Krem kawowy
Wczoraj tematem przewodnim był krem kawowy. Przyznaję, że krem kakaowy jest jednym z moich ulubionych kremów bez mleka, jajek, śmietany i glutenu. Naturalny, prosty, zdrowy. Wspaniały, po prostu wspaniały i już! W wersji dla starszych dzieci i dorosłych z kawą rozpuszczalną lub espresso, dla młodszych dzieci z kawa zbożową lub bezglutenową kawą z cykorii. My jemy ten krem łyżka, prosto z dzbanka blendera, dosłownie na wyścigi. Mój małżonek jedząc krem kawowy powiedział „… cieszę się jak dziecko a kaszę wpie….am…” No tak, bo jeszcze wam nie napisałam, że krem jest na bazie kaszy jaglanej. Przekonają się do niego nawet ci, co to za kaszą nie przepadają jakoś specjalnie, bowiem jej smak akurat w tym daniu jest mało wyczuwany. Krem kawowy robię na dwa sposoby, gęściejszy po wystygnięciu (ten przepis, który podałam), świetnie sprawdza się do przekładania tortów lub rzadszy, wtedy dolewam sporo soku wyciśniętego z pomarańczy. Gdy zblendujecie masę według przepisu, wyłóżcie kilka kropli a talerz i wstawcie do lodówki. Krem szybko zastygnie i dokładnie będziecie mogli określić jego konsystencję. Ale co tam konsystencja ;) smak, smak jest najważniejszy a jest rewelacyjny. Dziecko mi powiedziało „… mamo, jesteś rewelacyjna …” w takich momentach dostaje się skrzydeł i aż chce się przez kilka następnych godzin stać w kuchni i pichcić ulubione dania dla rodziny.
Krem kawowy
Krem kawowy- składniki:
• 2 szklanki kaszy jaglanej
• 5 szklanek wody
• 1 pomarańcza
• 60 ml kawy zbożowej lub z cykorii
• 4 łyżki kawy rozpuszczalnej (lub 3 x espresso ale pomińcie wtedy sok z pomarańczy)
• ¾ szklanki cukru trzcinowego nierafinowanego (lub jak wolicie innego)
• 100 ml oleju kokosowego (lub masła jeśli takowe jecie)
• szczypta soli
Krem kawowy – przygotowanie:
1. Kaszę płuczę dokładnie na sicie i przelewam gorącą wodą. Zagotowuję 5 szklanek wody, lekko solę i wrzucam kaszę na wrzątek. Mieszam, przykręcam gaz na minimalny i gotuje kaszę około 25 minut.
2. Pomarańcze myję, przekrawam na pół i wyciskam sok.
3. Do blendera wkładam kaszę, dolewam olej, sok z pomarańczy, dodaję cukier, oba gatunki kawy i blenduję, do czasu uzyskania idealnej konsystencji. Próbuję i dosładzam lub dosypuję kawy jeśli jest taka konieczność.
4. Wkładam do pucharków, miseczek i podaję. Na ciepło lub zimno.
Olga Smile napisał
Marta – śmietanę pełnotłustą, mleko zagęszczone mąką, kasza daje bezglutenową bazę :)
Marta napisał
A jeszcze tak tylko zapytam, jeśli zdecyduję się na masło, daję 100g? :)
ewa napisał
Tak czytam, czytam… no genialne są Pani pomysły :-)
kati napisał
Wygląda bosko!!! Idę właśnie robić:-) oby mi się tylko udał…
Iwona M napisał
Pani Olgo, nie mogę jeść cukrów/syropów/miodu. Czym mogę zastąpić ten cukier trzcinowy? Do budyniu z chia daję zblenderowane morele, tutaj tez by się sprawdziły? Ten krem kawowy za mną chodzi.. :)
Olga Smile napisał
Iwona M – jasne, można spróbować.
Dominika napisał
Ogólnie muszę przyznać, że wypróbowałam kilka Twoich przepisów, naprawdę są świetne. Nigdy bym nie wpadła na taki pomyśl jak to wszystko ze sobą połączyć, żeby było tak pysznie. Dzięki Tobie zdrową kuchnie polubili nawet moi znajomi, którzy nie widzieli życia poza fast foodami. Szkoda, że jest to trochę czasochłonne ,ale warto.
Olga Smile napisał
Dominika – dziękuję bardzo :) To fakt, jeśli chce się zjeść zdrowo i smacznie trzeba sobie samemu ugotować w domu. W przypadku mojej rodziny, gdy jestem świadoma alergenów, zjedzenie poza miejscem zamieszkania jest trudniejsze niż trudne. Gotuje dużo, często i z wielką przyjemnością. Czas na przygotowanie jest potrzeby no ale ani czasu ani zdrowia się nie kupi więc WARTO!
Gosia Baczynska napisał
Piękne. I nowa czcionka super
Agnieszka Miszewska napisał
Wygląda jak milion dolarów