Krupnik z młodej włoszczyzny
Lubię zupy, zwłaszcza gdy przychodzą chłodniejsze dni. Krupnik z młodej włoszczyzny czy tej starszej, gotuje często w dni powszednie na normalny rodzinny obiad. Gdyby tak wprowadzić analizę naszego rocznego menu, to okazałoby się, że jemy krupnik minimum raz na dwa tygodnie. Gdy pojawia się na straganach i w sklepach młoda włoszczyzna zawsze pierwszym daniem, które z niej przygotowuję jest właśnie krupnik. Dotychczas pokazywałam już przepis na krupnik, taki jak przygotowuję przez większą część roku. Jednak krupnik z młodej włoszczyzny jest inny, intensywniejszy w smaku, lekko zielony od liści selera, pachnący z wyczuwalną charakterystyczną nutą słodyczy z warzyw. Taki krupnik gotuję z korzeniem selera razem je jego zielonymi liśćmi i łodygami. Krupnik pachnie wtedy nieziemsko. W połowie czerwca, gdy można już kupić młode selery często decyduję się na kupienie ich w większej ilości a wtedy po umyciu i wysuszeniu, pakuje je w torebki strunowe i mrożę. Lubię zimą dodawać do zupy zielone części selera, wtedy nadają zupie takie letniego smaku, przywołują miłe chwile z ciepłych dni.
Przepis na: Krupnik z młodej włoszczyzny
Składniki dania: Krupnik z młodej włoszczyzny
• pęczek młodej włoszczyzny
• 4 litry wody
• 150 g kaszy jęczmiennej (sypkiej nie takiej w plastikowych woreczkach) lub kaszy jaglanej
• 3 cebule
• 500 g ziemniaków
• sól
• czarny pieprz
• 3 łyżki oleju
Przygotowanie dania: Krupnik z młodej włoszczyzny
1. Marchewki, pietruszki i selera skrobię a następnie kroje w kostkę. Zielone łodygi selera obrywam z liści i wkładam do garnka. Listki rozdrabniam i dodaję do warzyw.
2. Cebule i pora obieram i kroję w kostkę.
3. Warzywa wkładam do garnka, wlewam 4 litry wody. Doprawiam solą oraz pieprzem. Dodaję kaszę jęczmienną. Krupnik wstawiam na gaz.
4. Obieram ziemniaki, kroję w kostkę i po 40 minutach gotowania krupniku dodaję do zupy. Krupnik gotuję jeszcze jakieś 15 minut i sprawdzam jeśli ziemniaki są miękkie, to znak, że zupa jest gotowa.
5. Wyłączam krupnik i doprawiam w razie konieczności solą oraz pieprzem.
KRUPNIK przepis:
Krupnik tradycyjny w moim rodzinnym domu mam przygotowywała gotując golonkę wieprzową z warzywami, kaszą jęczmienną i ziemniakami. Smak takiej zupy pamiętam do dziś.
Zastanawia mnie, dlaczego pani pisze, że krupnik ten jest bezglutenowy skoro w przepisie jest kasza jęczmienna która zawiera gluten?
Aga – nie pisałam nigdzie, że krupnik jest bezglutenowy. Zupa niechcący wpadła między innymi również do tej kategorii, już odznaczam, czasami robot pomaga bardziej niż się chce. Ale jeżeli chce się uzyskać krupnik bezglutenowy wystarczy kaszę jęczmienną zamienić na jaglaną, w tej wersji tez jest pyszny. Jadłam go w czasach gdy byłam na bezglutenowej diecie.
Uff! Jednak to jest krupnik z kaszy ;)
Jola – jest, jest :) Tym razem była to jęczmienna, muszę pokazać też na jaglanej :)
Olu (Olgo – nie wiem jak wolisz), mój komentarz nawiązywał do tego jak nazwałaś swój krupniczek: „Krupnik z młodej włoszczyzny”. Obawiałam się, że jest bez kaszy ;)
Prowadzisz świetny blog. Od dawna Cię odwiedzam. Pozdrawiam serdecznie z pięknej i bardzo dziś słonecznej Częstochowy.
Ach…piękny blog! Świetne przepisy i genialne zdjęcia. Najważniejsze-mój synek skończył chwilę temu roczek i coraz więcej potraw z Twojej strony mogę przyrządzać właśnie dla niego, co też czynię z wielką pasją i sercem, a Młody odwdzięcza się wilczym apetytem;) Pozdrawiamy serdecznie!!!
Witam, mam pytanie do czego jest potrzebny olej ( • 3 łyżki oleju) Pozdrawiam
Dorota – do smaku i konsystencji :)
dziękuję za tak szybką odpowiedz bo właśnie gotuję :) pozdrawiam serdecznie