KRÓLIK W BIAŁYM WINIE
Dzisiaj na stronie pojawia się królik w białym winie. Generalnie królik w białym winie lub czerwonym, w śmietanie, pieczony, duszony, także ten ze śliwkami i warzywami jest dniem delikatnym, często zastępującym u moich przyjaciół drób. Ponieważ często mnie prosicie, to rozpoczynam serię przepisów z królikiem. Mam do pokazania 5 różnych przepisów do wyboru z moich dotychczasowych książek, które pojawiły się na rynku w 2011 roku. Do wyboru jest na chwilę obecną: królik w śmietanie, królik pieczony, królik ze śliwkami, królik duszony i królik w białym winie. Na który masz ochotę? Przyznaję, że kiedyś nie rozumiałam, jak można dodawać wina do potraw. Okazało się, że z wiekiem gusta się zmieniają i świadomość, jakiego wina należy użyć, w końcu dotarła również do mnie. Po pierwsze, wino musi mi smakować, to najważniejsze. Po drugie, osobiście polegam na winach półwytrawnych do gotowania i duszenia, a od czasu do czasu na białych półsłodkich do wieprzowiny, kurczaka czy deserów. Raczej omijam dojrzewające czerwone wina wytrawne, ponieważ posmak dębowej beczki jest dla mnie zanadto wyczuwalny w daniu. Kiedyś często przyrządzałam królika z białym winem, ponieważ jest delikatny, lekko kwaskowy, a jednocześnie słodki. Z korzeniami pietruszki komponuje się znakomicie, pozwalając gospodyni na stworzenie rewelacyjnego dania. Zapraszam zatem na pierwszy przepis z całej serii: królik w białym winie.
KRÓLIK W BIAŁYM WINIE
KRÓLIK W BIAŁYM WINIE – składniki:
- 1 tusza królika
- 3 pietruszki
- 1 marchew
- 1 seler
- 2 cebule cukrowe
- 100 g boczku wędzonego lub szynki z tłuszczykiem
- 300 ml białego półwytrawnego wina
- 200 ml wywaru warzywnego lub wody, może być też bulion
- 100 ml tłustej śmietany 30% lub 36% (jeśli nie możesz dodaj śmietanę z nerkowców, sojową lub tłuste mleko kokosowe)
- 3 łyżki oleju
- sol i czarny pieprz do smaku
- 3 listki laurowe
- 4 ziela angielskie
KRÓLIK W BIAŁYM WINIE – przepis:
- Zaczynam od podzielenia królika. Do garnka nalewam 2 litry wody, dodaję 2 łyżki soli i moczę mięso przez co najmniej godzinę. Pozwoli to na pozbycie się charakterystycznego zapachu mięsa.
- Wszystkie warzywa obieram i kroję w drobną kostkę.
- Na patelni podsmażam pokrojony boczek, dodaję warzywa i duszę całość około 10 minut. Warzywa zdejmuję z patelni i przekładam do garnka o grubym dnie.
- Królika dzielę na porcje, posypuję solą i czarnym pieprzem, a następnie podsmażam z obu stron na oleju. Gdy się zrumieni, układam go w garnku razem z warzywami. Dodaję wino, bulion, ziele angielskie i liście laurowe. Mięso z warzywami duszę pod przykryciem około 60 minut. Gdy jest miękkie, dolewam śmietanę i odstawiam na 10 minut pod przykryciem.
- Królik z białym winem może być podany sam lub z tłuczonymi ziemniakami ewentualnie z ryżem.
Edyta Wawrzyniak napisał
A mozna gdzies zakupic te książki?
Alicja Gąsiorowska napisał
Tak :)
Lucyna Piskalska napisał
Uwielbiam twoją Wielkanoc ale tylko z biblioteki miałam wypożyczoną, zatem: pokazuj
Magdalena Świerczek napisał
Tak :)
Anna Maciaszek napisał
Proszę przepisy na przetwory.Dziekuje.
Magdalena Wardecka Capitani napisał
Ja bym bardzo prosiła o kategorię ” przetwory” …trudno mi je znaleźć wśród wielu przepisów..
Magdalena Wardecka Capitani napisał
Ps. Dziś na obiad mialam faszerowane bakłażany…niebo w gębie!! Myślicie że moze na je zamrozić? Surowych bakłażanów nigdy nie mrozilam, słyszałam zawsze,ze nie można, ale gdyby tak zamrozić juz gotowe i upieczone?
Wioletta Ługowska napisał
Poproszę przetwory :) akurat na czasie
Karolina Tołkacz napisał
Wszystkie hihi
Beata Junik napisał
Oczywiscie