KRUCHE ROGALIKI DROŻDŻOWE
Dzisiaj mam dla was kruche rogaliki drożdżowe – cudowne! Przypomniał mi kruche rogaliki drożdżowe wypiekane przez teściową. Wypieki robiła świetne. Gotowanie było jej hobby więc z przepisów mogę korzystać właściwie codziennie. Co ciekawe kruche rogaliki drożdżowe są szczególe w smaku, w sumie nie spodziewałam się takiego efektu. Aż chciałoby się powiedzieć, efekt wow normalnie. Delikatne, kruche, lekko elastyczne, miękkie. Słodkie ale nie za bardzo, o fantastycznej strukturze i ciekawym wnętrzu. Lubię takie domowe wypieki. Przywodzą mi one na myśl dzieciństwo, ciasta na których się wychowałam. Wprowadzają tradycję i spokój ww mojej głowie i na stole. A Ty jakie ciasto lubisz i wspominasz? Może tak jak ja makowca, pleśniaka, ciasto kruche i keksa lub jak mój mąż kruche rogaliki drożdżowe, ciasto z kruszoną lub śmietanowca.
KRUCHE ROGALIKI DROŻDŻOWE
KRUCHE ROGALIKI DROŻDŻOWE – składniki:
- 500 g mąki pszennej
- 1 kostka margaryny lub masła 250 g
- 80 g drożdży
- 250 ml śmietany tłustej (lub naturalnego jogurtu to mój wkład do przepisu)
- szczypta soli
- kilka łyżek marmolady, dżemu, powideł lub kremu czekoladowego
- 2 jajka
- kilka łyżek cukru
KRUCHE ROGALIKI DROŻDŻOWE – przepis:
- Do miski wsypuję mąkę i dodaję masło lub margarynę, śmietanę, rozkruszone drożdże, szczyptę soli i wyrabiam gładkie ciasto. Czasami trzeba dodać jeszcze 2-4 łyżki mąki, aby ciasto się nie lepiło za bardzo.
- Ciasto wkładam w torebkę foliową i umieszczam w lodówce na godzinę. W przepisie teściowej było napisane: Uformować kulę i włożyć do zimnej wody – ciasto najpierw opadnie na dno a później po godzinie wypłynie na wierzch. Ja jednak włożyłam do lodówki, tak jak to robię z innymi ciastami.
- Ciasto wyjąć na posypaną mąką stolnicę, rozwałkować dość cienko, wyciąć niewielkie kwadraty, cienko posmarować dżemem. Następnie ukośnie zwinąć (zacząć od rogu) formując rogaliki.
- Rogaliki układać na blasze posmarowanej tłuszczem do pieczenia (lub wyłożonej papierem). Każdy z rogalików posmarować rozmąconym jajkiem i posypać cukrem.
- Wstawić do piekarnika rozgrzanego do 190 stopni i piec na zloty kolor, około 15 minut. Trzeba pilnować, żeby się nie przypaliły za bardzo.
- Kruche rogaliki drożdżowe są gotowe do jedzenia!
Magdalena Kubaszewska napisał
Pleśniak z rabarbarem : <3
Dominika Szalla napisał
Pleśniak mojej mamy
Karolina Tracz napisał
Grysikowiec mojej Cioci, drożdżowe Babci
Kasia Wojtczak napisał
Drożdżowe z jagodami pieczone w piecu kaflowym przez babcie
Kasia Zwęglińska napisał
Pleśniak
Barbara Gutt napisał
Murzynek ,ale taki z prodiża :D
Małgorzata Kalbarczyk-Leonczuk napisał
Pleśniak najlepszy :)
Ev Szczubełek-Rykowska napisał
Karpatka z prodiża posypana cukrem pudrem
Aga Pe napisał
Sernik w każdej postaci i szarltka najlepiej z lodami
Renata S'akiewicz napisał
Jabłecznik z budyniem… i do tego lody :)