mogą one również być z majką pszenną. Po więcej informacji zapraszam do przepisu.
Gnocchi z pesto aromatyczne, świeże a równocześnie lekko ziemiste. Pyszne, po prostu pyszne i już!
Gnocchi. Musze przyznać, że uwielbiam ten przepis na Gnocchi podane z sosem z bakłażanem smakują po prostu obłędnie!
Pyzy ziemniaczane to proste kluchy z ziemniaków i maki. Lubie je przygotowywać z dziećmi. Trzeba przyznać, że jest podczas robienia kulek masa zabawy!
Pyzy, pyzy jak wszytskie was pyzy zjadać chcę ;) Mam słabość do pyz, moja rodzina ma słabość do pyz i minimum raz w miesiącu robimy takie domowe ziemniaczane pyzy, które podajemy z cebulka przyrumieniona na oleju lub sosem grzybowym.
Kopytka bezglutenowe są pyszne. To wersja nie tylko dla osób uczulonych na gluten lub mających celiakie. Polecam moje kopytka bezglutenowe również wszystkim tym, którzy starają się ograniczyć gluten w codziennej kuchni i diecie. Kopytka bezglutenowe to idealne kluski dla wszytskich osób będących na dicie bezglutenowej ale nie tylko. takie Kopytka bezglutenowe nie zawierają również w swoim składzie jajek.
Jak zrobić kopytka Jeśli kiedykolwiek zastanawialiście się jak zrobić dobre, miękkie i zdrowe kopytka, to w tym przepisie znajdziecie odpowiedzi na nurtujące was pytania!
Kopytka z serem lub kluski z serem. Pod takimi nazwami spotkacie je w wielu książkach kucharskich, notesach z przepisami babci czy mamy. Kopytka z serem są świetne na słodko, ze śmietaną, jogurtem lub bułką z masłem.
Kopytka z sosem Trzeba przyznać, że Kopytka z sosem są jednym z najbardziej znanych przepisów kuchni polskiej. Podawane na stołach na co dzień i od święta cieszą smakiem i pozwalają pysznie najeść się i zdrowo.
Kopytka przepis na ciasto Zapraszam do podstawowego przepisu na ciasto na kopytka. Krok po kroku dowiecie się jak zrobić miękkie i delikatne kopytka.
Kopytka z warzywami lub gnocchi z warzywami to świetne danie na lato, jesień i zimę. Należy tylko modyfikować skład sosu warzywnego.
Kluski przecieraki takie kluski robiła moja babcia, tak też je nazywała. To jeden z moich rodzinnych przepisów!
Kluski z serem to proste połączenie makaronu, sera i ciepłej bułki tartej usmażonej na maśle. Dla mnie to smak dzieciństwa.
Kopytka ze szpinakiem lubię ze względu na kolor i smak. Moja rodzina tez za nimi przepada, dodatkowo jest to da mnie kolejna okazja aby włączyć więcej chlorofilu do naszej codziennej diety.
Smacznego życzę!
codojedzenia napisał
Jakie pysznosci! Tez uwielbiam wszekiego rodzaju kluski. Jutro będę próbować!
Albi napisał
To ja tylko podpowiem, że jest polenta Eco w Rossmannie :))
Evi napisał
Zrobiłam. Pyszne! :)
Dzięki za cenne rady dotyczące gotowania polenty na Twoim blogu :).
arachnea.org napisał
Pięknie, dzięki!
Tosia napisał
Czy można mrozić te kluski (a także gryczane i jaglane)? Niestety, nie zawsze mam czas na gotowanie. Córcia nie chce jeść kasze, jednak wcina różne kluski, leniwe i pierogi. Chcę spróbować podać jej kluski z kasz. Dziękuję Pani za przepisy!
Arek napisał
Na zdjęciu z daniem widzę kukurydzę, ale jakoś jej nie widzę w przepisie. Dlaczego? Z kukurydzą wygląda wyśmienicie!
Olga Smile napisał
Arek – nie ma kukurydzy na zdjęciu to pomidory i czosnek.
Czytelnik przepisu napisał
Olga w sklepie znalazłam mąkę konopną. Podejmiesz wyzwanie ? A tak poważnie, to co smacznego , wytrawnego lub słodkiego można z takiej mąki zrobić. Nie jest mi ona zupełnie znana .
Czytelnik przepisu napisał
Już je lubię
Czytelnik przepisu napisał
Pani mnie mega zaskakuje! uwielbiam