Knedle ze śliwkami lub knedle z truskawkami lubimy wszyscy w naszej rodzinie. Wszelkie kluski i kluseczki z ziemniaków i mąki, nadziewane soczystymi owcami czereśni lub śliwkami węgierkami rosnącymi na naszych przydomowych drzewach zawsze wprawiają w dobry nastrój. Knedle lubimy i to bardzo. Gdy okazało się, że moje dziecko jest bezglutenowcem, rozpoczęła się moja zabawa z naleśnikami, knedlami i kluskami przygotowanymi tak, aby nadal były smaczne ale jednocześnie wpasowywały się idealnie w dietę. Co ciekawe, czasami ludzie postrzegają dietę bezglutenowa, jako tą, która wymaga wyrzeczeń i coś może być mniej smaczne, bo jest bez glutenu. Nic bardziej mylnego! Dieta bezglutenowa jest bardzo smaczna, ciekawa, różnorodna, wspaniała i nadal kluski i knedle jemy, lubimy i często robimy. No, bo jak inaczej, w końcu nasze polskie smaki kuszą, zachęcają i przywodzą na myśl słodkie chwile dzieciństwa. W tym roku nasze stare drzewa obrodziły śliwkami, wyjątkowo słodkimi ze względu na długie lato. Zrobiłam śliwki w occie i ocet śliwkowy, powidła i powidła bez cukru, powidła z kakao nazywane czekośliwką. Pycha. Smak lata i miłości zamknięty w małych słoikach.
KNEDLE BEZGLUTENOWE
KNEDLE BEZGLUTENOWE – składniki:
- 1,2 kg ugotowanych ziemniaków w mundurkach
- 1 szklanka mąki ryżowej białej
- ½ szklanki skrobi ziemniaczanej
- śliwki węgierki
KNEDLE BEZGLUTENOWE – przepis:
1. Ziemniaki obieram lub gotuję w mundurkach. Studzę i przepuszczam przez praskę do ziemniaków.
2. W misce mieszam dokładnie wszystkie składniki knedli.
3. Formuję małe placuszki, na środku każdego kładę wydrylowany owoc i zlepiam. Kręcę w dłoniach kulkę. Odkładam na blaszkę wyściełaną papierem do pieczenia.
4. Zagotowuję wodę, wkładam knedle do wrzątku i gotuję 1-5 minut od wypłynięcia, zależnie od wielkości! Podaję z jogurtem i owocami posypane cukrem.
Zobacz również moje inne przepisy na
KOPYTKA, PYZY, PIEROGI i KLUSKI
Kluski z buraków
Knedle z jabłkami moje knedle jaglane
Kluski kładzione z serka. Takie kluski robiła mi mama gdy byłam mała dziewczynką. Można prygotować je z serka waniliowego takiego homogenizowanego lub sera trzykrotnie mielonego. W obu przypadkach są bardzo smaczne. Kluski kładzione tradycyjne, takie jakie przygotowywała moja babcia i mama. Z jajkiem, mąką pszenną i woda. Do zrobienia w kilka chwil, prosty i sprawdzony od pokoleń przepis na Kluski kładzione
Kluski śląskie z sosem grzybowym
Kluski śląskie – kluski z dziurką
Kluski śląskie – kluski z dziurką To podstawowy przepis na kluski śląskie tak, aby każdy mógł je przygotować w prosty i szybki sposób. Kluski śląskie czyli tradycyjne kluski z dziurką. U mnie są to kluski bezglutenowe! Pyszne i proste do zrobienia. Polecam bardzo ten przepis na Kluski śląskie.
Knedle z truskawkami to klasyczny smak lata. Znają je duzi i mali. Knedle z truskawkami znam od dziecka, lubię je od dziecka i przygotowuję dla wszystkich dzieci, które bywają w naszym domu. Najczyściej Knedle tradycyjne z truskawkami podaje się ze śmietaną i cukrem.
Pyzy, pyzy jak wszytskie was pyzy zjadać chcę ;) Mam słabość do pyz, moja rodzina ma słabość do pyz i minimum raz w miesiącu robimy takie domowe ziemniaczane pyzy, które podajemy z cebulka przyrumieniona na oleju lub sosem grzybowym.
Kopytka z sosem Trzeba przyznać, że Kopytka z sosem są jednym z najbardziej znanych przepisów kuchni polskiej. Podawane na stołach na co dzień i od święta cieszą smakiem i pozwalają pysznie najeść się i zdrowo.
Kopytka ze szpinakiem lubię ze względu na kolor i smak. Moja rodzina tez za nimi przepada, dodatkowo jest to da mnie kolejna okazja aby włączyć więcej chlorofilu do naszej codziennej diety.
Smacznego życzę!
Magdalena – śmiało może :)
Bardzo dziękuję?
Ostatnio robiłam z truskawkami :) z mąki jaglanej, wyszły pyszne
Pszenica baaaardzo podnosi cukier a wiec te bezglutenowe to juz są z niższym indeksem glikemicznym niż tradycyjne :)
Marta Palider słusznie, ale napewno łatwiej byłoby mieć osobna kategorie tych przepisów :) no i jest to wyzwanie! nie mówię tylko o ciastach które wyglądają pięknie ?
czy jak zrobie na wieczor, to rano da rade zjesc?
Ile knedli wychodzi z przepisu?:)
Chciałam wyrazić rozczarowanie przepisem na bezglutenowe knedle ze śliwkami :( W przepisie jest napisane, że należy je gotować MINUTĘ od wypłynięcia. Chyba gdzieś się pomyłka wkradła bo moje były zupełnie niezjadliwe, surowe! :( Wszystko poszło do kosza.
Aneta – długość gotowania zależy od wielkości knedli i ilości wody w garnku! Trzeba było wrzucić je ponownie do wody, żeby się dogotowały a nie do kosza! Matko szkoda!!!