Kruche ciasto bezglutenowe
Od kilku dni prosicie mnie o kruche ciasto bezglutenowe. Jest ku temu okazja, bowiem kruche ciasto bezglutenowe wspaniale sprawdza się w roli spodu do mazurka, spodu do ciasta pleśniak, do ciast ze śliwkami, jabłkami lub na przykład kruchych ciasteczek. U mnie owe kruche ciasto bezglutenowe dodatkowo w wersji bez mleka i jajek. Jeśli zamienicie śmietanę lub mleko roślinne na 2 jajka, wtedy kruchy spód będzie troszkę bardziej elastyczny, co kruchym ciasto nie przeszkadza, zwłaszcza tym bezglutenowym, które z założenia są bardzo delikatne i dość sypkie. Czy przyda Wam się przepis na takie kruche ciasto bezglutenowe?
Kruche ciasto bezglutenowe
Kruche ciasto bezglutenowe – składniki:
- 1 szklanka mąki ryżowej białej
- 1 szklanka mąki kukurydzianej drobnej
- 1 szklanka mąki ziemniaczanej, skrobi kukurydzianej lub z tapioki
- 1/2 szklanki cukru pudru
- 200 g masła ziemnego lub margaryny bezmlecznej eko
- 60 ml proszku mleka w proszku może być zwierzęce, sojowe, kokosowe, ryżowe
- około 80 ml śmietany zwierzęcej lub roślinnej
- 2 łyżki łupin babki (u mnie preparat Ispagul) lub zmielonych nasion chia
Kruche ciasto bezglutenowe – przepis:
- Wszystkie sypkie składniki ciasta przesypuję przez sito do miski. Dodaję Ispagul (jak chcecie dodajcie inne łupiny babki). Dodaję masło lub margarynę bezmleczną, śmietanę i wyrabiam ugniatając rękę. Jeśli masa jest zbyt twarda (w przypadku masła krowiego) wystarczy chwile poczekać aż masło stanie się miękkie lub dodajcie łyżkę lub dwie śmietany. W przypadku bezmlecznej margaryny nie trzeba dodawać więcej mleka lub śmietany.
- Uklepuje kule i schładzam w lodówce przez 30-60 minut.
- Blaszkę do pieczenia wykładam papierem do pieczenia, jeśli się wam uda rozwałkujcie ciasto, jeśli nie, formę wylepcie po prostu. Nakłuwam ciasto widelcem i piekę przez 15-20 minut w 180-200 stopniach. Wyjmuję i studzę w blaszce.
Elżbieta Filemonowicz napisał
Jeśli z owocami, to kładziemy od razu, czy najpierw podpiekamy samo?
Alicja Owczarska napisał
Właśnie dziś myślałam o tym, zeby poszperać w internecie i znaleźć prepis na bezglutenowe kruche ale u Olga Smile jest wszystko …..
Dziś u mnie robi się serniczek na zimno z kaszy jaglanej oczywiście z przepisu Olgi …..
Katarzyna Adamowicz napisał
Olga, czym zastąpić mąkę kukurydzianą? I jaką margarynę polecasz?
Olga Smile napisał
Magda – Jest sporo margaryn wegańskich ekologicznych, których skład jest rewelacyjny i nie ma nic wspólnego z tym o czym pan pisze. Margaryna Vitaquell tłuszcze roślinne*(olej palmowy*, olej kokosowy*, olej słonecznikowy*, woda, sok z marchwi*,emulgator: lecytyna słonecznikowa*, sok z cytryn*, naturalne aromaty* (*certyfikowany składnik ekologiczny). Margaryna kokosowa Vitaquell woda, olej rzepakowy*, olej kokosowy* 18%, masło shea*, sok z marchwi*, sok cytrynowy*, emulgator: lecytyna słonecznikowa, sól morska (0,11%) (*certyfikowany składnik ekologiczny) i co najmniej sześć innych. Poza tym polecam zrobić w domu margarynę wegańska, ekologiczna i wspaniałą do smarowania :D https://www.olgasmile.com/maslo-weganskie-margaryna-bezmleczna.html
Magda Skibniewska napisał
Dziękuję za odpowiedź ?
Mo napisał
Jakiej śmietany należy użyć do tego ciasta ?
Basia napisał
czym zastąpić mąke kukurydzianą? można użyć mąki kokosowej albo jaglanej? albo dac po pól szklanki więcej ryżowej i ziemniaczanej? nie moge kukurydzianej :( dzięki, Basia
Anonim napisał
Kochana Olgo ten przepis jest wspaniały – nareszcie mogę się najeść szarlotki kruchej, takiej jak lubię. Kilka podejść robiłam od ok. 3 miesięcy będąc na diecie eliminacyjnej, jednak to ciasto jako szarlotka zajadam i zajadam i nie mogę się nasycić a jestem łasuchem – nie mogę przeżyć dnia bez kawałka ciasta. Ja już nawet nie wyczuwam że tu nie ma jajek tylko coś tam w zamian jakieś nasionka, bo troszkę podobno ma inny smak. Przywykłam już do takiego „innego” jedzonka bo jest pyszne i sprawia że ciągle chce mi się piec coś nowego i gotować i zachwycać się nowymi smakami.
Ania.
Pytanie bezglutenowy spód napisał
Witam serdecznie dziękuję za przepis ! Proszę powiedzieć czy mleko w proszku mogę zastąpić płynnym? Korzystamy w domu tylko z napojów roslinych i nie spotkałam ich jeszcze w postaci proszku ? Pozdrawiam!!
Olga Smile napisał
Nie bardzo :(