Kotlety z kaszy jaglanej i kalafiora
Lubię dania warzywne, nie da się ukryć. Kotlety z kaszy jaglanej i kalafiora smażę dość często. Pokazywałam już bardzo dużo różnych przepisów na kotlety warzywne, teraz przyszedł czas na wersję kotletów z kaszą jaglaną i curry. Są żółte, wyraziste w smaku i aromatyczne. Bardzo lubimy je na ciepło, na zimno, z surówką, w kanapkach, dosłownie w każdej postaci znajdują się na nie amatorzy. Kasza jaglana jest bardzo zdrowa, do tego przekonywać nikogo nie trzeba, kalafior również a jako niskokaloryczne warzywo robrze współgra z dietami. Przepis na kotlety z kaszy jaglanej i kalafiora są dowodem na to, że można zjeść tanio, smacznie i zdrowo równocześnie.
Przepis na Kotlety z kaszy jaglanej i kalafiora
Kotlety z kaszy jaglanej i kalafiora – składniki:
- 1 szklanka kaszy jaglanej
- 2,5 szklanki wody
- 1 mały kalafior
- 3 nieduże cebule
- 1 spory pęczek natki pietruszki
- 1,5 łyżki – 2 łyżek curry łagodnego
- 3 czubate łyżki mąki ziemniaczanej
- 2/3 szklanki płatków jaglanych (mogą być również ryżowe)
- 1 ząbek czosnku
- 1 łyżeczka tartego korzenia imbiru (my bardzo lubimy imbir i garangal, dlatego dodaję go do wielu dań)
- kilka szczypt soli i kolorowego pieprzu mielonego
- olej do smażenia
- kaszka kukurydziana błyskawiczna lub bułka tarta do obtoczenia
Kotlety z kaszy jaglanej i kalafiora – przepis:
- Cebule obieram i rozdrabniam w malakserze. Wrzucam na patelnię z kilkoma łyżkami oleju i podsmażam. W tym czasie, obieram kalafiora z zewnętrznych liści, rozdrabniam w malakserze lub drobno szatkuję nożem. Dodaję do cebuli i podsmażam razem przez około 5 minut.
- Kaszę jaglaną wsypuję na sito i płuczę pod wodą, najpierw zimną, potem maksymalnie ciepłą. Można też przelać wrzątkiem. Zagotowuję 2,5 szklanki wody, wsypuję kaszę i gotuję około 20 minut.
- W misce łączę cebulę z kalafiorem z kaszą jaglaną, lekko studzę. Dodaję mąkę, płatki jaglane i przyprawy. Mieszam łyżką drewniana. Na koniec dodaję poszatkowaną pietruszkę i lepię kotlety. Obtaczam w kaszce kukurydzianej i smażę na złoto z obu stron na patelni.
Ewa napisał
A można czymś zastąpić płatki ryżowe/jaglane?
Olga Smile napisał
Ewa – płatkami owsianymi, kukurydzianymi itd.
Anna napisał
Czy płatki jaglane czy inne są tutaj konieczne? I imbir?
Olga Smile napisał
Anna – trzeba masę zagęścić :)
rrrr napisał
Świetny pomysł miałaś Olu, dziekuję bardzo!
Alicja napisał
Na jakim oleju najczęściej smaży Pani tego typu potrawy?
Olga Smile napisał
Alicja – różnie, słonecznikowy, rzepakowy, ekologiczny do smażenia.
Alicja napisał
Super, jutro będę robiła, mam wszystkie składniki i olej rzepakowy, chociaż czasem używam masła klarowanego, dlatego pytałam. Zastanawiam się jeszcze w czym obtoczyć kotlety, bo pszenicy nie używam ani kukurydzy, a gryka ma dominujący smak. Kiedyś próbowałam w sezamie itp., ale szybko mi się przypalał (u Pani na zdjęciu też kotlety są ciemne, a tego się zawsze boję, bo wszystko co lekko opalone, przypalone ponoć jest niezdrowe i wydziela związki rakotwórcze? To już tak tylko w ramach dyskusji, bo nie chcę się do niczego przyczepić, kotlety i tak robię, wyglądają smacznie, a co jaglane to u nas chodliwe) :-)
stefcia napisał
Takie kotlety to ja mogę jeść codziennie!!!!!!!!!!!
edyta napisał
a na jakim etapie dodaję curry?