Kotlety z jajek są mniej popularne od klasycznych jajek faszerowanych, a szkoda, bo urzekają smakiem, aromatem i wyglądem. Był czas, że przygotowywałam je bardzo często, nie zważając na porę roku czy uroczystości. Ja i moi goście nie mogliśmy się im oprzeć. Smażyłam je na bieżąco, żeby były ciepłe lub całą partie podgrzewałam na natłuszczonej blasze w dobrze rozgrzanym piekarniku. Kotleciki z jajek, nazywane są u mnie w domu wielkanocnymi placuszkami jajecznymi, bo mniej więcej, właśnie wtedy powstały i pierwszy raz podałam je na świąteczny stół. Najlepiej smakują na ciepło. Usmażone i ułożone na papierze do pieczenia potrzebują około 15 minut w nagrzanym piekarniku, aby osiągnąć odpowiednią temperaturę. Pachną i smakują wspaniale. Zawsze znajdują masę chętnych, zwłaszcza wśród wielbicieli jajecznych smaków. Czasami pozostawało ich kilka, wtedy wkładałam kotleciki w podgrzane bułki z sowita ilością majonezu, łyżką chrzanu i rzeżuchą, oj wtedy to powstawały mega smaczne wegetariańskie burgery, które można było zabrać ze sobą nawet na spacer do lasu, taki pierwszy, wiosenny w delikatnych promieniach słońca. Nie wiem, ale jedzenie na łonie natury zawsze miało dla mnie jakąś magię i tam wszystko smakowało o niebo lepiej niż w domu. Kiedyś pokazywałam również kotlety z jajek z e szczypiorkiem i wędzonym boczkiem. To dobra propozycja dla tych, którzy bez mięsa obyć się nie mogą lub nie chcą.
Przepis na Kotlety z jajek
Składniki dania: Kotlety z jajek
• 4 nieduże ziemniaki
• 10 jajek
• 2 malutkie pęczki szczypiorku lub jeden większy
• 2 średnie cebule
• 1 łyżeczka soli
• szczypta czarnego pieprzu
• bułka tarta z glutenem lub bezglutenowa do obtoczenia kotlecików
• oliwa do smażenia
• natka pietruszki lub koperek do ozdoby
Przygotowanie dania: Kotlety z jajek
1. Ziemniaki gotuję w mundurkach i studzę. To zadanie można wykonać dnia poprzedniego, tak samo jak ugotowanie ośmiu jajek na twardo. Jajka obieram ze skorupek i rozdrabniam.
2. Ziemniaki obieram z łupinek i przepuszczam przez prasę. Można je również pognieść lub zetrzeć na tarce.
3. Cebulkę siekam w drobną kostkę i podsmażam na złoto. Gdy wszystko jest gotowe, w dużej misce mieszam rozdrobnione ziemniaki z podsmażoną cebulką, ugotowanymi jajkami, szczypiorkiem, solą, pieprzem, dwoma surowymi jajkami i odstawiam na minimum dziesięć minut.
4. Formuję niewielkie kotleciki, posypuję bułką tartą i smażę na rozgrzanym tłuszczu. Podaję na ciepło.
Zobacz również przepisy na omlety, jajecznice i jajka:
Jak zrobić przepis jajecznica z pomidorami
Jak zrobić jajecznicę z cebulą
Jak zrobić przepis jajecznica z kurkami
Jak zrobić przepis jajecznica z szynką
Jak zrobić omlet ze szpinakiem
Jajka faszerowane odsmażane z boczkiem i cebulką są świetną ciepłą przystawką na imieninowym urodzinowym lub świątecznym stole.
Jajka faszerowane na zimno. Jako jedne z jajek faszerowanych będą smakowały gościom i domownikom.
Jak zrobić przepis jajecznica ze szpinakiem
Jak zrobić przepis jajecznica z łososiem
Jak zrobić omlet z kurkami taki soczysty, miękki, pachnący grzybami i lasem? Jeśli lubicie kurki, to ten przepis jest dla was!
Jak zrobić jajka sadzone na bekonie
dziekuję, pierwszy raz mi wyszyły! Kotlety pierwsza klasa!
A jak nie mogę cebuli (szczypiorku, pora… – taka moja „uroda”) – to czym proponujesz to zastąpić? brzmią tak smakowicie….
Monika – może pietruszka lub koperkiem?
Olga a jak pieczesz kotlety jajeczne w piekarniku czy też smaruje je olejem czy nie trzeba?
A co do omlet na słodko to dajesz cukier do przygotowana go ciasta czy potem cukru jesz bo w przepisie nie ma nic o cukrze a są na słodko.
Bożena – ja raczej nie piekę w piekarniku wolę wszelakie kotlety smażone niż pieczone. Omlet jemy z cukrem pudrem lub miodem ale nie słodzę ciasta.