KRUCHE ROGALIKI DROŻDŻOWE
Dzisiaj mam dla was kruche rogaliki drożdżowe – cudowne! Przypomniał mi kruche rogaliki drożdżowe wypiekane przez teściową. Wypieki robiła świetne. Gotowanie było jej hobby więc z przepisów mogę korzystać właściwie codziennie. Co ciekawe kruche rogaliki drożdżowe są szczególe w smaku, w sumie nie spodziewałam się takiego efektu. Aż chciałoby się powiedzieć, efekt wow normalnie. Delikatne, kruche, lekko elastyczne, miękkie. Słodkie ale nie za bardzo, o fantastycznej strukturze i ciekawym wnętrzu. Lubię takie domowe wypieki. Przywodzą mi one na myśl dzieciństwo, ciasta na których się wychowałam. Wprowadzają tradycję i spokój ww mojej głowie i na stole. A Ty jakie ciasto lubisz i wspominasz? Może tak jak ja makowca, pleśniaka, ciasto kruche i keksa lub jak mój mąż kruche rogaliki drożdżowe, ciasto z kruszoną lub śmietanowca.
KRUCHE ROGALIKI DROŻDŻOWE
KRUCHE ROGALIKI DROŻDŻOWE – składniki:
- 500 g mąki pszennej
- 1 kostka margaryny lub masła 250 g
- 80 g drożdży
- 250 ml śmietany tłustej (lub naturalnego jogurtu to mój wkład do przepisu)
- szczypta soli
- kilka łyżek marmolady, dżemu, powideł lub kremu czekoladowego
- 2 jajka
- kilka łyżek cukru
KRUCHE ROGALIKI DROŻDŻOWE – przepis:
- Do miski wsypuję mąkę i dodaję masło lub margarynę, śmietanę, rozkruszone drożdże, szczyptę soli i wyrabiam gładkie ciasto. Czasami trzeba dodać jeszcze 2-4 łyżki mąki, aby ciasto się nie lepiło za bardzo.
- Ciasto wkładam w torebkę foliową i umieszczam w lodówce na godzinę. W przepisie teściowej było napisane: Uformować kulę i włożyć do zimnej wody – ciasto najpierw opadnie na dno a później po godzinie wypłynie na wierzch. Ja jednak włożyłam do lodówki, tak jak to robię z innymi ciastami.
- Ciasto wyjąć na posypaną mąką stolnicę, rozwałkować dość cienko, wyciąć niewielkie kwadraty, cienko posmarować dżemem. Następnie ukośnie zwinąć (zacząć od rogu) formując rogaliki.
- Rogaliki układać na blasze posmarowanej tłuszczem do pieczenia (lub wyłożonej papierem). Każdy z rogalików posmarować rozmąconym jajkiem i posypać cukrem.
- Wstawić do piekarnika rozgrzanego do 190 stopni i piec na zloty kolor, około 15 minut. Trzeba pilnować, żeby się nie przypaliły za bardzo.
- Kruche rogaliki drożdżowe są gotowe do jedzenia!
Ewa Ha napisał
Hehe, pisane przez kalkę pewnie dla niejednej koleżanki z pracy ?
Ewa Ha napisał
Bo w oryginale jest to ciasto tzw ” topione” .Zawsze wychodzi
Jola Kubielas napisał
Piekłem je wczoraj z pani przepisu
Weronika Małyszko napisał
Może nie do tematu, ale czekam niecierpliwie na relację z masła orzechowego w blenderze Caso B2000 :-D A najlepiej ogólnie na opis jego możliwości na stronie ;-)
Olga Smile napisał
Ewa Ha nooo pewnie tak, takich przepisów są dziesiątki :)
Olga Smile napisał
Weronika – jak kupię orzechy sprawdzę :)
Olga Smile napisał
Jola – i jak wyszło>
Jola Kubielas napisał
Bardzo mi smakują, szybko sie je robi
Daria Balas napisał
Rogaliki z topionego ciasta – mega. Dzięki za przypomnienie, idę szukać przepisu i jutro robie „topielca” w wiaderku :)
Zaneta Radzanowska napisał
Daria Balas przeslij jak znajdziesz, please! :D