Kopytka z kaszy jaglanej bezglutenowe, bez białek mleka i tłuszczy zwierzęcych pojawiają się na naszym stole całkiem często. Pisałam już wiele razy, że lubimy kluski, dlatego wszelkie kopytka, kartacze, leniwe i pierogi cieszą się u nas zawsze dużym powodzeniem. Odkąd w gotuje bezglutenowo muszę, zmieniać przepisy i dostosowywać je do naszych potrzeb i możliwości. Pokazywałam już naście przepisów na kluski jaglane, bezglutenowe, ziemniaczane i inne. Ale koparka jaglane, czyli przygotowane z kaszą jaglana są dobrym sposobem na przemycenie tej kaszy dzieciom, które jaglanki nie lubią. Wczoraj przygotowałam moje kopytka z kaszy jaglanej. Z podanej porcji wyszło całkiem duże sito klusek, które zjedliśmy w 5 osób – dwie dorosłe i trójka dzieci. Dorośli zjedli z cebulka smażona na oleju i odrobiną aromatu wędzarniczego, dzieciaki jak zawsze z jogurtem waniliowym sojowym. Nie wiem dlaczego, czy to kopytka, czy kluski czy leniwe zawsze wybierają jogurt sojowy. Masz ci los, kopytka z kaszy jaglanej poszły prawie wszystkie i niewiele zostanie do odsmażenia na kolację. A jakie są Twoje ulubione kluski?
Kopytka z kaszy jaglanej
Kopytka z kaszy jaglanej – składniki:
- 1,5 kg mączystych ziemniaków
- 3 szklanki ugotowanej kaszy jaglanej (1 szklanka kaszy + 2,2 szklanki wody)
- 1 i 1/3 szklanka mąki owsianej lub ryżowej (może być pszenna – 1,5 szklanki). Ja robię z owsianą, bo pasuje mi najbardziej do klusek.
- 1 szklanka skrobi ziemniaczanej, tapioki lub kukurydzianej (w przypadku gdy robicie kopytka z pszenicą to ½ szklanki skrobi)
- olej i sól do wody do gotowania
Kopytka z kaszy jaglanej – przygotowanie:
- Ziemniaki gotuję w mundurkach.
- Gotuję 1 szklankę kaszy jaglanej zgodnie z przepisem: jak ugotować kaszę jaglaną.
- Gorące ziemniaki i ugotowaną kaszę przepuszczam przez praskę do ziemniaków i zostawiam do wystudzenia.
- Gdy masa jest jeszcze ciepła ale nie gorąca dodaje maki i szybko wyrabiam ciasto. W dłoniach kształtuje wałeczki i kroje kluski.
- Wkładam kluski do osolonego wrzątku, delikatnie mieszam i gotuję 1 minutę od wypłynięcia.
Zobacz również moje inne przepisy na
KOPYTKA, PYZY, PIEROGI i KLUSKI
Kluski z buraków
Knedle z jabłkami moje knedle jaglane
Kluski kładzione z serka. Takie kluski robiła mi mama gdy byłam mała dziewczynką. Można prygotować je z serka waniliowego takiego homogenizowanego lub sera trzykrotnie mielonego. W obu przypadkach są bardzo smaczne. Kluski kładzione tradycyjne, takie jakie przygotowywała moja babcia i mama. Z jajkiem, mąką pszenną i woda. Do zrobienia w kilka chwil, prosty i sprawdzony od pokoleń przepis na Kluski kładzione
Kluski śląskie z sosem grzybowym
Kluski śląskie – kluski z dziurką
Kluski śląskie – kluski z dziurką To podstawowy przepis na kluski śląskie tak, aby każdy mógł je przygotować w prosty i szybki sposób. Kluski śląskie czyli tradycyjne kluski z dziurką. U mnie są to kluski bezglutenowe! Pyszne i proste do zrobienia. Polecam bardzo ten przepis na Kluski śląskie.
Knedle z truskawkami to klasyczny smak lata. Znają je duzi i mali. Knedle z truskawkami znam od dziecka, lubię je od dziecka i przygotowuję dla wszystkich dzieci, które bywają w naszym domu. Najczyściej Knedle tradycyjne z truskawkami podaje się ze śmietaną i cukrem.
Pyzy, pyzy jak wszytskie was pyzy zjadać chcę ;) Mam słabość do pyz, moja rodzina ma słabość do pyz i minimum raz w miesiącu robimy takie domowe ziemniaczane pyzy, które podajemy z cebulka przyrumieniona na oleju lub sosem grzybowym.
Kopytka z sosem Trzeba przyznać, że Kopytka z sosem są jednym z najbardziej znanych przepisów kuchni polskiej. Podawane na stołach na co dzień i od święta cieszą smakiem i pozwalają pysznie najeść się i zdrowo.
Kopytka ze szpinakiem lubię ze względu na kolor i smak. Moja rodzina tez za nimi przepada, dodatkowo jest to da mnie kolejna okazja aby włączyć więcej chlorofilu do naszej codziennej diety.
Smacznego życzę!
Ziemniaczane mojej mamy!!!
śląskie
kopytka!
Wspaniałe kopyteczka na moją listę do zrobienia :) Kasza jaglana, jest niesamowita. Prażona na sucho w garnku potem przyrządzana w sposób jaki mamy ochotę ma właściwości wspomagające profilaktykę zdrowotną w czasie okresu przeziębień i grypy, bo ma właściwości wysuszające organizm z niechcianych śluzów :)
P.S. Dzięki Olgo, że napisałaś w przepisie na ile osób jest przepis :* Jesteś mistrzem :)
MartaSamanta – hahaha staram się ;) :D
Sa przepyszne u nas tez czesto sa zjadane ;)
Aaa moje ulubione kluski to leniwe z bułką tartą lub posypane zmiażdżonymi migdałami z cynamonem zamiast bułki, taka wersja zdrowsiejsza :) :) Mniam! Takie delikatne są, że aż się czuje jakbym jadła pianki…
A u mnie tradycyjne ;-)
Ewa ED – nooooo piękne!
Zycia nie starczy na wyprobowanie tych Pani wszystkich cudnych przepisow… dziekuje :-)