Krem czekoladowy z kaszy jaglanej
Lubicie krem czekoladowy? Tym razem zapraszam na krem czekoladowy z kaszy jaglanej. Dziwne? – wcale nie :) Krem czekoladowy z kaszy jaglanej jest wspaniały, kremowy, aromatyczny i pyszny! To wersja znacznie zdrowsza kremu, niż przy propozycji klasycznej na krem czekoladowy, w którym znajduje się dużo masła, śmietany, cukru i jajek. Mój krem czekoladowy z kaszy jaglanej jest mniej kaloryczny i mniej słodki. Nie zawiera tłuszczy zwierzęcych, jest bogaty w żelazo, potas, magnez. Wspaniały przepis dla osób, które dbają o zdrowie, smukłą linię, mają alergie lub są wegetarianami czy weganami. Taki krem przygotowuję dla dziecka i dla siebie. Smarujemy nim kanapki niczym nutellą, naleśniki a po dodaniu do niego miękkiej margaryny lub masła wychodzi masa, którą nawet można przekładać torty. Ja czasami taki krem bez dodatkowego tłuszczu układam na upieczone ciasto pełnoziarniste z mąki razowej, na wierzch lądują sezonowe owoce i najzdrowsze ciasto gotowe w kilka minut. Mam wprawę w przygotowywaniu past na kanapki. Słodkich kremów dla dzieci i mniej słodkich lub wytrawnych dla rodziców. Często, jako bazę używam kaszy jaglanej lub ryżu. Przy niedużym wysiłku można przygotować w domu pyszne i smaczne kremy. Nie używam do nich tłuszczy zwierzęcych a skupiam się na naturalnych, zdrowych składnikach. Jeśli będziecie chcieli, to mogę je pokazywać od czasu do czasu, aby smaczne i zdrowe słodkie pasty mogły pojawić się również na waszych stołach. A warto, bo dzieci je uwielbiają!
Krem czekoladowy z kaszy jaglanej
Krem czekoladowy z kaszy jaglanej – składniki:
• 1 szklanka kaszy jaglanej
• 2 niepełne szklanki wody
• 3 banany
• 4 łyżki kakao słodzonego, najlepiej ekologicznego z cukrem trzcinowym
• 2 łyżki syropu z agawy lub cukru ewentualnie miodu
• 2 łyżki soku z cytryny
• szczypta soli do gotowania kaszy
Krem czekoladowy z kaszy jaglanej – przepis:
1. Kaszę jaglaną płuczę na sicie. Zagotowuję 2 szklanki wody. Na gotująca się wodę wrzucam kaszę i przykrywam pokrywką. Od ponownego zagotowania gotuję 5 minut, wyłączam gaz i zostawiam kasze, aby doszła i stała się sypka. Trwa to około 20 minut.
2. Kasze przekładam do blenedera lub malaksera dodaję banany, sok z cytryny oraz syrop z agawy. Miksuję kilkadziesiąt sekund. Gdy masa jest rozdrobniona a pod palcami nie ma dużych grudek wtedy dodaję do kaszy kakao i miksuję ponownie do połączenia składników.
3. Czasami kaszę miksuję w blenderze, blenderem ręcznym w malakserze. Ważne jest, aby ugotowaną kaszę dobrze rozdrobnić. Gotowy krem przekładam do słoików. Z podanych proporcji wychodzą dwa słoiki po 330 ml kremu czekoladowego.
witaminkaa napisał
Ale pysznie! Uwielbiam kasze! Muszę ten sposób przetestować:) Pozdrawiam!
Ziu! napisał
Wyszło FANTASTYCZNE!
Dodałam jeszcze mieszankę prażonych orzechów nerkowca, laskowych i włoskich. Lepsze niż Nutella i nie tak przeraźliwie słodkie.
Mam tylko pytanie: jak długo można taki krem przechowywać? I czy trzeba go trzymać w lodówce?
Mam wrażenie, że nie za długo, ze względu na banany…
kathleene napisał
W sumie teraz ja przestałam rozumieć z tymi szklankami… w składnikach 2 szklanki, w opisie „Zagotowuję 3 szklanki wody” a w odpowiedzi na komentarz: 1.5 – 2 szklanki, chyba wyciągnę średnią ;D
Olga Smile napisał
kathleene – 1 szklanka kaszy to od 1,5 do 2 szklanek wody :) :) :) Poprawiłam w przygotowaniu żeby się zgadzało :))))
Anna napisał
Właśnie zrobiłam, jest smaczny. Polecam. Zdążyłam zrobić wg wcześniejszego opisu z 3 szk. wody ale kasza wyszła „prawie” sypka.
kathleene napisał
Chyba jednak więcej wody bo z dwoma szklankami było mega gęste i nie dało się prawie miksować, dolewałam w trakcie ;D Albo jakąś bardziej chłonną kaszę miałam ;)
Olga Smile napisał
kathleene – banany powinny znacznie rozwodnic i syrop z agawy.
kathleene napisał
Banany po zmiksowaniu były klejące pewnie podobnie jak kasza i gęste więc nie było szans ;D A zamiast agawy dałam płynny miód ale i tak to by było za mało bo dolałam jeszcze ze szklankę wody z mlekiem ;) Powtórzę przepis bo czuję, że coś mi w nim nie wyszło :P Po dodaniu kakao przestało mi smakować ;)
Karolina napisał
Witam,
mam zamiar zabrać się za ten przepis. Proszę mi tylko odpowiedzieć ile go można trzymać w słoiku? Tak w domowej spiżarce , trzeba słoiki wekować?
Olga Smile napisał
Karolina – tak do tygodnia w lodówce :)