KOTLETY MIELONE Z MAJONEZEM
Znacie przepis na kotlety mielone z majonezem? Ile domów tyle przepisów na mielone, dzisiaj kotlety mielone z majonezem i z musztardą, ale to opcjonalnie. Na razie pozostańmy przy opcji majonezowej. Jeśli zastanawiacie się po co dodawać do mięsa majonez to już mówię a właściwie piszę. Majonez w kotletach sprawia, że są one delikatne w smaku, soczyste, bardziej miękkie i mają lepszą strukturę. Więc jeśli masz ochotę cieszyć się smakiem pysznych i soczystych kotletów mielonych z majonezem, to zdecydowanie polecam ten przepis do wykorzystania. Mięso może być wieprzowe, drobiowe, z indyka lub kurczaka. Sprawdza się dobrze mieszane ale to już kwestia gustu.
Wspaniały przepis na wspaniałe kotlety mielone z majonezem mam od mojej teściowej. Ona potrafiła zaskoczyć prostotą dań ale też smakiem, które z nich wydobywała. Często u niej pojawiały się kotlety mielone z majonezem i musztarda na przykład i kotlety schabowe moczone w mleku z cebulą przed smażeniem. Dla mnie była to nowość ale co jak co, kotlety mielone i schabowe zna każdy Polak. Notabene ciekawa jestem, które Ty wolisz? Niby nie trzeba wybierać ale zawsze są jakieś preferencje. Ja dzisiaj zapraszam was na domowe, tradycyjne z przepisu sprzed lat kotlety mielone z majonezem z mięsa wieprzowego lub mieszanego drobiowego.
KOTLETY MIELONE Z MAJONEZEM
KOTLETY MIELONE Z MAJONEZEM – składniki:
- 1 kg mięsa wieprzowego z łopatki lub szynki
- 3 cebule
- 2 jajka (opcjonalnie, można pominąć jeśli masz alergie na jajka)
- 4 łyżki majonezu (nie żałuj)
- sól i czarny pieprz do smaku
- 2 namoczone w mleku bułki kajzerki (uwaga bezglutenowy wybierają bułkę bezglutenową)
- 2-3 łyżki bułki tartej pszennej lub bezglutenowej
- olej lub smalec do smażenia
- 1 szklanka mleka lub wody
KOTLETY MIELONE Z MAJONEZEM – przepis:
- Cebulę obieram, kroję w kostkę i podsmażam na złoto na patelni z łyżką masła lub oleju.
- Kajzerki moczę w mleku, odciskam w dłoniach.
- W maszynce do mielenia mięsa nakładam średnie lub drobne sito mielę mięso z odciśniętymi bułkami.
- Do miski wkładam mięso mielone, podsmażoną cebulę, wbijam jajka, doprawiam 2 łyżeczkami soli i 1/2 łyżeczki pieprzu. Dodaję 2-4 łyżki bułki tartej, majonez i dokładnie mieszam dłonią, wyrabiając mięso, aż stanie się kleiste. Może to zająć kilka minut.
- Formuję w zmoczonych dłoniach nieduże kotlety, obtaczam w bułce tartej i smażę na patelni z obu stron. I takie kotlety można podawać, chociaż ja jestem przyzwyczajona do późniejszego ich duszenia, co jeszcze sprawia, że są bardziej wilgotne i delikatne.
- Usmażone kotlety przekładam do garna, dodaję 2 łyżki masła i odrobinę wody. Przykrywam garnek pokrywką i duszę na małym ogniu przez około 15 minut.
- Kotlety mielone z majonezem są delikatne, soczyste i pyszne!
Shinet napisał
zapowiadają się świetnie!
Karolina napisał
Zrobiłam z twojego przepisu kotlety mielone. Dodałam do oryginalnego przepisu trzy kawałki pietruszki, łyżkę kopru. Kobieto- robiłam je pierwszy raz. Nie wyobrażasz sobie, jakie zachwycenie malowało się na twarzach moic domowników. Były przepyszne, bajeczne, magiczne, prze przepyszne. Nie potrafię określić tego inaczej. Jesteś cudotwórczynią . To co właśnie zjadłam było magiczne i tak pyszne.
Podałam je ze śląskimi kluskami też z bloga . Pycha. Pycha. Pycha!
Wika napisał
świetny przepis jak zawsze!
Marta napisał
mój ulubiony przepis na kotlety mielone!!
Marysia napisał
klasyka gatunku :)
Justyna napisał
Urok tkwi w prostocie, a przyznam szczerze, że nie jadłam takich kotletów wieki :)
Lena napisał
Klasyka- najlepsza.Wygladaja smakowicie i zapewne takie sa.
Kasia napisał
Dokładnie klasyka, u mnie są często bo jest to jedno z niewielu dań które jada moja córka :) Żeby nie było monotonnie to zwykle kotletów smażę więcej i na drugi dzień te co zostaną też duszę, ale troszkę inaczej, nauczyłam się od mamy:) Na ok. 6 sztuk usmażonych koteletów. Podsmażam jedną cebulę pokrojoną w kostkę, dodaje do kotletów. Podlewam je wodą, tak aby były przykryte. Dodaję liść laurowy, ziele angielskie, kilka ziaren pieprzu, kilka suszonych grzybków oraz jedną marchewkę pokrojoną w talarki. Całość duszę, aż grzybki i marchew będzie miękka. Rozprowadzam 1 łyżkę mąki i zagęszczam sos. Można wcinać z kaszą gryczaną i ogórkiem. Pycha :) Swoją droga muszę przepis podać u siebie :) Pozdrawiam
Ania napisał
Przepis wypróbowałam. I kotlety wyszły przepyszne:)!!
Justyna napisał
Dziś zrobiłam według tego przepisu. Wyszły pysznie. Do tego ziemniaczki piure i buraczki