Knedle ze śliwkami często goszczą na naszym stole. Mamy obok domu kilka starych śliw, które co dwa lata raczą nas wysypem organicznych śliwek węgierek, niepryskanych od 15 lat. Może ich owoce nie są tak idealne i okazałe okazy jak na bazarach, ale za to mam pewność, że są zdrowe, bo wytworzone bez udziału chemii a drzewa sobie same poradziły. Z takich śliwek powstają wtedy domowe powidła śliwkowe, siwki w occie a co za tym idzie najsmaczniejszy pod słońcem ocet śliwkowy. Nadmiar śliwek, które uda mi się przygotować zamrażam w woreczkach strunowych, wtedy mogę w sam raz wykorzystać je do knedli ze śliwkami czy kompotów. W pocie czoła wyjmuje małe pesteczki ze śliwek i cieszę, się, że ich niepowtarzalny smak będę mogła zamknąć w słoikach. Knedle ze śliwkami lubię wyjątkowo. Cała moja rodzina cieszy się, że pojawią się na stole w czasie obiadu. Knedle ze śliwkami przygotowuję ze świeżych śliwek w sezonie, ale również ze śliwek mrożonych, dzięki temu knedle pojawiają się na naszym stole przez okrągły rok. To taki mój sposób na przedłużenie lata. Knedle ze śliwkami zawsze posypujemy cynamonem, pasuje on wspaniale do owoców, rozgrzewa i sprawia, że wydobywa się jeszcze mocniej ich niepowtarzalny smak.
Przepis na Knedle ze śliwkami
Składniki dania: Knedle ze śliwkami
• 1,5 kg ziemniaków
• 2 szklanki mąki pszennej lub mieszanki bezglutenowej
• 1/2 szklanki mąki ziemniaczanej
• 350-400 g śliwek
• śmietana roślinna lub zwierzęca, cynamon i cukier do podania
Przygotowanie dania: Knedle ze śliwkami
1. Ziemniaki obieram, gotuję w osolonej wodzie i studzę. Następnie przepuszczam przez prasę do ziemniaków lub mielę w maszynce.
2. Do rozdrobnionych ziemniaków dodaję oba gatunki mąki i wyrabiam ciasto. Jeśli ziemniaki były za mało mączyste można dodać troszkę więcej mąki.
3. Śliwki dryluję.
4. Z ciasta formuję wałek, kroję na kawałki i rozpłaszczam w dłoni. Jeśli placuszek ciasta bardzo się lepi, wtedy lekko (od zewnętrznej strony) posypuję go mąką ziemniaczaną. Na każdym placuszku ciasta układam śliwkę i zlepiam placek. Przez chwilkę kulam go w dłoniach i odkładam na talerz.
5. Knedle ze śliwkami gotuję partiami w osolonej wodzie. Wrzucam na wrzątek i gotuje około 2-3 minut od wypłynięcia.
6. Knedle podaję z cukrem, cynamonem i śmietaną.
Zobacz również moje inne przepisy na
KOPYTKA, PYZY, PIEROGI i KLUSKI
Kluski z buraków
Knedle z jabłkami moje knedle jaglane
Kluski kładzione z serka. Takie kluski robiła mi mama gdy byłam mała dziewczynką. Można prygotować je z serka waniliowego takiego homogenizowanego lub sera trzykrotnie mielonego. W obu przypadkach są bardzo smaczne. Kluski kładzione tradycyjne, takie jakie przygotowywała moja babcia i mama. Z jajkiem, mąką pszenną i woda. Do zrobienia w kilka chwil, prosty i sprawdzony od pokoleń przepis na Kluski kładzione
Kluski śląskie z sosem grzybowym
Kluski śląskie – kluski z dziurką
Kluski śląskie – kluski z dziurką To podstawowy przepis na kluski śląskie tak, aby każdy mógł je przygotować w prosty i szybki sposób. Kluski śląskie czyli tradycyjne kluski z dziurką. U mnie są to kluski bezglutenowe! Pyszne i proste do zrobienia. Polecam bardzo ten przepis na Kluski śląskie.
Knedle z truskawkami to klasyczny smak lata. Znają je duzi i mali. Knedle z truskawkami znam od dziecka, lubię je od dziecka i przygotowuję dla wszystkich dzieci, które bywają w naszym domu. Najczyściej Knedle tradycyjne z truskawkami podaje się ze śmietaną i cukrem.
Pyzy, pyzy jak wszytskie was pyzy zjadać chcę ;) Mam słabość do pyz, moja rodzina ma słabość do pyz i minimum raz w miesiącu robimy takie domowe ziemniaczane pyzy, które podajemy z cebulka przyrumieniona na oleju lub sosem grzybowym.
Kopytka z sosem Trzeba przyznać, że Kopytka z sosem są jednym z najbardziej znanych przepisów kuchni polskiej. Podawane na stołach na co dzień i od święta cieszą smakiem i pozwalają pysznie najeść się i zdrowo.
Kopytka ze szpinakiem lubię ze względu na kolor i smak. Moja rodzina tez za nimi przepada, dodatkowo jest to da mnie kolejna okazja aby włączyć więcej chlorofilu do naszej codziennej diety.
Smacznego życzę!
zrobiłam dzisiaj, bardzo dobre:-)
Z morelami też dobre, a morele już na wyczerpaniu…!
morele…piękny pomysł!
Lubię przygotowywać posiłki z Twoich przepisów
tak jak ciasta ze śliwkami tak i knedle lubię – pyszne i pożywne a syte niesamowicie – do tego polewam śmietanką i posypuję cukrem:)
OLGA, a zamiast mąki pszennej jaką można dodać na diecie bezglutenowej i bez białka mleka krowiego?
marlena – właśnie lepię knedle bezglutenowe, przepis w poniedziałek powinien się ukazać :)
Olga robiłam już Twoje knedle z truskawkami – genialne. Powiedź mi tylko ile mniej więcej gramów ziemniaków wychodzi po ugotowaniu? Albo czy te 1,5 kg to jest waga już po obraniu? Obieram ziemniaki wyjątkowo grubo:) i nie wiem czy ostanio zachowałam właściwe proporcje.
asia – u mnie przed obraniem, ja obieram skrobakiem do marchwi tak na oko 1,1 – 1,2 powinno zostać :)
hej OLga czy jest juz moze przepis na knedle bezglutenowe ?:0