Kuchnia mojej mamy to kotlety mielone tradycyjne i schabowe. Wolałam kotlety mielone tradycyjne niż schabowe, zwłaszcza te z kością budziły u mnie lęk. Gdy nie robiła mama mielonych na obiad, w zamian pojawiały się pulpety gotowane jako lżej strawne i bardziej dietetycznie. Pamiętam doskonale sznycle cielęce, zrazy zawijane, bitki wołowe a także gulasze wieprzowe. W moim domu jadało się tradycyjnie, tak po polsku. Zobacz inne moje przepisy na kotlety. A czy TY lubisz kotlety mielone? Mama nie była fanką gotowania ani jakiegoś specjalnego eksperymentowania z jedzeniem. W sumie nie wiem po kim mi się to wzięło, że dwa dni z rzędu nie mam ochoty na to samo jedzenie. Dodatkowo, dla mnie mięso może nie istnieć, ale doskonale wiem, że 97% Polaków jada mięso, więc specjalnie dla moich czytelników zrobiłam kotlety mielone tradycyjne.
KOTLETY MIELONE TRADYCYJNE
KOTLETY MIELONE TRADYCYJNE – składniki:
- 1 kg mięsa wieprzowego z łopatki lub szynki
- 3 cebule
- 2 jajka (opcjonalnie, można pominąć jeśli masz alergie na jajka)
- sól i czarny pieprz do smaku
- 2 namoczone w mleku bułki kajzerki (uwaga bezglutenowy wybierają bułkę bezglutenową)
- 2-3 łyżki bułki tartej pszennej lub bezglutenowej
- olej lub smalec do smażenia
- 1 szklanka mleka lub wody
KOTLETY MIELONE TRADYCYJNE – przepis:
- Cebulę obieram, kroję w kostkę i podsmażam na złoto na patelni z łyżką masła lub oleju.
- Kajzerki moczę w mleku, odciskam w dłoniach.
- W maszynce do mielenia mięsa nakładam średnie lub drobne sito mielę mięso z odciśniętymi bułkami.
- Do miski wkładam mięso mielone, podsmażoną cebulę, wbijam jajka, doprawiam 2 łyżeczkami soli i 1/2 łyżeczki pieprzu. Dodaję 2-4 łyżki bułki tartej i dokładnie mieszam dłonią, wyrabiając mięso, aż stanie się kleiste. Może to zająć kilka minut.
- Formuję w zmoczonych dłoniach nieduże kotlety, obtaczam w bułce tartej i smażę na patelni z obu stron. I takie kotlety można podawać, chociaż ja jestem przyzwyczajona do późniejszego ich duszenia, co jeszcze sprawia, że są bardziej wilgotne i delikatne.
- Usmażone kotlety przekładam do garna, dodaję 2 łyżki masła i odrobinę wody. Przykrywam garnek pokrywką i duszę na małym ogniu przez około 15 minut.
KOTLETY MIELONE przepisy
są soczyste i stanowią smaczną odmianę dla klasycznych kotletów mielonych. Takie kotlety mielone często podają babcie.
to absolutna klasyka kuchni domowej, polskiej. Takie kotlety mielone z cebulą są chyba jednymi z najpopularniejszych kotletów mielonych.
są świeże w smaku, soczyste i smaczne. Podane w ten sposób zaskakują i często nawet osoba jedząca nie ma pojęcia, że w kotletach jest ketchup. Za to mówi, że są bardzo smaczne.
są znane mi z dzieciństwa. Pamiętam, że takie kotlety mielone z koperkiem przygotowywała dla mnie moja babcia, potem mama.
Kotlety mielone tradycyjne są dla mnie wspomnieniem domu moje mamy, kuchni babci i rodzinnych obiadów.
Kotlety mielone z mięsa wołowego
Tak
A u mnie kotlety mielone z amarantusem ;-) Zapraszam do siebie jakby się komuś znudziły te tradycyjne!
Uwielbiam :-)
Kotlet mielony młode ziemniaczki z pietruszką oblane tłuszczykiem 2/3 liście sałaty jako spód talerza kapusta kiszona lub świeża z dodatkiem rzodkiewki i kompot
Jadam mięso, ale najbardziej lubię kotlety mielone z fasoli czerwonej. Przepis dokładnie taki sam, jak mojej mamy na tradycyjne mięsne, ale z fasolą właśnie i łyżeczką majonezu i kilkoma plastrami podrumienionych pieczarek. Fajne też są kotlety z topinamburu, podobnie wykonane.
Na pewno spróbuję zrobić to sama. Czy się uda? Zobaczymy.
Dobry przyjaciel zrobił mi te kotlety i jestem zachwycona leżąc w domu chora, że takie dobre jedzenie w internecie się w przepisach pojawia i facet dał rade sam zrobić :D