KRUCHE ROGALIKI DROŻDŻOWE
Dzisiaj mam dla was kruche rogaliki drożdżowe – cudowne! Przypomniał mi kruche rogaliki drożdżowe wypiekane przez teściową. Wypieki robiła świetne. Gotowanie było jej hobby więc z przepisów mogę korzystać właściwie codziennie. Co ciekawe kruche rogaliki drożdżowe są szczególe w smaku, w sumie nie spodziewałam się takiego efektu. Aż chciałoby się powiedzieć, efekt wow normalnie. Delikatne, kruche, lekko elastyczne, miękkie. Słodkie ale nie za bardzo, o fantastycznej strukturze i ciekawym wnętrzu. Lubię takie domowe wypieki. Przywodzą mi one na myśl dzieciństwo, ciasta na których się wychowałam. Wprowadzają tradycję i spokój ww mojej głowie i na stole. A Ty jakie ciasto lubisz i wspominasz? Może tak jak ja makowca, pleśniaka, ciasto kruche i keksa lub jak mój mąż kruche rogaliki drożdżowe, ciasto z kruszoną lub śmietanowca.
KRUCHE ROGALIKI DROŻDŻOWE
KRUCHE ROGALIKI DROŻDŻOWE – składniki:
- 500 g mąki pszennej
- 1 kostka margaryny lub masła 250 g
- 80 g drożdży
- 250 ml śmietany tłustej (lub naturalnego jogurtu to mój wkład do przepisu)
- szczypta soli
- kilka łyżek marmolady, dżemu, powideł lub kremu czekoladowego
- 2 jajka
- kilka łyżek cukru
KRUCHE ROGALIKI DROŻDŻOWE – przepis:
- Do miski wsypuję mąkę i dodaję masło lub margarynę, śmietanę, rozkruszone drożdże, szczyptę soli i wyrabiam gładkie ciasto. Czasami trzeba dodać jeszcze 2-4 łyżki mąki, aby ciasto się nie lepiło za bardzo.
- Ciasto wkładam w torebkę foliową i umieszczam w lodówce na godzinę. W przepisie teściowej było napisane: Uformować kulę i włożyć do zimnej wody – ciasto najpierw opadnie na dno a później po godzinie wypłynie na wierzch. Ja jednak włożyłam do lodówki, tak jak to robię z innymi ciastami.
- Ciasto wyjąć na posypaną mąką stolnicę, rozwałkować dość cienko, wyciąć niewielkie kwadraty, cienko posmarować dżemem. Następnie ukośnie zwinąć (zacząć od rogu) formując rogaliki.
- Rogaliki układać na blasze posmarowanej tłuszczem do pieczenia (lub wyłożonej papierem). Każdy z rogalików posmarować rozmąconym jajkiem i posypać cukrem.
- Wstawić do piekarnika rozgrzanego do 190 stopni i piec na zloty kolor, około 15 minut. Trzeba pilnować, żeby się nie przypaliły za bardzo.
- Kruche rogaliki drożdżowe są gotowe do jedzenia!
Reni napisał
No przecież to reklama margaryny Kasi, można dać masło.
Anonim napisał
Do ciasta nie dodajemy cukru ani jajka?
Jak drożdże to chyba cukier..też..