Mam ostatnio tyle pytań o królika w śmietanie z grzybami lub warzywami, że postanowiłam pokazać taki przepis. Królik w śmietanie z grzybami leśnymi z podgrzybkami, prawdziwkami czy nawet kurkami jest daniem wykwintnym. Za każdym razem i właściwie bezdyskusyjnie specjalnym, a nie jakimś tam codziennym. Są dania, do których często wracają wspomnieniami moi znajomi i bliska rodzina. Niewątpliwie należy do nich królik duszony w śmietanie, z marchwią, pietruszką, koperkiem i grzybami leśnymi. Ma on niepowtarzalny smak, świąteczny, specjalny i wystawny. To danie na specjalne okazje, na święta, uroczystości rodzinne, urodziny, imieniny, obchodzenie jakiś rocznic. Chociaż przygotowania go w powszedni dzień zabronić też nie mogę :) Delikatne mięso, esencjonalny sos, wyraziste w smaku grzyby i słodka marchew. Wszystko komponuje się wręcz idealnie bogato, wyjątkowo i specjalnie. Zapraszam dzisiaj królik w śmietanie z grzybami leśnymi – zastanawiam się czy ty czasami przyrządzasz królika dla domowników? Wiem, że akurat przepisy na królika są dość kontrowersyjne, bo wielu moich czytelników ma króliki w domach, jako zwierzątko na kolanka. Jednak staram się pokazywać przepisy dla wszystkich i takie też muszą się na blogu znaleźć. No to dzisiaj na pierwszy ogień idzie królik w śmietanie z grzybami, jutro może będzie królik w śmietanie, królik pieczony, królik ze śliwkami albo duszony królik w winie.
KRÓLIK W ŚMIETANIE Z GRZYBAMI
KRÓLIK W ŚMIETANIE Z GRZYBAMI – składniki:
- 1 królik
- 3 cebule cukrowe
- 2 duże pietruszki
- 3 marchewki
- 500 g grzybów leśnych świeżych lub mrożonych
- 500 ml tłustego mleka
- 500 ml śmietany 30% lub 36%
- sól i czarny pieprz do smaku
- koperek
- 4 łyżki oleju
KRÓLIK W ŚMIETANIE Z GRZYBAMI – przygotowanie przepisu: Smażenie mięsa:
- Królika płuczę pod kranem, dzielę na nieduże porcje, solę, posypuję pieprzem. Następnie obsmażam na oleju z obu stron na patelni. Musi się mocno przyrumienić i zamknąć soki wewnątrz mięsa. Gotowe kawałki przekładam na talerz. Duszenie mięsa:
- Cebule kroję w piórka, a korzeń pietruszki i marchwie w dość grube plastry. Grzyby czyszczę. Wszystkie wymienione składniki oraz smażone kawałki królika dodaję do dużego garnka żeliwnego na przykład.
- Królika razem z warzywami zalewam mlekiem, śmietaną, doprawiam solą i pieprzem. Wstawiam na gaz, garnek przykrywam pokrywką i duszę pod przykryciem na niewielkim gazie przez około 70 minut. Na koniec, zaraz przed podaniem dodaję do dania posiekany drobno koperek.
- Królika w śmietanie z grzybami podaję z tłuczonymi ziemniakami, kaszą jęczmienną lub owsianą albo z chlebem, najlepiej w głębokich miskach, aby łatwo można było dołożyć sobie sosu.
Kasia napisał
Magdalena ja tam samo ? miesa nie jem , ale kiedyś jadłam – natomiast nigdy nie miałam w ustach krolika , zająca ani dzieci zwierząt i nawet niewiem jak smakują ?
Mateusz napisał
Kasia Zarówno królik jak i zając smakują wyśmienicie ? zależy jak się przyrządzi
Kasia napisał
Mateusz ja szanuje Twoje wybory , uszanuj mój ze nie jem miesa i nie mam potrzeby poznać tego smaku ?
Aga napisał
Obok królika, mam jeszcze zasadę..że nie jem „dzieci”, ani prosiąt, ani jagniąt, ani cieląt…
Małgorzata napisał
Magdalena tak samo cielęciny i jagnięciny?
Monia napisał
Magdalena nie zdążyłam napisać że sos z grzybami tak ale królik nie.
Agnieszka napisał
Magdalena Ja tak samo
Ligocka napisał
Królik? Kto jeszcze je króliki. Prymitywne naprawdę. Ludzie cofią się w rozwoju
Małgorzata napisał
Bardzo lubię królika ale główną smakoszką jest moja córka i to dla niej go przyrządzam.
Nie rozumiem podejścia: zjem świnkę, ale nie królika, bo jest taki piękny i puchaty. Jeśli decyduję się jeść mięso to liczę się z tym, że zjadam inną istotę. Nie wybrzydzam, bo szacunek dla zwierzęcia, które zostało zabite wymaga, żeby wykorzystać je w całości i nic się nie zmarnowało.
Maria napisał
Szacunek do życia zwierząt wymaga ich nie jeść