Lubicie kopytka ze szpinakiem. Od czasu do czasu lubię urozmaicić domowe kluski, tak aby zmieniły kolor i smak. Jak zrobić kopytka ze szpinakiem klasyczne i bezglutenowe? Zastanawialiście się kiedyś? Ha! Pytania o to, jak zrobić kolorowe kopytka i jak zrobić domowe kluski wszelakiej maści wyjątkowo często pojawiają się w mojej korespondencji z czytelnikami. Widzę, że więcej osób lubi kluskowe dania, dzień bez ciepłego posiłku, dniem straconym jak to zwykło się mówić u mnie w domu :D A ja mam dzisiaj pytanie za 100 punktów, bo wczoraj miałam dzień kopytek, zrobiłam kopytka ze szpinakiem, kopytka z marchwią oraz kopytka z burakami :D Zaszalałam, jak to lubię najbardziej i mam w zwyczaju ;) Na które z z nich macie największą ochotę? A jakie są wasze ulubione kluski?
Jak zrobić kopytka ze szpinakiem tradycyjne
Składniki klusek kopytka ze szpinakiem:
- 1 kg ugotowanych ziemniaków
- 300 g szpinaku
- 2,5 szklanki mąki pszennej (plus, minus, jeśli potrzeba więcej)
- 3 czubate łyżki mąki ziemniaczanej
- 2-3 jaja (opcjonalnie ja często ich nie dodaję)
- szczypta soli
Przygotowanie klusek kopytka ze szpinakiem:
- Ziemniaki obieram, gotuję i studzę. Przepuszczam przez prasę lub maszynkę.
- Szpinak smażę na patelni do czasu, aż zrobi się cuchy a cała woda odparuje. Odciskam go jeszcze w dłoniach, przekładam do miski i rozdrabniam blenderem. Im suchszy szpinak, tym lepiej.
- Ziemniaki łączę ze szpinakiem, mąką pszenną, mąką ziemniaczaną, jajkami (opcjonalnie) i wyrabiam delikatne ciasto.
- Odrywam porcje ciasta i formuję cienkie wałki. Nożem odcinam kluski około 3 cm szerokości. Jeśli ciasto się lepi podsypuję je dodatkowo mąka pszenną lub mąką ziemniaczaną.
- Kopytka gotuję w osolonej wodzie. Od wypłynięcia około 1 minutę.
- Wyławiam łyżką cedzakową i podaję.
Jak zrobić kopytka ze szpinakiem bezglutenowe
Składniki klusek kopytka bezglutenowe ze szpinakiem:
- 1,5 kg obranych żółtych ziemniaków
- 300 g szpinaku
- 2,5 szklanki mąki z białego ryżu lub owsianej
- 3 łyżki skrobi ziemniaczanej
Przygotowanie klusek – kopytka ze szpinakiem bezglutenowe:
- Obrane ziemniaki gotuję w osolonej wodzie i studzę. Do dalszej pracy muszą być zupełnie zimne, w innym razie będą wciągały mąkę jak gąbka. Ziemniaki przepuszczam przez prasę lub maszynkę.
- Szpinak smażę na patelni do czasu, aż zrobi się cuchy a cała woda odparuje. Odciskam go jeszcze w dłoniach, przekładam do miski i rozdrabniam blenderem. Im suchszy szpinak, tym lepiej.
- Ziemniaki łączę ze szpinakiem, mąką ryżową lub owsianą, mąką ziemniaczaną i wyrabiam delikatne ciasto. Nie za długo, wystarczy do połączenia się składników.
- Odrywam porcje ciasta i formuję wałki. Nożem odcinam kluski około 3 cm szerokości. Jeśli ciasto się lepi podsypuję je dodatkowo mąką.
- Kopytka gotuję w osolonej wodzie. Od wypłynięcia około 1 minutę.
- Wyławiam łyżką cedzakową i podaję.
Zobacz również moje inne przepisy na
KOPYTKA, PYZY, PIEROGI i KLUSKI
Kluski z buraków
Knedle z jabłkami moje knedle jaglane
Kluski kładzione z serka. Takie kluski robiła mi mama gdy byłam mała dziewczynką. Można prygotować je z serka waniliowego takiego homogenizowanego lub sera trzykrotnie mielonego. W obu przypadkach są bardzo smaczne. Kluski kładzione tradycyjne, takie jakie przygotowywała moja babcia i mama. Z jajkiem, mąką pszenną i woda. Do zrobienia w kilka chwil, prosty i sprawdzony od pokoleń przepis na Kluski kładzione
Kluski śląskie z sosem grzybowym
Kluski śląskie – kluski z dziurką
Kluski śląskie – kluski z dziurką To podstawowy przepis na kluski śląskie tak, aby każdy mógł je przygotować w prosty i szybki sposób. Kluski śląskie czyli tradycyjne kluski z dziurką. U mnie są to kluski bezglutenowe! Pyszne i proste do zrobienia. Polecam bardzo ten przepis na Kluski śląskie.
Knedle z truskawkami to klasyczny smak lata. Znają je duzi i mali. Knedle z truskawkami znam od dziecka, lubię je od dziecka i przygotowuję dla wszystkich dzieci, które bywają w naszym domu. Najczyściej Knedle tradycyjne z truskawkami podaje się ze śmietaną i cukrem.
Pyzy, pyzy jak wszytskie was pyzy zjadać chcę ;) Mam słabość do pyz, moja rodzina ma słabość do pyz i minimum raz w miesiącu robimy takie domowe ziemniaczane pyzy, które podajemy z cebulka przyrumieniona na oleju lub sosem grzybowym.
Kopytka z sosem Trzeba przyznać, że Kopytka z sosem są jednym z najbardziej znanych przepisów kuchni polskiej. Podawane na stołach na co dzień i od święta cieszą smakiem i pozwalają pysznie najeść się i zdrowo.
Kopytka ze szpinakiem lubię ze względu na kolor i smak. Moja rodzina tez za nimi przepada, dodatkowo jest to da mnie kolejna okazja aby włączyć więcej chlorofilu do naszej codziennej diety.
Smacznego życzę!
Przepisy są tak fajne , że można spokojnie przymknąć oko na wpadki gramatyczne lub literówki. ;)
Olga dziękuję za przepis na sobotni obiadek…. Mniam
Ale zbieg okoliczności! My dziś właśnie mini kopytka szpinakowe z zupą dyniową na obiad mamy :D
klaudynas – podgotować zdecydowanie :D
Hanna Sawicka – nie wiem z czym masz problem …
Suchszy – stopień wyższy od przymiotnika suchy
Część mowy: przymiotnik
Typ stopniowania: stopniowanie regularne
» stopień równy: suchy
» stopień wyższy: suchszy
» stopień najwyższy: najsuchszy
Patrycja – spróbuję :D
Hehe, a u mnie z brokułem. Śmy się zgrały
LUBIę..
Hanna Sawicka –
Po pierwsze !
Po drugie skoro istnieje słowo 'suchszy’ choćby dopuszczalnie w grach i znajduje się w słownikach to weź się weź i idź sprawdź czy Cię nie ma gdzieś indziej ;)