KOTLETY MIELONE Z SUROWĄ CEBULĄ
No to szał, przygotowałam dzisiaj kotlety mielone z surową cebulą. Co prawda, moja mama przygotowywała kotlety mielone z cebulą smażoną, ale moja teściowa robiła kotlety mielone z surową cebulą. Ja zdaję sobie doskonale sprawę, że kotlety mielone są typowym daniem polskim. Ile domów, tyle przepisów na idealne domowe kotlety mielone. Najczęściej dodaje się do mięsa mielonego wołowego, wieprzowego, drobiowego lub mieszanego po prostu usmażoną cebulę. Wielu moich czytelników dodaje cebulę surową, zmieloną razem z mięsem mielonym, oraz bułkę namoczoną w mleku lub wodzie. Czasami dodaje się również jajko surowe i trochę bułki tartej. To taki klasyczny przepis na kotlety mielone. Zawiera one właśnie surową cebulę zmieloną w maszynce do mięsa. Ponieważ ja zdecydowałam się na zmielenie karkówki wieprzowej, to zmielenie porcji cebuli nie było żadnym problemem. Jednak do masy mięsnej nie dodałam ani bułki tartej, ani namoczonej w mleku lub wodzie bułki. Zdecydowałam się na dolanie porcji wody, ponieważ po wyrobieniu masa mięsna na kotlety, miała idealną konsystencję. Gdyby ktoś się mnie pytał, jaka jest idealna konsystencja, to powiem wam tak: powinno łatwo się kształtować kotlety, powinny się lekko rozpływać w wilgotnych dłoniach i ładnie przylegać do patelni. Podstawowa zasada jest taka, masa mięsna, nie powinna być ani zbyt twarda, ani zbyt miękka. Tu trzeba sprawę samemu wyczuć. Jeśli dodacie za dużo bułki tartej do wnętrza lub jajek, to kotlety będą po prostu twarde. Tak samo się będzie działo, jeśli użyjecie samego chudego mięsa, wtedy kotlety mielone będą po prostu suche i twarde. I najbardziej idealne mięso, jest takie, jeśli zawartość tłuszczu wynosi około 20– do 25% w masie całkowitej. Do tego celu idealnie sprawdzi się łopatka wieprzowa, karkówka wieprzowa, chude mięso z boczku bez kości i skóry. Oczywiście także szynka wieprzowa do kompletu. Ja zdecydowałam się na zmielenie po prostu karkówki wieprzowej. Nie była ona tłusta, mam wrażenie ze zawierała około 20% tłuszczu. To idealna proporcja do kotletów mielonych, ponieważ wtedy zachowują one swoją soczystość i kształt. Kotlety mielone z surową cebulą są takim klasycznym daniem polskim. Mama nauczyła mnie, aby kotlety mielone smażyć ze złotą cebulą, czyli taką, usmażoną wcześniej na maśle lub oleju. Wiele lat temu moja teściowa smażyła kotlety mielone z cebulą surową. I trzeba przyznać, że mają one zupełnie inny smak, niż kotlety mielone z cebulą usmażoną. Tu nie ma co się oszukiwać, różnica jest duża. Są wielbiciela takiej ,i takiej opcji. Dzisiaj zapraszam na kotlety mielone surową cebulą, takie jakie kiedyś smażyła moja teściowa i podawała mi, gdy przychodziłam do niej na obiad rodzinny.
KOTLETY MIELONE Z SUROWĄ CEBULĄ
KOTLETY MIELONE Z SUROWĄ CEBULĄ – składniki:
- 1 kg mięsa mielonego wieprzowego z łopatki lub szynki (może być też pół, na pół mięso mielone wieprzowe i mięso drobiowe)
- 3 cebule
- 120 ml zimnej wody
- sól i czarny pieprz do smaku
- 1 szklanka bułki tartej tradycyjnej lub bezglutenowej do obtaczania
- olej, masło lub smalec do smażenia
KOTLETY MIELONE Z SUROWĄ CEBULĄ – przygotowanie:
- 1. Cebulę obieram, kroję piórka.
- W maszynce do milenia mięsa mielę mięso z karkówki i dodaję cebulę do zmielenia.
- Do miski wkładam mięso mielone, cebulę, doprawiam 2 łyżeczkami soli i 1/2 łyżeczki pieprzu. Dodaję wodę i mieszam dłonią, wyrabiam mięso, aż stanie się kleiste. Może to zająć kilka minut.
- Formuję w zmoczonych dłoniach nieduże kotlety, obtaczam w bułce tartej i smażę na patelni z obu stron po kilka minuta z każdej strony na małym gazie.
- Kotlety mielone z surową cebulą podaję najchętniej z ziemniakami i buraczkami lub dowolną surówką.
Kasia napisał
Miesio wieprzowe, cebula, bułka nasączona w wodzie, jajko, sól i pieprz + bułka tartą do obtoczenia
Tomasz napisał
Lubię kaszę jęczmienna ugotowaną dodać. Odrobina 50 może 100 g. Uwielbiam. Reszta to klasycznie.
Anastazja napisał
U babci zawsze był koperek i czosnek 😋
Ade napisał
Bulla namoczona w mleku, surowa cebula, jajko, pieprz i sól.
Inna napisał
Mięso +cebula +bazylia. Czasem czerstwa bułka nasiaknjeta mlekiem
Małgorzata napisał
Kiedyś czytałam, że Szwedzi dodają zamiast bułki ugotowane ziemniaki przeciśnięte przez praskę. Ja często dodaje razowy chleb zamiast bułki. 😋
Agata napisał
Zawsze dodaje natkę pietruszki i koperek, surową cebulę,jajko, bułkę tartą.
Czasem gdy robię wariację mielonego ścieram marchewkę albo korzeń pietruszki😉
Izabela napisał
Musztarda, wędzona papryka mielona, czosnek
Agata napisał
Ooo, klasyczne to bez jajka ?? Pieczarki czasem albo zielona pietruszka. Ale zawsze z jajkiem i namoczoną bułką.
Paulina napisał
Dodaje do mięsa fetę 🙂