Mam ostatnio tyle pytań o królika w śmietanie z grzybami lub warzywami, że postanowiłam pokazać taki przepis. Królik w śmietanie z grzybami leśnymi z podgrzybkami, prawdziwkami czy nawet kurkami jest daniem wykwintnym. Za każdym razem i właściwie bezdyskusyjnie specjalnym, a nie jakimś tam codziennym. Są dania, do których często wracają wspomnieniami moi znajomi i bliska rodzina. Niewątpliwie należy do nich królik duszony w śmietanie, z marchwią, pietruszką, koperkiem i grzybami leśnymi. Ma on niepowtarzalny smak, świąteczny, specjalny i wystawny. To danie na specjalne okazje, na święta, uroczystości rodzinne, urodziny, imieniny, obchodzenie jakiś rocznic. Chociaż przygotowania go w powszedni dzień zabronić też nie mogę :) Delikatne mięso, esencjonalny sos, wyraziste w smaku grzyby i słodka marchew. Wszystko komponuje się wręcz idealnie bogato, wyjątkowo i specjalnie. Zapraszam dzisiaj królik w śmietanie z grzybami leśnymi – zastanawiam się czy ty czasami przyrządzasz królika dla domowników? Wiem, że akurat przepisy na królika są dość kontrowersyjne, bo wielu moich czytelników ma króliki w domach, jako zwierzątko na kolanka. Jednak staram się pokazywać przepisy dla wszystkich i takie też muszą się na blogu znaleźć. No to dzisiaj na pierwszy ogień idzie królik w śmietanie z grzybami, jutro może będzie królik w śmietanie, królik pieczony, królik ze śliwkami albo duszony królik w winie.
KRÓLIK W ŚMIETANIE Z GRZYBAMI
KRÓLIK W ŚMIETANIE Z GRZYBAMI – składniki:
- 1 królik
- 3 cebule cukrowe
- 2 duże pietruszki
- 3 marchewki
- 500 g grzybów leśnych świeżych lub mrożonych
- 500 ml tłustego mleka
- 500 ml śmietany 30% lub 36%
- sól i czarny pieprz do smaku
- koperek
- 4 łyżki oleju
KRÓLIK W ŚMIETANIE Z GRZYBAMI – przygotowanie przepisu: Smażenie mięsa:
- Królika płuczę pod kranem, dzielę na nieduże porcje, solę, posypuję pieprzem. Następnie obsmażam na oleju z obu stron na patelni. Musi się mocno przyrumienić i zamknąć soki wewnątrz mięsa. Gotowe kawałki przekładam na talerz. Duszenie mięsa:
- Cebule kroję w piórka, a korzeń pietruszki i marchwie w dość grube plastry. Grzyby czyszczę. Wszystkie wymienione składniki oraz smażone kawałki królika dodaję do dużego garnka żeliwnego na przykład.
- Królika razem z warzywami zalewam mlekiem, śmietaną, doprawiam solą i pieprzem. Wstawiam na gaz, garnek przykrywam pokrywką i duszę pod przykryciem na niewielkim gazie przez około 70 minut. Na koniec, zaraz przed podaniem dodaję do dania posiekany drobno koperek.
- Królika w śmietanie z grzybami podaję z tłuczonymi ziemniakami, kaszą jęczmienną lub owsianą albo z chlebem, najlepiej w głębokich miskach, aby łatwo można było dołożyć sobie sosu.
Zofia napisał
Nie lubię królika. Już sam zapach mnue odrzuca.
Śnieg napisał
Bardzo lubię królika. Mięso jest ciekawe, chudziutkie i delikatne. Zupełnie coś innego niż to, do czego wielu z nas jest przyzwyczajone. Tak samo bażant czy kuropatwa. Specyficzne mięsa ale wyborne ?
Magdalena napisał
Dwa razy dalam „szanse” krolikowi , ale jakos nie podchodzi mi:( taki slodkawo mdly i troche stawal w gardle…? szkoda bo na pewno zdrowszy niz drob. Moze jako dodatek do pasztetu jeszcze moglabym go przemycic ?
Magdalena napisał
Oczywiście- trzeba ograniczać mięso, ale jednak jak już wybieramy to lepiej zjeść mięso zdrowe- a z tego co czytałam królik taki jest. Spróbuje przepis choć zawsze mam ten problem że dania z królikiem są mdłe. Moze tym razem będzie inaczej ?
Amelia napisał
Jadłam 2 razy królika i byl nie dobry.. Więc nie wiem czy jeszcze się zdobędę.. Mam trochę opory przed puchatymi zwierzętami
Halina napisał
Królika pamiętam robiła moja babcia,ale nie wiem czy lubiłam bo widok po ściągnięciu skóry był dla mnie jako dziecka przerażający…
Anna napisał
pyszny! ja robię też pieczonego w marynacie z musztardy miodowej i tymianku, podlanego bialym winem. Niebo?
Paweł napisał
Jest pyszny.
Aleksandra napisał
Mój sp tato robił takiego. Jedyny i niepowtarzalny smak ?