Krówki bez mleka wegańskie
Zastanawiałam się, czy te moje krówki bez mleka powinnam nazwać krówki bezmlecznymi czy wegańskie. Sama nie wiem, która nazwa byłaby lepsza. Na rynku można kupić krówki sojowe, które są świetną alternatywą dla dzieci i dorosłych będących na diecie bez udziału mleka. Są dania, w których dość ciężko mleko zastąpić, zwłaszcza, że jest ono strasznie mocno zakorzenione w naszej kulturze i produkty mleczne znajdują się praktycznie w każdym daniu. Zamiana mleka krowiego na roślinne to żadne filozofia, trudniej jest natomiast zastąpić mleko w ciastkach i cukierkach typowo mlecznych. Takimi są właśnie krówki. Moje dziecko, zresztą jak wiele dzieci uwielbia krówki, a że z mlekiem jest na bakier to kilka miesięcy temu stanęłam przed nie lada wyzwaniem. Prosto nie było, ale się da. Zdecydowanie się da i to ze świetnym skutkiem co mnie bardzo podbudowało i zachęciło do dalszego eksperymentowania. Opracowałam sobie dwa przepisy na krówki bezmleczne, jeden to ten, a drugi z udziałem mleka roślinnego sypkiego. Oba bardzo smaczne i oba warte wypróbowania. Dzisiaj rozpoczynam od krówek z masłem orzechowym. Masło orzechowe jest potrzebne, jako spoiwo, w końcu coś musi masę krówkową stanowić. Nie da się go wyeliminować, najwyżej zastąpić innym masłem orzechowym, bo nie ma obowiązku, żeby było to akurat masło z orzeszków ziemnych.
Krówki bez mleka wegańskie
Krówki bez mleka wegańskie składniki:
• 400 g cukru białego
• 150 g margaryny bezmlecznej (najlepiej kokosowej, ekologicznej)
• 5 łyżek wody
• 120 ml mleka kokosowego
• 250 g masła orzechowego bardzo drobno zmielonego
• zapach wanilinowy lub cukier waniliowy
Krówki bez mleka wegańskie – przepis:
1. Do garnka wsypuję cukier, dodaję 5 łyżek wody i topię na karmel. Gdy zawrze trzymam na gazie około 2 minut, aż stanie się złoty cały czas mieszam.
2. Do karmelu dodaję margarynę i mleko. Masa zawrze i zacznie bulgotać. Mieszam do czasu połączenia składników. Zdejmuję z gazu
3. Włączam mikser i miksuje masę, dodaję powoli masło orzechowe i cukier waniliowy. Masa zgęstnieje.
4. Folię spożywczą, rękaw lub papier do pieczenia smaruję margaryna, wkładam do formy i przelewam masę krówkową. Studzę do temperatury pokojowej i wkładam do lodówki. Kroje na kawałki i trzymam w zimnie, żeby masa była dość twarda i zwarta.
Beata Nosarzewska na Facebook napisał
a jest przepis na kruche krówki??
Olga Smile napisał
Alicja – hmmm mleczne to takie klasyczne a te bezmleczne są bardzo smaczne! Moje dziecko bardzo chętnie je zjada to znak, że4 dobre i w niczym nie ustępują mlecznym :) Wybierz tylko margarynę która lubisz najbardziej bo to ważny składnik. Może być też tłuszcz kokosowy w zamian.
Monika napisał
Witam, czym można zastapic margarynę, zależy mi na wegańskiej wersji, ale nie mam na podorędziu wegańskiej margaryny, może być jakiś olej??
Olga Smile napisał
Monika – nie bardzo niestety :(
Małgosia napisał
Dobry wieczór, chciałam zapytać, czy z tego przepisu można przygotować masę podobną do kajmakowej? Czy trzeba by jakoś zmienić proporcje składników, żeby konsystencja była odpowiednia do smarowania?
Olga Smile napisał
Małgosia – dokładnie można :) Jak mocniej odparujesz będą krówki, jak mniej kajmak :)
Małgosia napisał
Bardzo dziękuję za tak szybką odpowiedź:)
Ewa napisał
Jak długo nadają się do spożycia?
Olga Smile napisał
Ewcia – spokojnie kilka dni :)
Ewa napisał
Mam w domu niepotrzebny krem czekoladowy (taki na kanapki) czy można go użyć zamiast masła orzechowego czy to nam nie wyjdzie?